Godło
Najlepsze technika 2020
Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Nasi partnerzy
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

Peer-education HIV/AIDS

W ramach działalności sieci szkół promujących zdrowie w dniu 11marca 2014 roku w 6 klasach        (1tż, 1kz, 2ar, 2tż, 3kt i 4 kt) odbyły się warsztaty edukacji rówieśniczej – peereducation dotyczące profilaktyki HIV oraz AIDS.

Jest to ogólnopolski projekt Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Jego celem jest przekazanie informacji dotyczących wirusa HIV oraz wynikającego z zakażenia nim zespołu chorób – AIDS, a także propagowanie ogólnego zdrowia reprodukcyjnego.

W czasie 45-minutowych lekcji, opartych na zasadach edukacji rówieśniczej, które mają formę swobodnej rozmowy, bez obecności nauczyciela, poruszamy z młodzieżą problem transmisji wirusa, profilaktyki oraz leczenia. Obalamy mity, ale również zwracamy uwagę na łatwość zakażenia i jego częstotliwość. Mówimy także o innych chorobach przenoszonych drogą płciową, skutecznym zabezpieczaniu się przed nimi oraz ryzyku, jakie niosą „niebezpieczne” kontakty seksualne.

Zajęcia prowadzone są przez studentów medycyny, członków Stowarzyszenia, którzy są odpowiednio przeszkoleni do prowadzenia takich zajęć oraz mają ogromną wiedzę i doświadczenie – projekt ten realizowany jest w Polsce z powodzeniem od kilku lat. W naszej szkole zajęcia przeprowadziła Joanna Ulan, studentka IV roku wydziału lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.