Godło
Najlepsze technika 2020
Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Nasi partnerzy
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

PODKARPACKIE FORUM ZDROWIA

24 października 2018 roku w Zespole Szkół Spożywczych odbyło się Podkarpackie Forum Zdrowia, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia. W tegorocznym forum udział wzięli uczniowie naszej szkoły, a także  9 szkół promujących zdrowie z miasta Rzeszowa, wśród których znaleźli się gimnazjaliści,  ósmoklasiści oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Tematyką wiodącą tegorocznego forum była „Moda na zdrowy kręgosłup”.

https://rzeszow.tvp.pl/39604643/24102018-poranek-730

(informacje na temat Forum Zdrowia zaczynają się od 12 minuty)

Otwarcia forum dokonała pani mgr Jadwiga Gargaś, która życzyła wszystkim uczniom zdobycia jak najwięcej dobrych wiadomości na temat zdrowia, a uczestnikom, którzy staną w szranki rywalizacji – powodzenia w zmaganiach zarówno żywieniowo – matematycznych,  jak i w zawodach sportowych. Swoją obecnością zaszczyciła nas  pani Jadwiga Miąsik – przedstawiciel Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa. Jak przystało na forum dotyczące kręgosłupa, pierwszy wykład „Wyprostuj się – banał czy sposób na życie” wygłosił pan dr n. o kult. fiz. Grzegorz Magoń, certyfikowany terapeuta 6 międzynarodowych terapii fizjoterapii. Po dużej dawce informacji o tym co zrobić, by mieć jak najdłużej zdrowy kręgosłup, uczniowie wysłuchali następnego wykładu, tym razem były to informacje i ciekawostki żywieniowe niezbędne w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia w codziennym życiu. Wykład pod trochę przewrotnym tytułem „Jak być przewlekle zdrowym”  wygłosiła pani mgr inż. Anna Ulan, technolog żywności i żywienia człowieka.

 

Kolejnym punktem naszego projektu był pokaz uczennic z klasy 3a pod opieką mgr inż. Moniki Kluz- Kuli, które zaprezentowały, jak nasze kości narażone są na szkodliwe działanie kwasu fosforowego,  zawartego m.in. w coca-coli, czy kwasu octowego. Sporą dawkę zawsze aktualnej wiedzy nt. pierwszej pomocy, tym razem związanej z urazami kręgosłupa, zapewniła  szkolna drużyna ratownicza pierwszej  pomocy pod kierunkiem mgra Leszka Sieńko.

Następnie dla relaksu, a tak naprawdę dla wstrzymania oddechu, oglądnęliśmy pokaz  akrobatyczny w wykonaniu  grupy  z Klubu Akrobatyki Sportowej w Rzeszowie pod kierunkiem Brygidy Sakowskiej – Kamińskiej. Akrobaci zaprezentowali się jak zwykle wspaniale, dostarczając wszystkim niesamowitych wrażeń i emocji.

Kolejnym punktem naszego forum była rywalizacja 10 uczniowskich drużyn, które miały do wykonania mnóstwo zadań związanych z wiedzą na temat zdrowego stylu życia oraz aktywnością fizyczną, w myśl zasady – ruch jest zdrowy dla Ciebie i dla Twojej głowy. Uczniowie rozwiązywali  testy z różnych zagadnień dotyczących wiedzy żywieniowo-gastronomicznej, rozpoznawali zioła i przyprawy, a następnie zmierzyli się z quizem łączącym różne choroby cywilizacyjne.

Gdy już dobrze „sprzedali” swoją wiedzę,  pokazali, jak obrać jabłko, by  miało jak najdłuższą skórkę, jak szybko ubić pianę z białek, jaką strategię obrać w biegu w workach czy prowadzeniu ugotowanego jajka kijem do unihokeja.

Podczas wszystkich konkursów nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych konkurencji czuwało profesjonalne jury w składzie: mgr inż. Edyta Kraska, mgr Anna Kokoszka i mgr  Małgorzata Długoń przy pomocy niezawodnych asystentek, uczennic z klasy 3B.

Nasi zawodnicy wykazali się świadomością, jak ważne jest dbanie o zdrowie i aktywność fizyczną w profilaktyce chorób kręgosłupa, a do tego dobrze się  bawili. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rzeszowie. Ale tu nie było przegranych,  bo zdrowie to radość, ruch i wiedza. W oczekiwaniu na wyniki,  taniec aerobowy  zaprezentowały uczennice z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10.

Podczas forum rozstrzygnięto też konkurs na plakat związany z tematyką wiodącą. Pierwsze miejsce zdobyły uczennice  z  Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.                                

  Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

W czasie uroczystości zadbaliśmy o „małe co nieco” po intensywnym wysiłku umysłowym i fizycznym. Zdrowe przekąski na „ Stół rozmaitości” przygotowali uczniowie z klasy 3B,  3C i 3E pod kierunkiem  mgr inż. Anny Ulan, mgr inż. Marzeny Borzęckiej i mgr inż. Marty Świder, a obsługę gastronomiczną zapewnili uczniowie kl. 3C pod opieką mgr inż. Iwony Kwater i mgr inż. Małgorzaty Pabjańskiej.   „Komputerowe wsparcie” zapewnili  mgr inż. Edyta Kraska, mgr Paweł Muszyński oraz Lucyna Pluta i Maria Raczak Sponsorzy naszego projektu to: Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa, producent  naturalnej średniozmineralizowanej  wody Jurajska oraz Zespół Szkół Spożywczych.

Organizatorami Podkarpackiego Forum Zdrowia były

mgr inż. Anna Ulan i mgr Barbara Bernat