Godło

Najlepsze technika 2020

Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

V NOC MUZEUM – 17 V 2014

W dniu 17 maja 2014r. po raz V Muzeum Mleczarstwa  mieszczące się w naszej szkole brało udział w IX Edycji Europejskiej Nocy Muzeów Rzeszów 2014.

Jak co roku dopisali zwiedzający, a pierwsi z nich oglądali eksponaty już dwie godziny wcześniej niż miało miejsce oficjalne rozpoczęcie imprezy. Byli oni zachwyceni scenerią dawnego zakładu mleczarskiego oraz jego zbiorami muzealnymi. Potwierdzali niepowtarzalność klimatu, jaki rzadko się zdarza w innych muzeach, a były to zdania osób, które przybyły z innych dużych miast z tradycją muzealną. Wśród zwiedzających byli również absolwenci i sympatycy szkoły z rodzinami.

W Nocy Muzeum uczestniczyła również Pani Dyrektor Aleksandra Wanic, która oprowadzała i informowała zwiedzających o powstaniu i tradycjach szkoły i muzeum.

Noc Muzeów uatrakcyjniły konkursy dla dzieci w różnych grupach wiekowych, i tak: dla najmłodszych „Mleczny malarz”, który umożliwiał rozwijanie talentów malarskich przy użyciu pędzli, barwników spożywczych, farbek, mleka i magicznego płynu, który powodował, że kolory wirowały na mleku, tworząc barwne obrazki. Radość milusińskich z zabawy widoczna był nie tylko na ich twarzach, ale czasem i na zabarwionych dłoniach. Dla starszych przygotowaliśmy „Podróże na piórze”, w czasie których na dawnych szkolnych ławach, jakże jednak innych od dzisiejszych, stały kałamarze, a w nich atrament i pióra, za pomocą których można było znaczyć zawiłe litery alfabetu i tworzyć artystyczne zdobienia. Ostatni konkurs dla znawców i smakoszy produktów nabiałowych „Smakuj – zgaduj” miał na celu rozróżnić produkty, żeby nie było to zbyt oczywiste, nasi uczestnicy mieli zasłonięte oczy i to było swoistym wyzwaniem dla zmysłów konkursowiczów. Wszyscy, którzy brali udział w konkursach, zostali obdarowani drobnymi prezencikami, aby miło wspominali pobyt w naszych progach, a sponsorami byli: Resmlecz Trzebownisko pod szyldem Mlekovity, Regionalna Spółdzielnia Szkolenia i Usług Mleczarskich, Cukiernicza Spółdzielnia Roksana Strzyżów i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Rzeszów.

Następnie odbyły się pokazy wyrobu masła metodą tradycyjną w masielniczkach. Do tej pracy szczególnie garnęły się dzieci. Zainteresowanie i chęć wzięcia udziału w produkcji masła była tak duża, że tworzyły się grupy do pomocy. Masło powstało ekspresowo przy udziale ciężkiej zespołowej pracy najmłodszych. Nagrodą za ten wysiłek była kromka wiejskiego chleba z świeżutkim masłem i kubkiem maślanki. Starsi również byli zachwyceni pokazem i degustacją.

Kolejną atrakcją było wirowania mleka. Uczestnicy mogli zapoznać się z budową i zasadą działania wirówki ręcznej. Mieli możliwość poskładać bąk wirówki ręcznej składający się z wielu talerzyków, bez których proces wirowania nie może przebiec. Chętni mieli okazję kręcić korbą wirówki i przy okazji sprawdzić swoje muskuły, gdyż nie jest to wcale taka lekka praca. Efektem wirowania było uzyskanie śmietanki i mleka odtłuszczonego.

Quiz dla zwiedzających dotyczący znajomości asortymentu oraz otrzymywania produktów nabiałowych ujawnił kilku ekspertów w tej dziedzinie. Jak się potem okazało, byli to znawcy tajników sztuki przetwarzania mleka.

Transport zwiedzających sponsorował PSS Społem, a ochronę zapewniła Firma Ochikara, za co bardzo dziękujemy.

Impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu Pani Dyrektor Aleksandry Wanic, opiekunów muzeum oraz grupy nauczycieli i pracowników administracji.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia V Edycji Nocy Muzeum Mleczarstwa.

Zapraszamy już za rok.

Informację przygotowała: mgr inż. Monika Kluz-Kula.

noc muzeów          noc muzeów          noc muzeów
noc muzeów          noc muzeów          noc muzeów
noc muzeów