Godło
Najlepsze technika 2020
Najlepsze Technika 2020

Nabór elektroniczny
Wirtualny spacer
Aktualny projekt UE
Nasi partnerzy
Szkoła partnerska


KEZiT
Szkoła promująca zdrowie
Archiwum

WYCIECZKA SZKOLENIOWA

W dniu 26 kwietnia klasa 3 C, technik eksploatacji portów i terminali, uczestniczyła wraz z opiekunami w wycieczce szkoleniowej do PKP CARGO CENTRUM LOGISTYCZNEGO MEDYKA-ŻURAWICA Sp. z o.o.

Pan Prezes Bogusław Marciniec wyraził zgodę na wejście do centrum logistycznego oraz na terminale, a kierownik Bogusław Barski zapoznał uczniów z pracą oraz z ważnymi informacjami dotyczącymi możliwego ich przyszłego zatrudnienia.

 

Centrum obsługuje wymianę handlową głównie pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Ukrainą i Rosją, posiada nowoczesne terminale na styku normalnych i szerokich torów kolejowych, umożliwiające przeładunek i składowanie różnych ładunków.

Uczniowie zapoznali się z pracą sześciu terminali przeładunkowych takich jak:

  • Stacja Żurawica Rozrządowa do przeładunku towarów z jednoczesną odprawą celną;
  • materiałów sypkich – stacja Medyka;
  • rampa płaska – stacja Medyka oraz Chałupki Medyckie, przystosowany do przeładunku materiałów sypkich za pomocą koparek w systemie wagon – wagon;
  • Komunikacja Przestawcza – stacja Medyka, która umożliwia przyjmowanie z Ukrainy i Rosji przesyłek chemicznych i szczególnie niebezpiecznych bez procesu przeładunkowego;
  • Odmrażalnia wagonów – stacja Medyka, która jest jedyną w Polsce – 6 – tunelową odmrażalnią, umożliwiającą jednoczesne odmrażanie120 wagonów.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć przeładunek, wyładunek, załadunek towarów w transporcie kolejowym i samochodowym, prowadzenie placów magazynowych i składowych, odmrażalnię towarów sypkich, zastosowanie komunikacji przestawczej dla wagonów z towarami (chemia ciężka) nie nadającymi się do przelewu lub przeładunku. Uczniowie zobaczyli przeładunek metanolu. Podczas wycieczki uczniowie mogli porównać wiedzę teoretyczną z praktyką, zobaczyli prace urządzeń transportu bliskiego stosowanych w terminalach. Dodatkowo w centrum dyspozytorskim obserwowali podgląd oraz zarządzanie pracą na wszystkich terminalach.

Opiekunowie wycieczki: mgr inż. Zdzisława Sanetra, mgr Sabina Stecka, mgr inż. Kazimierz Latocha.