Godło
Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

DAWNA WIEŚ W MINIATURZE gościnnie w Sali Muzeum Maszyn Mleczarskich

Od dnia 6 czerwca do 20 czerwca w naszym Muzeum Mleczarstwa gości niezwykła wystawa autorstwa Pana Józefa Woźnika z Rzeszowa – „Dawna wieś w miniaturze”. Zachwyca ona oryginalnością i precyzją wykonania –narzędzi, sprzętu, maszyn, urządzeń używanych dawniej w gospodarstwach na wsi, a także wizualizacją prac gospodarczych i wreszcie –zabudowaniami, kościołami, czy urokliwymi kapliczkami.

Eksponaty są precyzyjnie wykonane z drewna, słomy, sznurka i różnych opakowań, które z technicznym zacięciem wykorzystuje Pan Józef. Ma duszę konstruktora i zarazem artysty, ale przede wszystkim jest pasjonatem dawnej wsi. Potrafi ukazać jej piękno , ale także zaradność jej mieszkańców, którzy orali ziemię, obsiewali pola, zbierali plony, młócili, mielili zboża, piekli chleb, robili masło i sery, międlili len, oczyszczali z paździerzy, a wreszcie tkali samodzielnie materiał na ubrania. Ale wśród eksponatów widzimy także pompę strażacką i wiatrak, wialnię do zboża i studnię, żarna i stodołę …… i wiele, wiele innych cudeniek, których naliczyłam przeszło 100! A prawie wszystko się kręci, otwiera, porusza i pokazuje zasadę działania i przeznaczenie narzędzi, urządzeń, czy- ciepłego zapiecka.

Wystawa jest nostalgiczna, a zarazem ukazuje myśl techniczną zawartą w urządzeniach- kształci i wychowuje w poszanowaniu tradycji. I przyciąga swoją niezwykłością i małych, i dużych.

Można się było o tym przekonać w dniu jej otwarcia w Zespole Szkól Spożywczych, podczas IV Przeglądu Szkól Promujących Zdrowie. Mieliśmy także okazję poznać Pana Józefa, który prezentował swoje urządzenia, objaśniał ich przeznaczenie i nazewnictwo, a także z uśmiechem odsłaniał kulisy wykonania.

 

Byli to uczestnicy Przeglądu i goście Muzeum Mleczarstwa z: Publicznego Przedszkola nr 22, Publicznego Przedszkola nr 37, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 , Szkoły Podstawowej nr 25 z Rzeszowa oraz Zespołu Tanecznego „ Largo” z Hermanowej.

Pojawili się także pierwsi zwiedzający uczniowie z naszej szkoły – klasa I tż i klasa I kp.

Do zwiedzania tej ciekawej ekspozycji zapraszają opiekunowie Muzeum Mleczarstwa:
Zdzisława Sanetra – autorka tekstu i Kazimierz Latocha – autor zdjęć