Godło

Najlepsze technika 2020

Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

VI NOC MUZEUM – 16 V 2015

Po raz VI w dniu 16 maja 2015r. nasze Muzeum Mleczarstwa otworzyło swoje podwoje podczas jubileuszowej

X Edycji Europejskiej Nocy Muzeów – Rzeszów.

W tym roku zwiedzających było około 1700, a szczególnie dominowały rodziny wielopokoleniowe. Wśród gości byli również absolwenci i sympatycy szkoły z rodzinami. Przybyli wykazywali zainteresowanie zgromadzonymi eksponatami, ich przeznaczeniem, budową i działaniem. Zachwycali się zgromadzonymi dokumentami, zbiorem tabli i niepowtarzalnym klimatem muzeum.

Fachową wiedzę przekazywali nauczyciele naszej szkoły, stwarzając przyjemną atmosferę.

Dla odwiedzających nas gości jak zawsze przygotowano bogaty program, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, w ramach którego można było eksperymentować w
” Mlecznym laboratorium”, gdzie podczas pokazu omówiono metody i przebieg badań laboratoryjnych produktów nabiałowych. Wykrywano w produktach białko, tłuszcz i oznaczano pH produktów metodą miareczkową i wskaźnikową.

Nie mogło się obyć bez konkursów z nagrodami dla dzieci:
” Na najbardziej oryginalną piosenkę, rymowankę mleczną” – uczestnicy popisywali się swoimi zdolnościami twórczymi i aktorskimi, recytując wierszyki, rymy, a najbardziej odważni śpiewali mleczne przeboje.
” Zręczne rączki, mądra główka”- tu dzieci miały możliwość rozróżniania i rozpoznawania przedstawianych zwierząt, a następnie wykazywały się pomysłowością w tworzeniu ich z kolorowej, magicznej, plastycznej masy. Pomysłowość i zdolności uczestników przerosły nasze oczekiwania.
Dużą atrakcją i niespodzianką dla dzieci i ich opiekunów były również zabawy aranżowane przez KLAUNA FREDA, który to zachęcał nawet najbardziej nieśmiałych gości i integrował wszystkich zebranych we wspólnej zabawie. Było radośnie, zabawnie i ciekawie; uśmiechy rozpromieniały twarze zebranych.

Następnie odbył się pokaz wyrobu masła metodą tradycyjną w masielniczkach, podczas którego omówiono sposób przygotowania i przeprowadzenia procesu produkcyjnego masła. Zainteresowanie i chęć wzięcia udziału w produkcji masła były tak duże, że tworzyły się kolejki do pomocy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dlatego zorganizowano minikonkurs, która grupa szybciej, a zarazem więcej otrzyma masła. Do tej pracy szczególnie garnęły się dzieci. Masło powstało ekspresowo, przy udziale ciężkiej zespołowej pracy najmłodszych i ich rodziców. Największą nagrodą za tę pracę była kromka wiejskiego chleba pieczonego metodą tradycyjną ze świeżutkim pachnącym masłem i kubkiem maślanki z grudkami masła.

Kolejnym punktem programu było wirowania mleka. Goście zapoznali się z budową i zasadą działania wirówki ręcznej. Oglądali składanie bąka wirówki ręcznej składającego się z wielu części, dzięki którym może odbywać się proces rozdzielania mleka. Uczestnicy zadawali pytania, w czym szczególnie dominowały dzieci. Zaciekawione były „czarodziejską mocą wirówki”, przy użyciu której uzyskano śmietankę i mleko odtłuszczone.

Quiz dla zwiedzających dotyczący znajomości asortymentu oraz otrzymywania produktów nabiałowych ujawnił znawców i smakoszy tychże produktów, którzy chętnie odpowiadali na zawiłe pytania branżowe.

Opinie gości potwierdzają sens zwiedzania naszego muzeum, bo krzewi ono historię, wiedzę i propaguje tradycję.

Impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu Pani Dyrektor Aleksandry Wanic, opiekunów muzeum oraz grupy nauczycieli i pracowników szkoły.

Wsparli nas: Regionalna Spółdzielnia Szkolenia i Usług Mleczarskich, Mlekovita, Biuro Plus Krosno Sp. z o.o., Bogdan Michalec Firma TOP-IMPREZY. Transport zwiedzających spod IPN, jak co roku, sponsorował PSS Społem.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia VI Edycji Nocy Muzeum Mleczarstwa i już dziś zapraszamy za rok.

mgr inż. Monika Kluz-Kula

Obraz00001          Obraz00002          Obraz00003
Obraz00004          Obraz00005          Obraz00006
Obraz00007          Obraz00008          Obraz00009

Obraz00011          Obraz00012          Obraz00013

Obraz00014          Obraz00015          Obraz00016

Obraz00017          Obraz00018          Obraz00019