Godło
Najlepsze technika 2019
Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Nasi partnerzy
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

Czy można otrzymać energię ze śmieci?

Na to i inne pytania szukali odpowiedzi uczniowie klasy 4c oraz 4a (grupa technik reklamy) pod opieką Doroty Bukowskiej i Małgorzaty Wojtali w ubiegły piątek (13.12.2019) zwiedzając Instalację Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii, której właścicielem jest spółka PGE.
Celem wycieczki było poznanie procesu technologicznego produkcji energii cieplnej
i elektrycznej z odpadów.

Zakład PGE w Rzeszowie jest najnowocześniejszym tego typu przedsiębiorstwem w Polsce. Wytwarza on energię cieplną i elektryczną z odpadów komunalnych, które pochodzą z naszego miasta i okolic. Odpady, których z roku na rok przybywa, są spalane w instalacji termicznej, a powstałe spaliny, są oczyszczane z substancji toksycznych w zaprojektowanej do tego celu instalacji.
Spalanie odpadów komunalnych dostarcza dużych ilości ciepła, które wykorzystywane jest do wytworzenia pary wodnej, która z kolei uruchamia turbinę, a ta z kolei produkuje energię.
Te i inne ciekawe informację na temat zagospodarowania odpadów i ich termicznego wykorzystania przedstawił nam Kierownik Wydziału ITPOE w PGE Energia Ciepła S.A. – Oddział Elektrociepłownia Rzeszów Adam Dybowski wraz ze swoim zastępcą, za co bardzo im serdecznie dziękujemy.