Godło
Najlepsze technika 2019
Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Nasi partnerzy
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

UCZEŃ NASZEJ SZKOŁY – NAJLEPSZYM CUKIERNIKIEM W POLSCE

1

W dniach 11-13 kwietnia we Wrocławiu odbyła się XXI edycja

Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia
w Zawodzie Cukiernik.

Temat przewodni tegorocznej edycji to „Głębia oceanu”. W turnieju uczestniczyli wszyscy zwycięzcy eliminacji wojewódzkich z całej Polski i najlepsi spośród uczniów, którzy zajęli drugie miejsce. Podkarpacie reprezentował uczeń naszej szkoły  Bartosz Dudek – zwycięzca eliminacji wojewódzkich. Uczeń odbywa praktykę w cukierni Rak – Orłowski.  Tam ćwiczył praktyczne umiejętności, a wiadomości teoretyczne zdobywał podczas konsultacji pod okiem mgr inż. Wandy Kot.

Rozgrywka turniejowa rozpoczęła się od godzinnego testu sprawdzającego wiadomości z teoretycznych przedmiotów zawodowych. W drugim dniu, w cukierni „Wolak”, odbyła się część praktyczna. Tam powstawały torty, ciasteczka bankietowe, marcepanowe figurki oraz eksponaty z masy karmelowej lub czekolady inspirowane tegorocznym tematem.

W łącznej klasyfikacji najlepszym w Polsce
młodym cukiernikiem okazał się Bartosz Dudek.

3

Zwycięzca wykonał tort ozdobiony karmelową muszlą, algami i pralinowymi ślimaczkami. Figurki marcepanowe przedstawiały mieszkańców morskich głębin, czyli: ośmiornice, rozgwiazdy i rybki. Smak i wygląd błękitnych ciasteczek bankietowych wykonanych z musu czekoladowego zachwycił jurorów. Najwięcej emocji wywołuje zawsze eksponat, ponieważ  świadczy o umiejętnościach praktycznych i zdolnościach artystycznych cukiernika. Bartosz wykonał morskie głębiny, gdzie na algach płynęły rybki wykonane z dmuchanego karmelu, a tło imitujące wydobywające się z głębin bąbelki powietrza  wykonał z ażurowego karmelu.

2

Bartosz oprócz pucharu otrzymał wiele nagród rzeczowych, w tym tablet Samsung Tab 3 T113. Cenną nagrodą jest też puchar „Młody talent roku”, przyznawany przez cukierników seniorów.

Organizatorzy, sponsorzy, dolnośląscy rzemieślnicy i przedstawiciele władz Wrocławia byli zachwyceni umiejętnościami młodego cukiernika.

Bartosz po skończeniu szkoły zawodowej pragnie kształcić się w liceum i nadal doskonalić swoje umiejętności  w branży cukierniczej. Fachowcy wróżą mu wielką zawodową karierę. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i życzymy mistrzowskich tytułów w kolejnych konkursach.

Trzy dni we Wrocławiu upłynęły bardzo miło, bo oprócz trudów turniejowych, znaleźliśmy chwilę, by pospacerować i zwiedzić piękny Wrocław. Odwiedziliśmy też Ogród Zoologiczny z nowo wybudowanym Afrykarium, a także największą atrakcję Wrocławia – Panoramę Racławicką.

4  5

artykuł w Nowinach

Przeczytaj o tym wydarzeniu i zobacz relacje także tu:

1. http://www.radiownet.pl/publikacje/turniej-mlodych-mistrzow 
2. http://reporter.pl.tl/ 
3. https://www.youtube.com/watch?v=LwMxWgZxRvg 
4. http://wroclaw.tvp.pl/24864624/slodkie-zawody