Godło
Najlepsze technika 2020
Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Nasi partnerzy
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

NASI UCZNIOWIE W PROGRAMIE ERASMUS +

 

20190316_111817

Drugi tydzień praktyki w Rimini przywitał nas błękitnym niebem i pięknym słońcem, które od kilku dni umila nam staż. Weekend upłynął niespodziewanie szybko, był czas na małą ”kąpiel” w Adriatyku i zwiedzanie Rimini. W niedziele pojechaliśmy z opiekunem organizacji przyjmującej Sistema Turismo na wycieczkę do jednej z najstarszych republik na świecie San Marino (od roku 301 n.e.). Jest to kraj o powierzchni 61 km2 składający się z dziewięciu gmin, z których każda ma własną osadę. Niewielkie, spokojne, ale malownicze centrum San Marino usytuowane jest na szczycie Monte Titano (na wysokości 749 m.n.p.m.). Najbardziej urokliwą atrakcją San Marino są wąskie, brukowane, pnące się w górę uliczki i zbudowane z kamienia domy. Po drodze mijaliśmy główne zabytki i punkty widokowe znajdujące się z obu stron starego miasta. Średniowieczny charakter miasta podkreślają otaczające dawny gród mury obronne z twierdzami i wieżami. Centralnym punktem miasta opasanego XVI-wiecznymi murami jest Piazza Liberta z czternastowiecznym, gotyckim gmachem Pałacu Rządowego (Palazzo Pubblico). Naprzeciwko budynku znajduje się Pomnik Wolności wykonany z białego marmuru w 1876 r. Symbolem San Marino są trzy twierdze połączone murem obronnym, nazywane Trzema Wieżami, wzniesione na wierzchołkach Monte Titano. Najstarszą jest Rocca Guaita z XI w., kolejne dwie wieże to Fratta oraz Montale, obie z XIII w. Podziwialiśmy także neoklasycystyczną Bazylikę św. Maryna i przylegający do niej kościół św. Piotra z XVI w. Pogoda umożliwiła nam podziwianie przepięknej panoramy wybrzeża Morza Adriatyckiego i Apeniów. Był też czas na spacery po wąskich uliczkach miasta, kawę w kawiarni i drobne zakupy.

Pozdrawiamy serdecznie! Uczniowie klas: 1a, 2a, 2b, 3b i 3c z opiekunem Małgorzatą Pabjańską.