Godło
Najlepsze technika 2020
Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Nasi partnerzy
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

POCZTÓWKA Z WALENCJI

Szybko upłynął pierwszy tydzień stażu w Hiszpanii uczniom, którzy w ramach projektu „Walencja kluczem do sukcesu zawodowego”, napisanemu przez nauczycielki naszej szkoły: Katarzynę Długosiewicz oraz Sabinę Stecką, odbywają praktyki w ośmiu różnych zakładach pracy na terenie Walencji. Piętnastu uczniów kształcących się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali zdobywa swoje doświadczenie w firmach logistycznych Muebles Tuco, ToysRusSedavi, ToysRus Burjassot, Gifi Alfafar i Don Dino, siedmiu hotelarzy w czterogwiazdkowym hotelu NH LasArtes- NH Las Ciencias oraz w Nest Hostel, a trzy uczennice kształcące się w zawodzie technik analityk w Laboratorios Viguer. Pracy we wszystkich firmach było w ubiegłym tygodniu sporo, gdyż przygotowywały się one do wielkiego zakupowego szaleństwa związanego z Black Friday oraz odbywającego się w Walencji maratonu, dla którego do miasta przyjechało bardzo wielu gości. Mimo dużej ilości zajęć, nasi uczniowie świetnie sobie radzili. Nie mieli też żadnych problemów z komunikacją. Porozumiewają się z pracodawcami i współpracownikami w języku angielskim a tam, gdzie nie jest to możliwe, w hiszpańskim.

Po pracy był czas na poznawanie Walencji, trzeciego pod względem wielkości miasta w Hiszpanii, w którym znajdują się liczne zabytki (między innymi katedra, Giełda Jedwabiu – budynek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Torres de Serranos), muzea oraz bardzo nowoczesne pod względem architektonicznym budowle, a także wiele pięknych parków, plaża i port.

Weekend był u nas równie intensywny i atrakcyjny jak tydzień pracy. W sobotę grupa uczniów wraz z opiekunami i przedstawicielem organizacji przyjmującej, Bartkiem, wybrali się do położonej w pobliżu Walencji miejscowości Xàtiva. Towarzyszyła nam również pani dyrektor, dr Katarzyna Nowak, która przybyła do Walencji w ramach wizyty monitorującej. Zwiedziliśmy muzeum Casa de l’Ensenyança – Museu de Belles Arts Xàtiva, w którym znajdowała się między innymi kolekcja obrazów z muzeum Prado, a następnie jeden z najciekawszych średniowiecznych zamków w Hiszpanii, malowniczo położony na wzgórzach Castillo de Játiva.

W niedzielę wszyscy wybraliśmy się do Oceanarium. Miejsce to znajduje się w awangardowym kompleksie architektonicznym i zawiera duże akwaria, które wiernie odtwarzają najważniejsze ekosystemy morskie naszej planety. Zespół L’Oceanogràfic wybudowano na działce o powierzchni 110 tys. m². Na terenie tym wzniesiono siedem „zakopanych” lub „unoszących się na wodzie” budynków składających się zarówno z części naziemnej jak i podziemnej (lub podwodnej). W ramach kompleksu L’Oceanogràfic funkcjonuje jedno z największych na świecie delfinariów,  w którym mieliśmy możliwość podziwiania pokazów skoków i innych sztuczek w wykonaniu delfinów.

Cały czas towarzyszy nam piękna pogoda, dzięki której możemy w pełni docenić uroki Walencji😊

Opiekunowie grupy:

Iwona Kwater

Paweł Muszyński