Godło
Najlepsze technika 2020
Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Nasi partnerzy
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU

W ramach kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, odbywającego się w naszej szkole w dniach od 16 do 22 września 2019r., zorganizowano następujące przedsięwzięcia:

Udział w Dniach Otwartych Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, w którym uczestniczyła klasa 1 ds o profilu technik eksploatacji portów i terminali. Podczas spotkania zaprezentowano zasady funkcjonowania Centrum Zarządzania Transportu Publicznego, System Informacji Pasażerskiej, System Elektronicznego Poboru Opłat oraz zasady działania Rzeszowskiej Karty Miejskiej i jej możliwości w zakresie Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego.

Ponadto uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje rozkład jazdy, jak działa system informacji pasażerskiej, poznali nowoczesne systemy elektroniczne, znajdujące się w autobusach, zobaczyli autobus elektryczny oraz autobus zabytkowy.

Przygotowanie: Anna Górniak, Elżbieta Sikora-Bród.

– Pogadanka na temat: „Alternatywne środki transportu”  w klasach: 1dg, 1eg oraz 2d, 4D, podczas której uczniowie zostali zaznajomieni z nowoczesnymi i ekonomicznymi rodzajami transportu, którymi można zastąpić klasyczne środki transportu.

 Przygotowanie:  Sabina Stecka.

Pogadanka na temat: „Bezpieczeństwo w ruchu miejskim”.  Punktem wyjścia był film Wyższej Szkoły Logistyki pt. „Transport miejski”. https://www.youtube.com/watch?v=YaXsgCdP1oQ
Następnie rozpatrywano aspekty bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego: pasażerów, kierowców aut osobowych, a także rowerzystów. Poruszano też temat osób niepełnosprawnych w transporcie miejskim, uwzględniając wszelkie udogodnienia, które pojawiły się w środkach transportu.

 Przygotowanie: Oksana Marczak.

Zajęcia wychowania fizycznego z wykorzystaniem marszu Nordic walking, który poprzedził instruktaż, jak poprawnie poruszać się z kijkami. W trakcie trwania zajęć, uczniowie doskonalili swój chód, oraz rozwijali umiejętności lekkoatletyczne. Dowiedzieli się, że chodzenie z kijkami nordic walking rozwija wszelkie partie mięśni nóg, pośladków, bioder, pleców, ramion i barków. Jest doskonałym treningiem lekkoatletycznym, służącym poprawie kondycji i wytrzymałości fizycznej, psychicznej, a to przyczynia się do poprawy samopoczucia i obniżenia poziomu stresu.

 Prowadzenie: Anna Kokoszka i Barbara Bernat.

 

Promowanie korzystania przez uczniów z klas o zawodzie technik eksploatacji portów i terminali z komunikacji miejskiej, podczas dojazdów na zajęcia praktyczne do portu lotniczego Jasionka.

 Przygotowanie: Katarzyna Długosiewicz.

 

tydzien transportu 2

Przygotowanie: Monika Kluz – Kula

            Podczas tego tygodnia, pod hasłem: „Chodź z nami”, promowaliśmy różne formy mobilności, które dają najlepsze efekty dla miasta, środowiska i mieszkańców. Zachęcaliśmy do korzystania ze środków transportu publicznego i szynowego, oraz ruchu rowerowego i pieszego. Wycieczki szkoleniowe uświadomiły uczniom, jak ważny jest transport publiczny w celu rozładowania i udrożnienia zatłoczonych ulic. Przeprowadzone pogadanki utrwaliły zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu miejskim pieszym i kołowym. Zajęcia z wychowania fizycznego uświadomiły, że ruch jest niezbędny do właściwego funkcjonowania człowieka, co przekłada się na jego zdrowie i dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że musimy zadbać o ekonomię, zużywając mniej paliw, a to przyczyni się do poprawy środowiska i zdrowia nas samych.

 

 

Koordynator: Monika Kluz-Kula