Godło

Najlepsze technika 2019

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

Wydarzenia 2019-2020

Klasa 1eg na WATCH DOCS

8 listopada klasa 1eg wzięła udział w 17 Objazdowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie, odbywającym się w auli Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.

Prezentowane filmy poruszały różne tematy.

Czarna owca – problem nietolerancji rasowej, tożsamości i potrzeby akceptacji. Żeby przetrwać, czarnoskóry chłopiec zaprzyjaźnia się ze swoimi prześladowcami, chce być jednym z nich – jaka jest cena za „przyjaźń”?

Granice pracy – o pracy w nieludzkich warunkach i za bardzo małe pieniądze, o łamaniu praw pracowniczych w Czechach, kraju UE.

I wreszcie „Punkt krytyczny. Energia OdNowa” – polski film o zagrożeniach ekologicznych, np.: smog, ocieplanie klimatu, wskazujący przyczyny tych zjawisk na przykładzie Polski. Podpowiada również rozwiązania, które mogą te procesy zatrzymać. Świetna lekcja na temat energetyki i jej kierunków rozwoju.

                           Podsumowaniem całości był wykład Mateusza Sojki.

Młodzież NEET, czyli o zjawisku, które dotyczy generacji osób młodych, urodzonych po 1990 roku – nie tylko nieaktywnych na rynku pracy, ale także pozostających poza sferą edukacji i szkoleń, czyli o pokoleniu „ani-ani”.

Mamy wiele tematów do dyskusji nie tylko na lekcjach wychowawczych.

Wyjście zorganizowała Dorota Bukowska, a opiekę zapewniła Celina Jagiełowicz-Ryznar.

TECHNIK ANALITYK NA UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM

W dniu 29.10.19 r., klasa 3a (technik analityk) pod opieką nauczycieli chemii,  p. Magdaleny Szul  i p. Katarzyny Czuryło – Fąfary oraz p. laborantki Lucyny Szczepańskiej, uczestniczyła w ciekawym wydarzeniu  pt. „Chemia i światło”,  zorganizowanym przez  Wydział Chemiczny UJ w Krakowie. 

Uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych,  obejmujących  wykład i  pokazy doświadczeń  na temat roli i znaczenia światła w chemii oraz w życiu człowieka. Z zapartym tchem i ogromnym zainteresowaniem, uczestnicy   obserwowali  ‚Światło przyłapane na gorącym uczynku”,  barwienie płomienia, fascynujący pokaz sztucznych ogni – fajerwerki chemiczne, czy świecenie gazów (luminescsencję, fluoroscencję, fosforoscencję, radioluminescencję, chemiluminescencję).

Na koniec,  jak to w chemii, uczniowie byli  świadkami spektakularnego „wybuchu” , nagrodzonego burzliwymi oklaskami.

Po przejeździe tramwajem  do centrum miasta , uczestnicy wycieczki spacerowali i podziwiali  Kraków nocą.

Pełni wrażeń i wzbogaceni o nowe doświadczenia zawodowe, wszyscy zadowoleni,  wrócili  do Rzeszowa.

 

 

WYKŁAD OTWARTY NA POLITECHNICE RZESZOWSKIEJ

W dniu 5 listopada 2019r. klasa 4D wybrała się na wykład otwarty pt. „Wpływ zarządzania stawkami handlingowymi na finanse w przedsiębiorstwie”, który odbył się na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Wykład poprowadził Grzegorz Brzeski – kierownik Zespołu Cargo, Cargo Team Manager (Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka EPRZ), który przybliżył uczniom tematy m.in. o: ubezpieczeniach, przesyłkach wartościowych, przewozach zwierząt, a także stawkach za obsługę statków powietrznych.
Opiekę nad uczniami sprawowała Sabina Stecka.

Spotkanie z załogą Polskie Linie Lotnicze LOT

Podczas realizacji zajęć praktycznych w porcie lotniczym Rzeszów- Jasionka, uczniowie z kierunku technik eksploatacji portów i terminali mają możliwość nie tylko z zapoznaniem się z obsługą naziemną samolotu. Uczniowie spotkali się z załogą samolotu firmy Polskie Linie Lotnicze LOT, podczas którego piloci i stewardessy opowiedzieli o swojej pracy.  Mieliśmy również możliwość z zapoznaniem się z wnętrzem samolotu TOP DE HAVILLAND DASH 8-400 (TWIN-TURBOPROP).

Autorem innowacji  „Zarządzanie infrastrukturą lotniskową oraz obsługa pasażerów w porcie lotniczym Rzeszów – Jasionka” jest Sabina Stecka

SZKOLNE WYJŚCIE DO KINA W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

30 października 2019 r. w ramach innowacji „Filmowe lekcje profilaktyki uzależnień”, uczniowie 26 klas wraz z nauczycielami obejrzeli film „Mój piękny syn”, ukazujący trud rodzicielstwa, bezwarunkową miłość i bezsilność w zderzeniu z destrukcyjnym uzależnieniem własnego dziecka.

Film ten stał się punktem wyjścia do ożywionej dyskusji na temat wyniszczających uzależnień, poprowadzonej przez panią psycholog Natalię Tomalę.

Projekcję filmu poprzedziła prelekcja nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przygotowana przez Agnieszkę Mazur i Łukasza Szurę, pracowników stowarzyszenia Kierowca.pl.

Autor innowacji: Katarzyna Dawidowska.

SZKOŁA PAMIĘTA

Nasza szkoła wzięła udział w akcji organizowanej przez MEN „Szkoła pamięta”, w ramach której uczniowie i nauczyciele odwiedzali miejsca pamięci, miejsca związane z wydarzeniami historycznymi, porządkowali groby osób ważnych dla danej wspólnoty i zbierali znicze na Cmentarz Obrońców  Lwowa. Kumulacja tych działań przypadała na 25.10. 2019 r. i należały do nich:

złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach dawnych dyrektorów szkoły i zmarłych nauczycieli

 (p.  Z. Sanetra i kl. 4c)

zbieranie zniczy na Cmentarz Obrońców Lwowa (p. U. Jarek)

spacer na Kopiec Konfederatów i zapoznanie z jego historią (p. B. Bernat, p. W. Szczygielski i kl. 1ag, 1as, 1fs)

posprzątanie bezimiennych i opuszczonych grobów na Cmentarzu Pobitno (M. Krok, E. Matuszkiewicz, W. Byjoś)

uporządkowanie grobów osób zasłużonych dla miasta, regionu i Ojczyzny (W. Byjoś)

zapalenie zniczy przed pomnikami: Ofiar Terroru, płk. L. Lisa-Kuli, gen, Sikorskiego, marszałka J. Piłsudskiego (E. Matuszkiewicz)

KONFERENCJA

W dniu 28.10.19 piątka uczniów naszej szkoły Izabela, Martyna, Weronika, Zuzanna i Dominik z klasy 3d oraz dwóch nauczycieli mgr Inż. Katarzyna Długosiewicz i mgr inż. Iwona Kwater uczestniczyło w konferencji zorganizowanej w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie i organizację Universal Mobility. Konferencja odbyła się w siedzibie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie i miała na celu wymianę doświadczeń związanych z realizacją staży zagranicznych. Universal Mobility to organizacja mająca swoją siedzibę w Hiszpanii, z którą nasza szkoła ściśle współpracuje już od kilku lat. Wspólnie zrealizowaliśmy projekt „Poznajemy hiszpańskie porty i terminale”. Aktualnie w ramach tej współpracy jest realizowany projekt „Walencja kluczem do sukcesu zawodowego”, napisany przez panie mgr inż. Sabinę Stecką i mgr inż. Katarzynę Długosiewicz, dzięki któremu dwudziestu pięciu uczniów naszej szkoły rozpocznie już w listopadzie swoje zagraniczne staże w Walencji.

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W PORCIE LOTNICZYM RZESZÓW – JASIONKA

W ramach realizacji tegorocznej innowacji pedagogicznej  Zarządzanie infrastrukturą lotniskową oraz obsługa pasażerów w porcie lotniczym Rzeszów – Jasionka”  skierowanej do kierunku technik eksploatacji portów i terminali.  Uczniowie klasy 1 i 2 odbywają zajęcia praktyczne w porcie lotniczym  Rzeszów – Jasionka mają możliwość przebywania w strefie ogólnodostępnej jak i zastrzeżonej portu. Uczniowie zapoznają się z infrastrukturą portu, urządzeniami handlingowymi oraz pracownikami portu.

Autorem innowacji jest: Sabina Stecka

OGNISKO INTEGRACYJNE 4B

W dniu 22 października 2019 roku, po opadnięciu porannych mgieł, klasa 4 B uczestniczyła w klasowym ognisku integracyjnym w Nadleśnictwie Głogów Małopolski. W czasie naszego ogniska mieliśmy spotkanie z panem Piotrem Łabno, pracownikiem Nadleśnictwa, który przybliżył nam tajniki gospodarki leśnej. W programie naszego dnia znalazło się również ” pieczenie” kiełbasek i różnych rodzajów pieczywa. Kiedy już napełniliśmy swoje żołądki, wybraliśmy się na spacer do lasu i nad jeziorko. Pogoda była bardzo słoneczna, co skłoniło niektórych do poszukiwania grzybów z bardzo dobrym skutkiem. Wszyscy się dobrze bawili…. zresztą zobaczcie sami na załączonych zdjęciach. Opiekunami uczniów byli Anna Ulan i Rafał Kania.

LICEALIADA

W dniu 28 października odbyły się zawody w piłkę siatkową chłopców, w których brali udział nasi uczniowie. Walkę stoczyliśmy z 1 LO Rzeszów i CKU Rzeszów. Pomimo walki na siatce i boisku ulegliśmy 1 LO. Towarzyszyła nam fajna zabawa i sportowa rywalizacja.

 

Opiekun: Paweł Depa