Godło

Najlepsze technika 2020

Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

VIII NOC MUZEUM – 20 V 2017

W dniu 20 maja 2017 r. nasze Muzeum Mleczarstwa

otworzyło swoje podwoje podczas XII Edycji Europejskiej Nocy Muzeów – Rzeszów.

Dla odwiedzających nas gości, zarówno małych jak i dorosłych, jak zawsze przygotowano bogaty program. Tradycyjnie zaczęliśmy od konkursów dla dzieci:

– ”Plastycznie magicznie…” – tu dzieci miały możliwość wykazania się pomysłowością w tworzeniu postaci z kolorowej, plastycznej masy. Zdolności uczestników przerosły nasze oczekiwania.
– ”Najbardziej oryginalna piosenka, rymowanka mleczna” – uczestnicy popisywali się swoimi zdolnościami twórczymi, recytując wierszyki, rymy, a najbardziej odważni śpiewali mleczne przeboje a capella i z akompaniamentem.

Było radośnie, zabawnie i ciekawie; uśmiechy rozpromieniały twarze zebranych szczególnie podczas wręczania słodkich upominków.

            Następnie odbył się pokaz wyrobu masła metodą tradycyjną w masielniczkach, podczas którego omówiono sposób przygotowania i przeprowadzenia procesu produkcyjnego masła. Jak co roku nasi goście mieli możliwość degustacji uzyskanego tą metodą masła wraz ze świeżutkim wiejskim chlebem z Piekarni Cukierni IZA i gorącymi, jeszcze pachnącymi proziakami, przygotowanymi przez naszych uczniów i pana Kazimierza Raka –właściciela cukierni przy ul. Miodowej. Nie zabrakło również maślanki – produktu ubocznego powstałego podczas procesu zmaślania.

            Dużą atrakcją było również wirowania mleka, czyli pokaz, w jaki sposób uzyskuje się śmietankę i mleko odtłuszczone. Zwiedzający zapoznali się z budową i zasadą działania wirówki ręcznej. Chętni mogli przekonać się, że kręcenie korbą wirówki to wcale nie taka lekka praca.

            Wśród zwiedzających szczególnie dominowały rodziny wielopokoleniowe oraz absolwenci i sympatycy szkoły z rodzinami. Opinie gości potwierdzają sens działania naszego muzeum, gdyż krzewi ono historię, wiedzę i propaguje tradycję.

Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu Pani Dyrektor Aleksandry Wanic, opiekunów muzeum oraz grupy nauczycieli i pracowników szkoły.

DARCZYŃCY: Regionalna Spółdzielnia Szkolenia i Usług Mleczarskich, Mlekovita, Cukiernia przy ul. Miodowej – Kazimierz Rak, Piekarnia Cukiernia IZA Iza i Henryk Szczęch. Transport zwiedzających spod IPN, jak co roku, sponsorował PSS Społem.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia

VIII Edycji Nocy Muzeum Mleczarstwa.

 

mgr inż. Monika Kluz-Kula