Godło
Najlepsze technika 2020
Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Nasi partnerzy
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

Czy można otrzymać energię ze śmieci?

Na to i inne pytania szukali odpowiedzi uczniowie klasy 4c oraz 4a (grupa technik reklamy) pod opieką Doroty Bukowskiej i Małgorzaty Wojtali w ubiegły piątek (13.12.2019) zwiedzając Instalację Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii, której właścicielem jest spółka PGE.
Celem wycieczki było poznanie procesu technologicznego produkcji energii cieplnej
i elektrycznej z odpadów.

Zakład PGE w Rzeszowie jest najnowocześniejszym tego typu przedsiębiorstwem w Polsce. Wytwarza on energię cieplną i elektryczną z odpadów komunalnych, które pochodzą z naszego miasta i okolic. Odpady, których z roku na rok przybywa, są spalane w instalacji termicznej, a powstałe spaliny, są oczyszczane z substancji toksycznych w zaprojektowanej do tego celu instalacji.
Spalanie odpadów komunalnych dostarcza dużych ilości ciepła, które wykorzystywane jest do wytworzenia pary wodnej, która z kolei uruchamia turbinę, a ta z kolei produkuje energię.
Te i inne ciekawe informację na temat zagospodarowania odpadów i ich termicznego wykorzystania przedstawił nam Kierownik Wydziału ITPOE w PGE Energia Ciepła S.A. – Oddział Elektrociepłownia Rzeszów Adam Dybowski wraz ze swoim zastępcą, za co bardzo im serdecznie dziękujemy.