Godło

Najlepsze technika 2020

Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

IX NOC MUZEUM – 19 V 2018

 

W dniu 19 maja 2018 r. nasze Muzeum Mleczarstwa otworzyło swoje podwoje podczas XIII Edycji Europejskiej Nocy Muzeów – Rzeszów.

Jak co roku dopisali zwiedzający, którzy byli zachwyceni scenerią dawnego zakładu mleczarskiego oraz jego zbiorami muzealnymi. Wykazywali zainteresowanie zgromadzonymi eksponatami, ich przeznaczeniem, budową i działaniem. Potwierdzali niepowtarzalność klimatu, jaki rzadko się zdarza w innych muzeach. Wśród zwiedzających byli również absolwenci i sympatycy szkoły z rodzinami.

Nie mogło się obyć bez konkursów z nagrodami dla dzieci:

  • Ciastolinowa przygodatu dzieci miały możliwość wykazania się kreatywnością w tworzeniu postaci z magicznej plastycznej masy. Pomysłowość i zdolności uczestników przerosły nasze oczekiwania.
  • Psotek, kotek i mleczko, który umożliwiał rozwijanie talentów malarskich, ale i spostrzegania przestrzennego.

Radość milusińskich z zabawy była widoczna nie tylko na ich twarzach, ale czasem i na spracowanych dłoniach. Rodzice też bardzo się zaangażowali w pomaganiu pociechom.

Wszyscy, którzy brali udział w konkursach, zostali obdarowani drobnymi prezencikami, aby miło wspominali pobyt w naszych progach.

Następnie odbyły się pokazy wyrobu masła metodą tradycyjną w masielniczkach przeprowadzone przez eksperta. Do tej pracy szczególnie garnęły się dzieci. Zainteresowanie i chęć wzięcia udziału w produkcji była tak duża, że masło powstało ekspresowo. Na zakończenie nasi goście ze smakiem zajadali uzyskane masło wraz ze świeżutkim wiejskim chlebem z Piekarni Cukierni IZA, popijając kubkiem maślanki.

            Atrakcją było również wirowania mleka, czyli pokaz, w jaki sposób uzyskuje się śmietankę i mleko odtłuszczone. Zwiedzający zapoznali się z budową i zasadą działania wirówki ręcznej. Chętni mogli złożyć bąk i zakręcić korbą wirówki.

 

            Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z wystawą „Szkoła i Spółdzielczość – dawnych wspomnień czar”, prezentującą wybrane dokumenty ukazujące patriotyzm i przywiązanie do tradycji.  Niektóre z nich wywołują wzruszenie i uśmiech na twarzy, skłaniają do zadumy i głębokiej refleksji, gdyż od ich powstania minęło ponad 100 lat

Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu Pani Dyrektor Aleksandry Wanic, opiekunów muzeum: Monice Kluz-Kuli, Zdzisławie Sanetrze, Kazimierzowi Latosze oraz grupy nauczycieli: Włodzimierza Brydaka, Krystyny Radomskiej, Elżbiety Madejskiej, Anny Spirały, Marty Świder, Marty Bar-Zamoyskiej, Urszuli Jarek, Renaty Skaskiewicz, Haliny Machowskiej, Edyty Kraski, Marzeny Borzęckiej, Marty Wiśniewskiej, Anny Kokoszki, Małgorzaty Alibożek, Elżbiety Jurek, Aliny Kaszowskiej, Barbary Kotuli, Magdaleny Błażejewskiej, Marty Murias, Moniki Chuchli, Magdaleny Krok, Ewy Matuszkiewicz, i pracownika szkoły Wojciecha Pyrka.

DARCZYŃCY: Mlekovita, Piekarnia Cukiernia IZA – Iza i Henryk Szczęch.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM, NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM I UCZNIOM, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia Nocy Muzeów.

mgr inż. Monika Kluz-Kula