Godło

Najlepsze technika 2020

Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

Jubileusz 110-lecia

„Wierni korzeniom, oddani wspomnieniom”

Wspomnienia po Jubileuszu 110-lecia Szkoły

„Wierni korzeniom, oddani wspomnieniom” – to motto naszego Jubileuszu 110 – lecia Zespołu Szkół Spożywczych im. Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie, który obchodziliśmy w dniu 1 maja 2013 roku.

W piękny poranek majowy, nieco zachmurzony, ale radosny spotkaliśmy się z naszymi Gośćmi o godzinie 9 00 w Kościele pod wezwaniem Św. Józefa na  Staromieściu podczas Mszy Św., którą koncelebrował ks. Biskup Edward Białogłowski.

Po Mszy Świętej udaliśmy się wszyscy do Filharmonii Podkarpackiej, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość połączona z akademią. Na uroczystość przybyło bardzo dużo znamienitych Gości: członkowie Komitetu Honorowego, Absolwenci, zaproszeni Goście, Pracodawcy,  Sponsorzy, Nauczyciele, Pracownicy niepedagogiczni, emerytowani Nauczyciele Szkoły, Rodzice i Uczniowie w liczbie ok. 500. Na stojąco gromkimi  brawami przywitali wszyscy Pana Stanisława Wolsana, najstarszego emerytowanego nauczyciela matematyki, autora 3-tomowej historii  wydanej na 100-lecie Szkoły oddając mu w ten sposób wielki szacunek. Był to również spontaniczny przejaw nie ukrywanej radości ze spotkania z Panem Profesorem, szczególnie Absolwentów Szkoły.

O godzinie 11 00  po oficjalnym powitaniu wszystkich naszych Gości przez konferansjerów nastąpiło uroczyste wprowadzenie dwóch sztandarów Szkoły, a następnie okolicznościowe przemówienie, które wygłosiła Aleksandra  Wanic, dyrektorka Szkoły przybliżając wszystkim najważniejsze fakty z życia Jubilatki ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego pięciolecia.  Jubileusz Szkoły jest okazją do  nagrodzenia wyróżniających się w pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Nagrody Kuratora Oświaty wręczył  Wicekurator Antoni Wydro, nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa wręczył zastępca Prezydenta Stanisław Sienko, a nagrody Dyrektora Szkoły wręczyła Aleksandra Wanic. Nagrody otrzymało 28 nauczycieli i 16 pracowników niepedagogicznych. Nauczyciel Kazimierz Latocha został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”. Z tej niecodziennej okazji  wręczyłam również nagrody  wyróżniającym się w nauce, pracy społecznej i wolontariacie uczniom. Pan Prezydent Stanisław Sienko wręczył  nagrody  książkowe w postaci Encyklopedii Rzeszowa czterem wyróżniającym się w szkoleniu zawodowym pracodawcom naszych uczniów.  Na moje ręce wpłynęło bardzo dużo pamiątkowych upominków, życzeń i kwiatów. Spontaniczne wystąpienie absolwenta z 1974 roku Tomasza Hałasy było miłym akcentem dla nas organizatorów, ponieważ Tomek stanął na wysokości zadania i podziękował dyrekcji  i gronu pedagogicznemu za organizowane co 5 lat Jubileusze i Zjazdy Absolwentów. Powiedział też o tym jak to jego żona zazdrości mu naszych Jubileuszy ponieważ jej szkoła nie organizuje takich uroczystości. Po  oficjalnych przemówieniach wystąpił gościnnie Paweł Skałuba, pierwszy tenor Opery Bałtyckiej, artysta światowej sławy,  absolwent Szkoły z 1990 roku.  Paweł na zawsze zapisał się w mojej pamięci jako uczeń uśmiechnięty, miły i pięknie śpiewający. Uświetniał nasze akademie i uroczystości szkolne swoim repertuarem. Jeszcze do dziś w murach szkoły brzmi to niepowtarzalne echo jego głosu. Po występie jubileuszowym Paweł otrzymał owacje na stojąco – w takim pięknym stylu nasi Goście podziękowali mu za wspaniały występ. Następnie  uczniowie szkoły zaprosili wszystkich obecnych w pięknej koncertowej Sali Filharmonii Podkarpackiej  w sentymentalną podróż „Spacerkiem w przeszłość” – taki bowiem był tytuł ich spektaklu, w opracowaniu i reżyserii Jadwigi Gargaś wicedyrektorki szkoły przy współpracy nauczycielek j. polskiego. Nasi szkolni artyści zachowywali się na scenie jak profesjonaliści. Scenografia również była czarująca, nawiązywała do przeszłości,  wszyscy obecni na sali Absolwenci z radością sięgnęli do wspomnień z pięknych, a może nawet najpiękniejszych  lat szkolnych. Na Jubileusz przybyło 260 Absolwentów z różnych roczników, najstarszym absolwentem z 1944 roku tak jak 5 lat temu był Zdzisław Iwaszak, który otrzymał gromkie brawa od naszych Gości. Pan Zdzisław obiecał, że na kolejny Jubileusz za 5 lat na pewno przybędzie.  Najwięcej Absolwentów, bo aż 23 było z 1966 r.

Rodzinny obiad w szkole to kolejny punkt naszych jubileuszowych obchodów. Obiad był bardzo smakowity, a nasi uczniowie-kelnerzy spisali się na medal sprawnie i z wdziękiem obsługując wszystkich Gości, a było ich dość dużo, bo aż 380.

Sentymentalne spotkania po latach z wychowawcami i nauczycielami były pełne wzruszeń, wspomnień, łez, radości i marzeń o następnym spotkaniu.

W tym dniu odbyło się w szkole bardzo ważne Seminarium nt. Rozwoju szkolnictwa zawodowego dla potrzeb mleczarstwa. Temat seminarium był podyktowany zapotrzebowaniem przemysłu mleczarskiego na fachowców w tym zawodzie. Szkoła jest gotowa powrócić do tradycji i kontynuować kształcenie w tym zakresie. Pomimo tak bogatej tradycji i możliwości kształcenia na wysokim poziomie kadry średniej dla mleczarstwa brak było dotychczas zainteresowania kandydatów w rekrutacji do klasy „mleczarskiej”. Obecni na seminarium prezesi i przedstawiciele zakładów mleczarskich oraz przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie  i Szkoły doszli do wspólnych wniosków, że w rekrutacji kandydatów powinny wziąć udział podmioty przetwórstwa mleczarskiego, gwarantując kierowanym kandydatom: stypendia fundowane, wakacyjne praktyki produkcyjne i zatrudnienie w swoich zakładach.

Nasze Muzeum Mleczarstwa również stało otworem dla wszystkich Gości, którzy zwiedzali  z wielkim zainteresowaniem i podziwem, zarówno Ci którzy byli tu po raz pierwszy jak również Ci, którzy oglądali dokumenty i eksponaty zgromadzone w tym niezwykłym miejscu już po raz kolejny. Za każdym razem odkrywają tu coś nowego i bardzo interesującego.

A wieczorem o godzinie 19 00, 226  pięknie wystrojonych osób spotkało się w Sali balowej malowniczo położonego na wzgórzu Hotelu „Nowy Dwór” w Świlczy na Balu Jubileuszowym.  Panie w gustownych i szykownych sukienkach lub bluzkach i spódnicach albo spodniach , a panowie w eleganckich garniturach. Wśród gości było 169 Absolwentów Szkoły. Wszyscy bawili się wspaniale do „białego rana”. Wystrój Sali balowej dodawał naszej imprezie wytwornego klimatu i niepowtarzalnego nastroju.

Stoły były obficie zastawione wybornymi smakołykami, był również stół staropolski uginający się od smakowitego jadła z tamtych czasów. Orkiestra grała wspaniale, po prostu była ponadczasowa, nasi Goście byli zachwyceni i bawili się uroczo.  Szczególną atrakcją balu był tort jubileuszowy w postaci sera z myszkami o wadze  30 kg , w wykonaniu Absolwentów Szkoły: Radka Raka i Kuby Raka oraz ich taty Kazimierza Raka przy współpracy naszych uczniów cukierników. Dekoracja tortu była wykonywana przez owych mistrzów cukierników w cukierni szkolnej w dniu jubileuszu po oficjalnych uroczystościach w Filharmonii. Do rodziny Raków podczas wykonywania artystycznej dekoracji niezwykłego tortu dołączyła Monika Płonka uczennica trzeciej klasy, laureatka Wojewódzkiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w zawodzie Cukiernik. Rozświetlony zimnymi ogniami tort, wjeżdżający na salę w towarzystwie wspomnianych absolwentów z ich tatą Kazimierzem Rakiem zrobił wrażenie na wszystkich uczestnikach balu. Dodam jeszcze, że nasi wspaniali cukiernicy wyglądali jak z reklamy,  byli ubrani w piękne biało-czerwone służbowe stroje, co wywołało wielkie estetyczne wrażenie i dodało specjalnego smaku. Ja poczułam się jak jubilatka ponieważ byłam poproszona do ukrojenia dwóch pierwszych porcji tortu. Tort był bardzo smakowity.

Kończąc moje wspomnienia pragnę z głębi serca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasze uroczystości Jubileuszowe miały charakter niepowtarzalny.

Najgłębsze wyrazy wdzięczności składam naszym darczyńcom i sponsorom, którzy okazali dużo serca i wsparli finansowo nasze 110 – letnie przedsięwzięcie, dzięki któremu mogliśmy godnie przyjąć naszych Gości.  Jestem zaszczycona, że Szkoła którą zarządzam cieszy się  Państwa życzliwością.

Składam najszczersze dziękuję wszystkim wspaniałym i niezawodnym Gościom oraz wiernym Szkole Absolwentom, którzy zaszczycili nas w tym ważnym dla nas dniu swoją obecnością, dziękuję za życzenia i wszelkie dowody uznania dla naszej pracy. Życzenia składane przez naszych Przyjaciół dodają nam skrzydeł i motywują do dalszej pracy.

                                                                           Wdzięczna wszystkim

                                                                             Aleksandra Wanic

                                                                            Dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych

                                                                           w Rzeszowie