Godło

Najlepsze technika 2020

Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

IV NOC MUZEUM – 18 V 2013

 EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2013 – MUZEUM MLECZARSTWA

 

Jeszcze nie ucichły wspomnienia po Jubileuszu 110-lecia naszej Szkoły, jeszcze w pomieszczeniach Muzeum Mleczarstwa mówiło się o Gościach i Absolwentach – a znów mieliśmy kolejne święto Muzeum Mleczarstwa.

Dzień (a w zasadzie noc z 18/19 ) 18 maja to IV Noc Muzeum Mleczarstwa.

Już miesiąc wcześniej mieszkańcy Rzeszowa znali program Europejskiej Nocy Muzeów, a na plakatach i folderach muzea i inne instytucje promowały swoje atrakcje i zapraszały do siebie gości. Tak było także i naszym muzeum. Opiekunowie muzeum wraz z uczniami z Kółka Muzealnego pracowicie przygotowali się do pokazów i wystaw. W tym roku także zaproponowano Zwiedzającym wirowanie mleka w zabytkowej wirówce firmy Alfa Laval i pokaz wyrobu masła ręczną masielnicą. Zawsze na tych pokazach jest dużo zainteresowanych osób, znowu odwiedziła nas Telewizja Rzeszów i Telewizja Trwam, które relacjonowały te pokazy. Nie mogło zbraknąć konkursów dla dzieci, bo one także są atrakcją każdej Nocy Muzeów.

W tym roku były trzy rodzaje konkursów: „Skąd się biorą dziury w serze? ”, „Serowe Ludki” i „ Jak to dawniej bywało… przygoda z kałamarzem”. Najmłodsi mogli pięknie pisać, zgodnie z zasadami kaligrafii piórem w obsadce (siedząc w starych ławkach z otworem na kałamarz) i wzorując się na dokumentach sprzed stu lat, odpowiadali na pytania dotyczące przerobu mleka (zerkając na urokliwą myszkę:)), wreszcie wyczarowywali różne postaci, statki, samoloty itp. z sera (oczywiście żółtego!). Nagrody w konkursach, jak zwykle, były atrakcyjne (kamizelki i opaski odblaskowe), a wszystkie dzieci zostały obdarowane mlecznymi smakołykami (co widać na załączonych zdjęciach).

Po pokazach odbyły się zawody w wyrobie masła tradycyjnymi masielnicami dla Zwiedzających, a po nich degustacja tego własnoręcznie zrobionego masła ze smacznym chlebem. Zwyciężczynie tych konkursów to uczennice rzeszowskich szkół podstawowych – nr 3 i nr 25 (gratulujemy!!) i prosimy je obejrzeć w galerii zdjęć, jak świętują sukces z lampką … jogurtu i wieeelką pajdą chleba.

A oprócz konkursów i pokazów – było zwiedzanie naszej stałej ekspozycji, czyli maszyn, urządzeń i sprzętu mleczarskiego ilustrującego rozwój mleczarstwa na przestrzeni wieków, a także bogatego zbioru dokumentów i pamiątek przedstawiających historię spółdzielczości i szkolnictwa mleczarskiego. Oprowadzający nauczyciele naszej szkoły ciekawie przybliżali tajniki mleczarstwa, demonstrowali działanie urządzeń, opowiadali historię Szkoły Mleczarskiej. A jak bogata to była historia, jakże czasami dramatyczna –ukazywała to okolicznościowa wystawa przygotowana specjalnie na tę noc. Była to wystawa pod tytułem: „Codzienność i korespondencja Szkoły Mleczarskiej w okresie II wojny światowej”. Ukazane na niej były autentyczne dokumenty, zdjęcia, karty pocztowe, znaczki, telegramy i tzw. kenkarty z okresu okupacji. Należy podkreślić, że w naszej szkole w tamtym okresie była normalna (jak na owe czasy) nauka, praca w Zakładzie Mleczarskim i toczyło się codzienne życie młodych uczestników kursów mleczarsko-serowarskich i nauczycieli. Ich zdjęcia można było zobaczyć na tablach z tamtego okresu, a także poznać nazwiska i obejrzeć niektóre świadectwa ukończenia szkoły.

Pokazaliśmy także najciekawsze ryciny z ubiegłorocznej wystawy:„Niekonwencjonalne metody wyrobu masła od starożytności do XIX wieku”, bo nadal wywołują zainteresowanie i uśmiechy na twarzach zwiedzających.

Jak w poprzednich latach – ze śródmieścia Rzeszowa dowoził chętne osoby do naszego muzeum-bus z PSS” Społem”. Sponsorzy Muzeum Mleczarstwa znowu nie zawiedli … i dzięki Nim – dzieci i młodzież wyszli z nagrodami, pamiątkami i uśmiechem z Muzeum Mleczarstwa. A nasi uczniowie pięknie się zaprezentowali i wraz z nauczycielami dostarczyli tych wszystkich atrakcji Zwiedzającym.

Odwiedziło nas ok. 1500 osób. Muzeum dla Zwiedzających zamykaliśmy w niedzielę o godz. 1.45. To znak, że chyba … znowu było ciekawie i miło.

 

Informację przygotowała –Zdzisława Sanetra