Godło

Najlepsze technika 2020

Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

II NOC MUZEUM – 14 V 2011

NOC  MUZEUM  MLECZARSTWA  2011

 

14 maja 2011r. po raz kolejny Muzeum Mleczarstwa przy Zespole Szkół Spożywczych uczestniczyło w Europejskiej Nocy Muzeów. Na tę wyjątkową noc poszerzono ofertę dla zwiedzających. Oprócz stałej ekspozycji maszyn i urządzeń mleczarskich oraz historii spółdzielczości i szkolnictwa mleczarskiego na Podkarpaciu Opiekunowie przewidzieli dodatkowe pokazy i konkursy.

I tak o godz. 20.00 i 21.30 odbyły się pokazy wirowania mleka wirówką ręczną i wyrób masła w tradycyjnej masielnicy. Równolegle (gdyż licznie zgromadzone dzieci nie mogły się doczekać) był organizowany konkurs dla najmłodszych: zdobienie osełek masła drewnianymi łyżkami i łyżeczkami ( tak jak to robiły nasze babcie).

Mleko do wirowania, prosto z wieczornego udoju, jeszcze cieplutkie i pachnące, przywiozła z podrzeszowskiej wsi jedna z naszych koleżanek.

Odwiedziły nas tłumy mieszkańców Rzeszowa i (jak się później okazało) –miłośnicy muzeów z Podkarpacia , a także goście ze Śląska i środkowej Polski.

Zainteresowanie wzbudzały wszystkie maszyny i urządzenia mleczarskie, ale szczególne wrażenie robiła lokomobila parowa, której można było dotknąć, spróbować zmierzyć się z naciągiem pasów klinowych i zapoznać z jej zasadą działania.

Nie mniejszą uwagą cieszyły się dokumenty wyeksponowane w gablotach muzealnych.

W oświetlonej, nowoczesnej gablocie zwracały uwagę dokumenty z podpisami cesarskich urzędników, kolekcja banknotów z okresu międzywojennego, pisma z początku XX wieku z Wydziałem Krajowym we Lwowie (piękna kaligrafia), czy księgi udziałowe spółdzielców z terenu Rzeszowszczyzny.

Młodzież z zachwytem oglądała stare świadectwa z różnych okresów. Oceny : „ pilność wytrwała”, „ pilność niebywale wytrwała” lub nazwa przedmiotu „ ćwiczenia cielesne”- wzbudzały serdeczny uśmiech.

Z zadumą zwiedzający wysłuchiwali opowieści przewodników o patriotyzmie kolejnych Dyrektorów i Pracowników Szkoły, o ukrytych w czasie okupacji dokumentach zakopanych w ogrodzie dyrektora Jana Cesula, o przechowywanym w konwi na mleko pierwszym sztandarze szkoły z 1938r.

Unikatowe wzory pieczęci pierwszej Krajowej Szkoły Mleczarskiej, a potem Państwowej Szkoły Mleczarskiej dumnie prezentowane są na ścianach jednej z sal muzealnych (dawnej hali produkcyjnej).

Na pieczęciach eksponowane jest godło Polski w jego kolejnych przeobrażeniach i nowoczesna w danym okresie wirówka do mleka.

Kolekcja wirówek ręcznych, z napędem mechanicznym (z jego różnymi rozwiązaniami- napęd parowy, przekładnie różnych typów) z wiodących firm: Melotte, Wolseley, Westfalia czy Alfa Laval- to kolejna duma naszych zbiorów. To przegląd najnowszych rozwiązań technicznych na przestrzeni lat.

Rozrzewnienie wśród średniego pokolenia wzbudzał widok butelek do mleka i jego przetworów, częściowo zmechanizowana myjka, automat do nalewania mleka i wreszcie kolorowe „srebrne” folie do zamykania butelek.

Prawdziwym hitem były pokazy wirowania mleka, wyrób masła i konkurs z nagrodami- zdobienie osełek masła. I oczywiście degustacja …

Ze względu na ogromne zainteresowanie i dużą liczbę osób zwiedzających organizatorzy musieli pokaz wyrobu masła przenieść na starą rampę do odbioru mleka, a konkurs i stoliki z osełkami masła – na podwórko szkolne.

Odwiedzający nasze Muzeum byli zachwyceni ilością i wielkością zbiorów muzealnych, atmosferą dawnego Szkolnego Zakładu Mleczarskiego, różnorodnością urządzeń i dokumentów.

Zdziwienie i szacunek budziła 3-tomowa Monografia Szkoły i widok zgromadzonych na ścianach tablo dorosłych słuchaczy kursów maślarsko-serowarskich i uczniów (najstarsze tablo pochodzi z 1924r.).

Zwiedzający mieli możliwość sprawdzić nazwiska swoich bliskich, którzy od 1903 roku uczyli się i pracowali w naszej Szkole. Było to dla nich szczególnie wzruszające.

O godz. 1.20 15 maja nasze Muzeum Mleczarstwa opuścili ostatni pasjonaci zbiorów mleczarskich.

Jesteśmy przekonani, ze kolejna Noc Muzeów przyciągnie także liczne rzesze zwiedzających, gdyż wszyscy podkreślali wyjątkowość tego miejsca, atmosferę i profesjonalizm oprowadzających.

Nasze Muzeum Mleczarstwa działa społecznie, ale ma liczną rzeszę sympatyków i sponsorów. Dzięki nim możliwy był bezpłatny dowóz chętnych osób z centrum miasta na ulicę Warszawską w Noc Muzeów (już po raz kolejny), doposażenie muzeum czy organizacja pokazów. Okazją do wymienienia Wszystkich i podziękowania za wsparcie będzie uroczysty jubileusz z okazji 25- lecia Muzeum Mleczarstwa, który planowany jest na początek września 2011 roku.

 

Informację przygotowały: Halina Pilch i Zdzisława Sanetra.