Godło

Najlepsze technika 2020

Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

DRODZY CZYTELNICY !

Polecamy/nie polecamy książki znajdujące się

w naszej bibliotece… czyli nasze subiektywne recenzje.

 PORADNIK POZYTYWNEGO MYŚLENIA – Matthew Quick

Zabawna, szczera i prawdziwa – „Poradnik pozytywnego myślenia” cudownie wplata miłość, szaleństwo, taniec, wiarę, rodzinę i nadzieję w czarującą, ale i głęboką w swej wymowie opowieść.

To wybitna książka, napisana przez autora o rzadko spotykanym talencie.

Natalia Sokołowska kl. IV D

 CZERWIŃ RUBINU –  Kerstin Gier

Czerwień rubinu to świetne otwarcie bardzo dobrze zapowiadającej się trylogii. 

Książka porwała mnie od samego początku. Historia Gwen wciąga, bawi, zaskakuje, a nawet trzyma w napięciu. 

Czerwień rubinu to nie tylko romans to także drzwi do innego, intrygującego świata. Gorąco polecam

Natalia Sokołowska kl. IV D

DARY ANIOŁA : MIASTO KOŚCI –  Cassandra Clare

Historia jest fascynująca i ciekawa, choć dla bardziej doświadczonego czytelnika miejscami może być przewidywalna. Pomimo tego czyta się ją szybko i przyjemnie. Język, jakim pisana jest książka, nie jest specjalnie skomplikowany, kwalifikuje się raczej do łatwych i miłych. Dialogi są zabawne, opisy niespecjalnie szczegółowe, pełno natomiast humoru, ironii i szybkiej akcji. Pomimo że pozycja ta liczy ponad pięćset stron, czyta się ją jednym tchem. Jak dla mnie książka godna polecenia

Natalia Sokołowska kl. IV D

POCZĄTEK WSZYSTKIEGO – ROBYN SCHNEIDER 

„Początek wszystkiego” rozbawiał mnie do łez i sprawiał, że uśmiechałam się przez całą lekturę. Ta książka jest tak lekka, że czyta się ją na jednym wdechu.

Styl autorki jest przyjemny i nie sprawia problemów w czytaniu, a historia jest bardzo ciekawa i w wielu miejscach mnie zaskoczyła.

Natalia Sokołowska kl. IV D

HOPELESS – COLLEEN  HOOVER

„Hopeless” autorstwa Colleen Hoover to powieść, obok której trudno przejść obojętnie. Do lektury zachęca nas nie tylko piękna oprawa, ale i obiecująca treść recenzji. Co więcej książka ta to nie tylko historia nastoletniej miłości ale także obraz tragedii. Pokazuje ze dom nie zawsze jest bezpieczną przystanią a rodzice to nie zawsze ci, którzy nas chronią. Jest to niezwykle emocjonująca książka, która zaskoczyła mnie i zachwyciła do tego stopnia, że wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co przeczytałam i wracałam do tej książki już wielokrotnie.

Natalia Sokołowska kl. IV D

Przeczytałam w dwa wieczory! Poruszająca, niezwykła i zdecydowanie warta uwagi pozycja, która niesie za sobą głębsze przesłanie. Obowiązkowa dla wszystkich miłośników romansów!

Gabriela Jankowska kl. II A

MAYBE SOMEDAY – COLLEEN HOOVER

„Maybe someda”y  jest zdecydowanie jedną z najlepszych książek Colleen Hoover jakie czytałam. Nie mogłam się od niej wprost oderwać. Już dawno nie czytałam czegoś tak wspaniałego i poruszającego. Już od pierwszych stron pokochałam głównych bohaterów, którzy niejednokrotnie rozbawili mnie do łez. Humoru w tej pozycji można znaleźć naprawdę bardzo dużo, co bardzo mi się spodobało. Uwielbiam jak ta książka jest w stanie poprawić mi humor oraz sprawić, że na mojej twarzy gości szeroki uśmiech, podziwiam również jak w bardzo przystępny sposób  Colleen opisuje w swoich książkach problemy młodych ludzi, życia jej bohaterów są zawsze skomplikowane, są realistyczne.

Natalia Sokołowska kl. IV D

NEVER NEVER – COLLEEN HOOVER , TARRYN FISHER

Przyznam szczerze, że chociaż książka była naprawdę ciekawa, to jednak sądziłam, że zakończenie potoczy się w trochę innym kierunku. Czegoś mi w nim zabrakło. Autorki stworzyły dosyć zawiłą historię, ale chyba zbyt szybko ją zakończyły, przez co czuję pewien niedosyt.  Never never raczej nie znajdzie się w ścisłej czołówce moich ulubionych powieści Colleen Hoover albo Tarryn Fisher i  choć Never never do ideału co nieco brakuje, mimo wszystko nadal uważam, że warto ją przeczytać i mogę Wam ją polecić, uważam jednak że nie była to najlepsza książka ani Colleen ani Tarryn.

Natalia Sokołowska kl. IV D

MITOLOGIA NORDYCKA – NEIL GAIMAN

Dla miłośników Wikingów, którzy wierzą, że po śmierci trafią do Walhalli, Mitologia Nordycka według Neila Gaimana jest na pewno lekturą obowiązkową. Nie trzeba jednak być Wikingiem, żeby znaleźć w tej książce coś ciekawego, mitologie bowiem zawsze stanowią interesujące historie i nie inaczej jest w tym przypadku. Dlatego jeżeli chcesz wiedzieć skąd Thor dostał swój młot, jesteś ciekaw, kim jest żona Lokiego albo interesuje cię, dlaczego Odyn jest nazywany bogiem wisielców, musisz to przeczytać.

Natalia Sokołowska kl. IV D

BEZ SŁÓW – MIA SHERIDAN

Książkę „Bez Słów” napisaną przez Mie Sheridan wybrałam z pośród innych książek na półce, ponieważ zaciekawił mnie jej opis znajdujący się na jej odwrocie. Mówi nam on o dwóch osobach, Archerze, który jest samotnikiem zamkniętym w sobie i Bree – dziewczynę, która poszukuje spokoju w swoim życiu wyjeżdżając ze swojego rodzinnego miasta . Początkowa nieufność Archela, po bliższym poznaniu Bree powoli zaczyna znikać. Książka oprócz wątku miłosnego porusza również temat smutku po utracie bliskiej osoby oraz poszukiwania spokoju aby odnaleźć i poznać w pełni siebie i swoją osobowość . Najbardziej wzruszyły mnie momenty, gdy Archel i Bree pomagali sobie nawzajem i wspierali się. Jedynym minusem tej książki były w moim odczuciu zbyt wulgarne sceny miłosne głównych bohaterów. Jednak przekaz, który autorka chciała nam ukazać bardzo mi się spodobał, dlatego zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki.

Gabriela Lonc kl. II A

MARGO – TARRYN FISHER

Margo to idealny przykład książki obrazujący jak wygląda życie osoby niekochanej, takiej, której nie poświęcało się czasu, kiedy było jeszcze dzieckiem. Pokazuje, jak bardzo może zmienić się czyjeś życie pod wpływem różnych czynników np. złe wychowanie, a tak naprawdę jego całkowity brak; doświadczanie cierpienia psychicznego; ignorowanie drugiego człowieka do takiego stopnia, że przestaje się czuć ważny, potrzebny, kochany. Taki los spotkał tytułową Margo. Dziewczynę, w której wnętrzu zamieszkała ciemność.

„Wydaje mi się, że bycie chcianą to najlepsze uczucie ze wszystkich. Uczucie, które spaja twoje życie, daje ci cel istnienia.”

Podczas czytania tej pozycji czułam przygnębienie. Nikt nigdy nie powinien doświadczyć takiego losu, jaki spotkał Margo. Wydarzenia z dzieciństwa odbijają się piętnem na naszej psychice, to od nich zależy, jakim człowiekiem się stajemy. Margo nie miała łatwego ani przyjemnego dzieciństwa. Za matkę miała kobietę, która traktowała ją jak swoją służącą, a nie jak rodzoną córkę. Ojca nigdy nie poznała. Mieszkała w przegniłym i pachnącym wilgocią domu, którego nazwała „pożeraczem”. Dom reagował na nastroje w nim panujące. Budził się, trzeszcząc, przywoływał swoich właścicieli. Miałam wrażenie, jakby miał duszę i był w jakiś sposób związany z dziewczyną. 

„Margo” nie jest jedną z tych powieści, które po skończeniu odkładamy na półkę i o niej zapominamy. Nie. Jest to książka, o której się nieustannie myśli. Zadaje pytania i próbuje znaleźć się na nie odpowiedź. „Co by się stało, gdyby matka Margo nie popadła w depresję i obdarzyłaby córkę miłością; albo gdyby Margo nie poznała Judaha i nie zaprzyjaźniła się z nim; albo czy decyzje, które podejmowała dziewczyna były na pewno słusznymi decyzjami?” Można by tak wymieniać w nieskończoność. 
Książka zdecydowanie godna polecenia. Skłaniająca do refleksji i do zadawania pytań.

Gabriela Jankowska kl. II A

13 POWODÓW – JAY ASHER

Książka warta przeczytania. Dlaczego?

Wybrałam ją dlatego, bo była na liście bestsellerów ,,New York Times”.

Oczywiście się nie zawiodłam 🙂 Podobało mi się jak autorka w bardzo przystępny sposób ukazuje nam historię dziewczyny, która popełniła samobójstwo.

Zawsze zastanawiamy się dlaczego taki młody człowiek, zdrowy, mający całe życie przed sobą popełnia samobójstwo. Otóż nie na wszystko patrzymy w kolorowych okularach. Znęcanie się, upokarzanie, itd. są często powodem samobójstw.

Ta osoba często zdradza jakieś oznaki, że chce popełnić samobójstwo, ale my ślepi zapatrzeni tylko we własne sprawy nie zwracamy na to uwagi. A potem żałujemy, że nic nie zrobiliśmy. Podobało mi się, że autorka książki postanowiła podać powody, dlaczego ta dziewczyna się zabiła.

Dla mnie osobiście były one takie zwyczajne, każdy ma podobne problemy. Ale właśnie dla tej dziewczyny był to czubek góry lodowej, którego nie sposób było pokonać.

 Poprzez odsłuchiwanie tych taśm, wsłuchując się w historię jej życia dowiadujemy się też tajemnic na temat danych osób umieszczonych w nagraniu.

  Czytając tą książkę nie mogłam się oderwać. Wywołała ona we mnie tyle uczuć i często łzy kręciły się  w oku.

Naprawdę nie żałuję, że ją przeczytałam.

  Ta książka coś wniosła do mojego życia. Ukazała, że nie każdy potrafi sobie poradzić z jakimś problemem i gdy nie widzi już sensu życia to popełnia samobójstwo. Ukazała też postawę społeczeństwa w dzisiejszych czasach – zero reakcji. 

  Myślę, że się nie zawiedziecie czytając ją.

   Gorąco polecam.   

Magda Hejnowicz kl. II A

Kolejną książką ,którą chcę Wam polecić jest, ,Sama się prosiła” –Louise O’Neill.

Główną bohaterką jest Emma O’Donovan , która pochodzi z bogatej rodziny i jest typem imprezowiczki.

Ta  książka przestrzega nas, że za każdy wybór ponosimy konsekwencje.

Według mnie Emma chciała ciągle w niewłaściwy sposób zwracać na siebie uwagę innych osób.

A co może jej w tym pomóc?

Alkohol, narkotyki, przypadkowy seks – nic nie robiło jej różnicy. Liczyło się tylko to, że była sławna.

Osobiście nie współczuję tej dziewczynie. Według mnie w końcu  los dał jej nauczkę. Na wszystko to zapracowała sama i w końcu została zgwałcona. Sama wzięła ten narkotyk, nikt jej nie prosił, ale ona chciała zaszpanować i pokazać innym ,że jest lepsza. A później się  dziwiła, że ją zgwałcili.

Swoim zachowaniem dała im też powód do tego, żeby to zrobili. Przecież ubierała się jak prostytutka, sypiała z każdym i wszyscy mieli o niej wyrobione zdanie, kim jest.

Z drugiej strony ci chłopcy też nie byli bez winy. Zachowali się nierozsądnie i nieodpowiedzialnie. Potraktowali ją jak przedmiot.

Ta książka ukazuje nam jak młodzież postrzega świat. Liczą się tylko imprezy, alkohol, seks. Wszystko to, co jest zakazane daje jakiś dreszczyk.

Ale czy na pewno?

Razem z bohaterką przeżywamy jej metamorfozę psychologiczną. Od roześmianej, otoczonej przez tłum ludzi, po zamkniętą w sobie dziewczynę, odrzuconą przez społeczeństwo.

Ta książka ukazuje nam też, jak traumatyczne przeżycie może nas zmienić i złamać. Nie każdy jest silny i ma wsparcie bliskich, a za rozwiązanie problemu może być samobójstwo.

Ale czy to coś zmieni? Skąd wiemy, co jest po drugiej stronie?

Ta książka  mną wstrząsnęła. Ukazała jedną tragiczną historię, ale podobnych jest tysiące i niektóre z kobiet w ogóle nie idą na policję i nawet nie mówią, że coś im się stało.

Dlaczego? Bo się boją. Wstydzą.

Polecam Wam tę książkę, bo czegoś ona uczy: Żeby nie popełniać takich błędów.

I pamiętaj najpierw się zastanów, co robisz, bo każdy czyn ma swoje konsekwencje.

Magda Hejnowicz kl. II A

Azyl – DIANE ACKERMAN

,,Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO” autorstwa  Diane Ackerman.

   Dlaczego ta książka?

Zobaczyłam zwiastun filmu na podstawie tej książki i powiedziałam sobie, że muszę ją przeczytać.

To właśnie kadry z filmu są na jej okładce.

  Autorka przedstawia nam powieść z  elementami autobiograficznymi głównej bohaterki Antoniny Żabińskiej.

Książka pokazuje nam jak wyglądał świat podczas okupacji w czasie II wojny światowej, a głównie los ludności żydowskiej, bo to właśnie państwo Żabińscy uratowali i ukrywali Żydów w opuszczonych klatkach w ZOO, dając im schronienie i żywność.  Książka ukazuje ogrom cierpienia, niepewności jutra, ale także wielkiego miłosierdzia jakie może dać drugi człowiek.

 Dla mnie przerażający i wyróżniający jest fakt , że niemieccy  SS-mani lepiej traktowali zwierzęta, niż drugiego człowieka. W III Rzeszy dążono do odtworzenia wymarłych i za wszelką cenę zachowania wymierających gatunków. Jakże było natomiast bestialskie zachowanie ich drugiego innego człowieka. Przecież tak wiele milionów ludzi zginęło bez powodu. Ale zawsze w  tym całym terrorze znajdzie się ktoś, kto narażając własne życie, pomoże drugiemu człowiekowi. Takim promykiem nadziei dla Żydów byli małżonkowie Żabińscy, którzy prowadzili ZOO. Narażając własne życie, ratowali ich.

     Dla mnie osobiście styl tej książki nie przypadł do gustu, bo ma ona charakter reporterski, a ja oczekiwałam powieści.

  Ale to nie zmienia faktu, że warto ją przeczytać i poznać lepiej historię.

Zachęcam Was do przeczytania.   🙂

Magda Hejnowicz kl. II A