Godło

Najlepsze technika 2020

Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

X NOC MUZEUM – 18 V 2019

18 maja 2019r. już po raz X jubileuszowy Muzeum Mleczarstwa przy Zespole Szkół Spożywczych uczestniczyło w Europejskiej Nocy Muzeów.

Jak co roku dopisali zwiedzający. Byli oni zauroczeni scenerią dawnego zakładu mleczarskiego oraz jego zbiorami muzealnymi. Potwierdzali niepowtarzalność klimatu, jaki rzadko się zdarza w innych muzeach. Wśród zwiedzających byli również absolwenci i sympatycy szkoły z rodzinami.

W Nocy Muzeum uczestniczyły również Pani Dyrektor Jadwiga Gargaś i Wicedyrektor Katarzyna Nowak, która oprowadzała i informowała zwiedzających o powstaniu i tradycjach szkoły i muzeum.

Opiekunowie muzeum i nauczyciele naszej szkoły oprowadzali po salach muzealnych gości, którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści o Krajowej Szkole Mleczarskiej, zapoznawali się z kolebką spółdzielczości i szkolnictwa mleczarskiego w Galicji i działaniem różnych maszyn i urządzeń mleczarskich oraz z archiwalną dokumentacją.

Podczas pokazu wirowania mleka zwiedzającym zaprezentowano budowę i zasady działania wirówki ręcznej. Mieli oni możliwość poskładać bąk wirówki ręcznej składający się z wielu talerzyków, bez których proces wirowania nie może przebiec. Chętni mieli okazję kręcić korbą wirówki i przy okazji sprawdzić swoje muskuły, gdyż nie jest to wcale taka lekka praca. Efektem wirowania było uzyskanie śmietanki i mleka odtłuszczonego.

Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu Pań Dyrektorek, Pani Kierownik szkolenia praktycznego, opiekunów muzeum oraz grupy nauczycieli i pracowników szkoły.

 

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia X Edycji Nocy Muzeum Mleczarstwa.