Godło

Najlepsze technika 2020

Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

III NOC MUZEUM – 19 V 2012

Echa Nocy  Muzeum Mleczarstwa 2012 r.

VII Edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Rzeszowie i III Noc Muzeum Mleczarstwa przeszły już do historii. W dniu 19/20 maja nasze muzeum już kolejny rok otworzyło swoje podwoje w tę wyjątkową dla Rzeszowian noc. Odwiedziło nas około 2000 Gości. Wszystkim zwiedzającym udzielił się klimat pomieszczeń Szkolnego Zakładu Mleczarskiego (w którym mieści się nasze muzeum), minionego czasu i historii przemysłu mleczarskiego, jakże ważnego dla naszego regionu. Ze śródmieścia Rzeszowa do Muzeum Mleczarstwa kierunek wskazywał 26 metrowy komin mleczarni, zaprojektowany i wybudowany przez lwowskiego inżyniera w okresie międzywojennym, a chętnych do zwiedzania przywoziły i odwoziły dwa busy- jeden z PSS „Społem”, a drugi – z Firmy Przewozowej „Marcel”

W minione stulecie i czasy, gdy miasto Rzeszów nie posiadało jeszcze prądu elektrycznego- wprowadził Zwiedzających zabytkowy agregat prądotwórczy z 1894 r., wraz z kotłem płomienicowym opalanym węglem, w który wyposażony był Szkolny Zakład Mleczarski. Miłośnicy techniki oglądali z zaciekawieniem wspaniałą kolekcję wirówek do mleka światowych firm oraz urządzenia do przerobu mleka, wytwarzania serów, twarogu i innych wyrobów mleczarskich. Muzeum Mleczarstwa to przyjazne muzeum, gdzie można było dotknąć eksponatów, samemu zrobić masło i spróbować swoich sił z korbą wirówki czy naciągiem pasów maszyny parowej. Prezentowana wystawa rycin z unikatowej książki Benny Martina „Niekonwencjonalne metody wyrobu masła na przestrzeni wieków”- to swoista ewolucja myśli ludzkiej, rozwoju techniki i nieustannego dążenia człowieka do oszczędzania siły rąk i zastąpienia jej w różny sposób. Podczas Nocy Muzeum zostało zaprezentowanych 20 reprodukcji, które wzbudziły duże zainteresowanie i wywołały uśmiechy na twarzach Zwiedzających i refleksję nad niezwykłością umysłu człowieka.

Opiekunowie muzeum, nauczyciele naszej szkoły i uczniowie oprowadzali po salach muzealnych Gości, którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści o Krajowej Szkole Mleczarskiej, zapoznawali się z kolebką spółdzielczości i szkolnictwa mleczarskiego w Galicji i działaniem różnych maszyn i urządzeń mleczarskich… A z przedwojennych tablo bacznym okiem spoglądali na odwiedzających- eleganccy panowie- uczestnicy kursów mleczarskich, serowarskich i maślarskich.

Tradycyjnie- odbyły się pokazy i konkursy, gdyż zainteresowanie najmłodszych (i nie tylko) sposobami przerobu mleka – okazało się bardzo duże. W tym roku wirowano mleko w zabytkowej, półprzemysłowej wirówce firmy Alfa Laval, a robione na oczach zwiedzających masło- znowu smakowało wyśmienicie. Chętnych do samodzielnego wyrobu masła było wielu, co wyraźnie widać na przedstawionych zdjęciach. Podobnie było z konkursami dla dzieci. W tym roku dzieci miały one możliwość przedstawienia bohaterów czy sceny z baśni – z twarożku, z zastosowaniem jadalnych kolorowych dodatków. Inwencja dzieci w tym zakresie i ich zaangażowanie przerosły wyobrażenia organizatorów. Prace konkursowe były zabawne, różnokolorowe i… smaczne, a nagrody – oczywiście zasłużone.

Gościliśmy także Młodzieżową Kapelę Ludową „Hop-siup” z Albigowej, która pięknie przygrywała na dziedzińcu muzeum.

Zapraszamy do obejrzenia galerii wybranych zdjęć
z III Nocy Muzeum Mleczarstwa.

ZDJĘCIA

Informację przygotowała Zdzisława Sanetra.
Zdjęcia: Kazimierz Latocha, Mariusz Baran