Godło
Najlepsze technika 2019
Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Nasi partnerzy
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

Zajęcia kulturowe – KADYKS

41836299_2012619942324753_303832441854885888_n

To już półmetek naszego pobytu na stażu w Sewilli. W kolejny weekend w słonecznej Hiszpanii realizujemy zajęcia kulturowe zwiedzając Kadyks. 

Kadyks promuje się hasłem „Ciudad que sonríe” czyli „Miasto, które się uśmiecha”. Będąc tam trudno się z tym nie zgodzić. Kadyks to najstarsze miasto z zachodniej Europie. Jego historia sięga w okolice 1.100 roku p.n.e., kiedy rybacką osadę o nazwie Gadir założyli tam Fenicjanie (istnieją tam również odkrycia archeologiczne datowane na okres starszy
o 2.000 lat). Położona na smukłym półwyspie aglomeracja stała się jednym
z najważniejszych ośrodków handlowych dla ich następców: Kartagińczyków, Rzymian, Wizygotów, Maurów. Miasto nie straciło na swoim znaczeniu również po chrześcijańskiej rekonkwiście. To z tamtejszego portu wyruszyła druga ekspedycja Kolumba do Ameryki. Miasto stało się wówczas centrum handlu z Nowym Światem i przez kolejne stulecia utrzymało swój kolonialny charakter.

Katedra w Kadyksie to prawdziwy cud architektoniczny łączący w sobie różne style
i epoki. Znana jest jako „wieczna katedra”. To idealny punkt wyjścia do spaceru po Starym Mieście, dzielnicy rybackiej La Viña i po pasażu ciągnącym się wzdłuż wybrzeża wyspy.

Stare miasto wypełnione jest licznymi budowlami, pomnikami oraz parkami. Bardzo urzekła nas twierdza Castillo San Sebastian o której legenda głosi, że była świątynią Kronosa, łączy się z promenadą wąskim pomostem. Przez długie lata służyła jako zabezpieczenie przed ewentualnymi atakami na północnej stronie miasta.

1

Ostatnim etapem naszej sobotniej wycieczki był kilkugodzinny wypoczynek na plaży La Caleta. Pogoda sprzyjała kąpielom w oceanie, opalaniu oraz robieniu zdjęć na tle przepięknego krajobrazu. Po tak emocjonującym i gorącym dniu, późnym popołudniem wróciliśmy do Sevilli. Ten dzień na pewno zostanie na długo w naszej pamięci.

Ze słonecznej i upalnej Andaluzji pozdrawiamy Dyrekcję, Grono Pedagogiczne oraz Koleżanki i Kolegów z naszej szkoły.

Katarzyna Długosiewicz wraz z uczniami z klas 2 D i 3 D.