Godło

Najlepsze technika 2020

Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

VII NOC MUZEUM – 14 V 2016

    

Po raz VII w dniu 14 maja 2016r. nasze Muzeum Mleczarstwa otworzyło swoje podwoje podczas XI Edycji Europejskiej Nocy Muzeów – Rzeszów.

Impreza odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

Wsparli nas:

KRAJOWY ZWIĄZEK SPÓŁDZIELNI MLECZARSKICH,
ZWIĄZEK REWIZYJNY

OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA – Jasienica Rosielna, RZESZOWSKA SPÓŁDZIELNIA SZKOLENIA I USŁUG MLECZARSKICH, Mlekovita,

Materiały Promocyjne Urzędu Miasta

oraz Wydawnictwo AKKA Andrzej Kalandyk.

Transport zwiedzających spod budynku IPN, jak co roku, sponsorowała PSS Społem.

Tradycyjnie zaczęliśmy programem dla dzieci bogatym w konkursy:

-Bajkowo, szałowo, kolorowo …, w czasie którego najmłodsi mieli możliwość pracy z masą cukrową, z której wyczarowywali bajeczne zwierzęta i figurki pod czujnym okiem mistrzów cukiernictwa.

-Milusińscy wykazali się licznymi pomysłami również podczas prezentacji twórczości własnej dotyczącej Najbardziej oryginalnej piosenki lub rymowanki mlecznej. Inwencja dzieci w tym zakresie i ich zaangażowanie przerosły wyobrażenia organizatorów. Prace konkursowe i literackie były zabawne, a nagrody zasłużone.

Wyzwaniem i dużą radością dla mniejszych i dużych była też możliwość sprawdzenia się w umiejętności wydojenia specjalnie w tym celu sprowadzonej krowy (sztucznej) rasy holenderskiej.

                                           

Licznie zebranym, mimo tak kapryśnej pogody, umilała czas kapela ludowa z Czudca.

                                            

Jak co roku odbył się pokaz wyrobu masła metodą tradycyjną w masielniczkach drewnianych, podczas którego omówiono sposób przygotowania i przeprowadzenia procesu produkcyjnego masła. Liczne pytania do naszego eksperta świadczyły o zainteresowaniu tym procesem. Nasi goście ze smakiem zajadali uzyskane w tym czasie masło wraz ze świeżutkim wiejskim chlebem z Piekarni Cukierni IZA i gorącymi, jeszcze pachnącymi proziakami przygotowanymi przez naszych uczniów i pana Raka – właściciela cukierni przy ul. Miodowej.

Dużą atrakcją było również wirowania mleka, czyli pokaz, w jaki sposób uzyskuje się śmietankę i mleko odtłuszczone. Zwiedzający mogli zapoznać się z budową i zasadą działania wirówki ręcznej. Mieli możliwość poskładać bąk wirówki ręcznej składający się z wielu talerzyków, bez których proces wirowania nie może przebiec. Chętni mogli kręcić korbą wirówki i przy okazji sprawdzić swoje muskuły, gdyż nie jest to wcale taka lekka praca.

                                           

Quiz dla zwiedzających dotyczący znajomości asortymentu oraz otrzymywania produktów nabiałowych ujawnił kilku ekspertów w tej dziedzinie. Jak się potem okazało, byli to znawcy tajników sztuki przetwarzania mleka.

Zawitali do nas również goście współtworzący w Rzeszowie Europejską Noc Muzeów: Pan Bogdan Kaczmarg – Dyrektor Muzeum Okręgowego, Pani Katarzyna Lubas – Dyrektor Muzeum Dobranocek, Pani Danuta Solarz – współtwórca Muzeum Energetyki.

                                           

Impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu Pani Dyrektor Aleksandry Wanic, opiekunów muzeum, grupy nauczycieli oraz wychowawców internatu i pracowników szkoły.

                                            

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia VII Edycji Nocy Muzeum Mleczarstwa.