Godło
Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Nasi partnerzy
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

LEKCJA W ŁAŃCUCKIM ZAMKU

Historia szlachecka 1811-1812

Pan Tadeusz, szlachta, sarmatyzm

 

Jak skutecznie zachęcić młodzież do przeczytania narodowej epopei ?

Odwiedzić zamek w Łańcucie i w jego wnętrzach wtopić się w klimat

 „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza!

pan-tadeusz

Słuchając opowieści o tych czasach przenosimy się do Soplicowa – centrum polskości i patriotyzmu. Wszystko jest tu podbudowane tradycją i dawnymi obyczajami polskimi. Kultywuje się tu wciąż dawne zachowania, choćby przy stole. Wyznaje się wielki szacunek dla osób starszych oraz dla płci pięknej, o czym wspomina się w mowie przy śniadaniu. Ważne są również takie zajęcia, jak polowanie z całym jego ceremoniałem, grzybobranie, szacunek dla mniejszości żydowskiej. Nie powinno się też zapominać o stosownym stroju odzwierciedlającym staropolskie zwyczaje…

Temat został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W lekcji uczestniczyła klasa IID, pod opieką p. R. Skoczylas i p. A. Kunickiej