TECHNIK EKSPLOATACJI PORTÓW I TERMINALI
Kierunek objęty patronatem Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka i Politechniki Rzeszowskiej
Przedmioty nauczane na poziomie rozszerzonym: język angielski i geografia.
1. Technik eksploatacji portów i terminali jest zawodem z branży transportowo – logistycznej. Celem kształcenia jest przygotowanie uczniów do funkcjonowania w warunkach współczesnego świata, rzetelnego wykonywania pracy zawodowej i reagowania na zmieniające się realia rynku pracy. Absolwent tego kierunku posiada szerokie perspektywy zatrudnienia nie tylko we wszystkich rodzajach portów i terminali, ale wszędzie tam, gdzie jest wymagana wiedza logistyczna.
To zawód cieszący się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem na rynku pracy. Wzrost produkcji w gospodarce i intensywny rozwój branży TSL powoduje konieczność rozwoju usług logistycznych, a co za tym idzie ogromny rozwój przedsiębiorstw związanych z eksploatacją portów i terminali. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie nasza szkoła oferuje tzw. eurozawód o takiej właśnie specjalności.
Ukończenie tego kierunku stanowi podbudowę do dalszego kształcenia na studiach wyższych, szczególnie w takich kierunkach jak: logistyka, spedycja, ekonomia, handel, marketing, zarządzanie w transporcie, teleinformatyka w transporcie, budowa i eksploatacja lotnisk. Zawód ten jest wskazany dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą w służbach mundurowych. Absolwenci mogą także podjąć pracę w charakterze personelu pokładowego na stanowisku stewardessa/steward.
2. Patronat nad kierunkiem objęła Politechnika Rzeszowska, zachęcając tym samym do kontynuowania edukacji z zakresu logistyki i lotnictwa na Politechnice.
Program nauczania oraz umowa o współpracy Szkoły z Portem Lotniczym w Jasionce gwarantują uczniom realizację zajęć w porcie lotniczym. Oprócz tego, uczniowie realizują miesięczne praktyki w centrach logistycznych, firmach transportowych, spedycyjnych.
Uczniowie uczestniczą w zagranicznych praktykach zawodowych w ramach projektu Erasmus+
Absolwenci szkoły podejmują pracę m.in. w porcie lotniczym na Lotnisku Chopina w Warszawie w firmie Welcome Airport Services.
Uczniowie mają możliwość sprawdzić swoją wiedzę startując w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej. Już w pierwszym roku zgłoszenia naszej szkoły do olimpiady uczennica znalazła się w ścisłej czołówce, pokonując ponad 8 tys. uczniów z całej Polski i zdobywając tytuł finalistki OOL.
Podczas całego cyklu kształcenia uczniowie doskonalą swoje wiadomości uczestnicząc w wycieczkach szkoleniowych do firm: Aeroklub Rzeszowski, Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis, Ośrodek Kształcenia Lotniczego, Air Res Aviation, Raben Logistic Polska, Res Logistic, PKP Cargo w Żurawicy.
Uczniowie uczestniczą w wykładach otwartych oraz warsztatach na uczelniach wyższych takich jak: Akademia Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
3. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia
SPL. 02. Obsługa podróżnych w portach i terminalach
SPL. 03. Obsługa ładunków w portach i terminalach
Uzyskany tytuł Technika jest honorowany na terenie całej Unii Europejskiej.
4. Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
- Logistyki magazynowej
- Logistyki portowej (w portach morskich, wodnych – śródlądowych, lotniczych, drogowych, kolejowych)
- Transportu i spedycji
- Eksploatacji centrów logistycznych i magazynowych
- Obsługi podróżnych w portach i terminalach, w tym obsługi bagażowej
- Organizacji i prowadzenia prac związanych z przeładunkiem oraz magazynowaniem towarów i ładunków w portach i terminalach
- Eksploatacji i organizacji pracy urządzeń transportu wewnętrznego i urządzeń przeładunkowych
- Organizowania praca związanych z przemieszczaniem się ładunku w terminalach przeładunkowych
- Nadzorowania ważenia ładunków i ich identyfikacji, etykietowania, znakowania i pakowania towaru.
- Organizowania przewozów wewnątrzportowych.
- Zabezpieczania ładunków przed uszkodzeniami.
- Korzystania z różnych dokumentów i aktów prawnych dotyczących portów, terminali i lotnisk.
- Magazynowania ładunków, w tym ponadgabarytowych i niebezpiecznych, a także żywych zwierząt w portach i terminalach.
- Obsługiwania ładunków, w tym kontenerowych, w portach i terminalach.
- Obsługiwania środków transportu w portach morskich i rzecznych, terminalach samochodowych, kolejowych i lotniczych.
- Dobierania środków transportu i urządzeń przeładunkowych do obsługi portów i terminali.
- Dobierania opakowań jednostkowych i transportowych oraz prowadzenia gospodarki opakowaniami i kontenerami.
- Obliczania kosztów przeładunku, magazynowania towarów i obsługi pasażerów.
- Organizowania i prowadzenia eksploatacji urządzeń transportu bliskiego
5. Absolwenci technikum eksploatacji portów i terminali są przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się obsługą pasażerów w terminalach lotniczych, kolejowych i samochodowych, agencjach obsługi portów morskich, rzecznych i lotniczych, przedsiębiorstwach transportowo – spedycyjnych, centrach logistycznych, magazynach, biurach podróży. Mogą także podjąć pracę w charakterze personelu pokładowego na stanowisku stewardessa/steward, która pozwoli im na możliwość podróżowania i zwiedzania całego świata.