Godło

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Szkoła partnerskaArchiwum

Wydarzenia 2018-2019

WYJŚCIE INTEGRACYJNE KLASY 1 D

42139107_10210056710933430_6983053289227026432_n
W czwartek 20 września 2018 r. uczennice klasy I D wraz z wychowawczynią, panią Katarzyną Dawidowską i nauczycielką, panią Karoliną Winiarską, udały się na jesienny spacer do Parku Sybiraków oraz kręgle do Kula Bowling & Club.
Głównym celem wyjścia była integracja zespołu klasowego, rywalizacja sportowa
i wdrażanie do aktywnego wypoczynku. Zabawa w kręgielni okazała się niezwykle wciągająca.
Dla niektórych było to pierwsze zetknięcie z tą dyscypliną sportu, inni okazali się prawdziwymi mistrzami.
Nie było niezdrowej konkurencji, a jedynie dużo śmiechu i prawdziwie sportowe emocje.
 
Nasze wyjście integracyjne pozwoliło nam lepiej się poznać i spędzić czas w bardzo miłej atmosferze, co na pewno wpłynie pozytywnie na naukę i dobre samopoczucie w nowej szkole:)

OGNISKO INTEGRACYJNE

Dnia 18 września klasa 1A wybrała się na ognisko integracyjne, które miało miejsce na Lisiej Górze. Pod opieką wychowawcy, mgr Agnieszki Wisz oraz opiekunów, mgr Renaty Skoczylas oraz mgr Leszka Sieńko, młodzież spędziła miło czas na rozmowach, uczestnicząc w grach integracyjnych oraz piekąc przepyszne kiełbaski. Tak zintegrowana i uśmiechnięta 1A wróciła do domu, pełna pomysłów na kolejne wyjście klasowe.

KONKURS KULTUROWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „I KNOW AMERICA”, 2019.

know

Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy
z Ambasadą Amerykańską w Polsce zapraszają młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie

„I KNOW AMERICA 2019”

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym uczniowie, po zarejestrowaniu się na stronie konkursu, „internetowo” odpowiadają na 30 pytań w języku polskim i 30 pytań po angielsku.

Pytania mają formę testu wielokrotnego wyboru, obejmującego takie dziedziny jak kultura, popkultura, historia, amerykański system polityczny, bieżąca sytuacja społeczno-gospodarcza, stosunki polsko-amerykańskie, system edukacji, geografia czy „słynne cytaty”.

Drugi etap będzie polegał na napisaniu eseju (po polsku), na jeden z 15 tematów. Trzeci etap odbędzie się w Warszawie. Jednym z jego elementów będzie rozmowa z komisją złożoną z recenzentów esejów oraz przedstawicieli Ambasady Amerykańskiej i Fundacji Wspomagania Wsi.

Najlepsi autorzy zostaną zaproszeni do Warszawy na trzydniowe spotkanie laureatów.
W programie między innymi: spotkanie z dyplomatami amerykańskimi pracującymi
w Warszawie, zabawa związana z tematyką konkursu, wizyta w szkole amerykańskiej
i rozrywki kulturalne.

Nagrody główne to:
– trzy indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego
– miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie plus 1500 zł nagrody

Cel, jaki stawiają sobie organizatorzy, to pogłębienie wiedzy polskiej młodzieży o Stanach Zjednoczonych oraz promowanie Internetu jako środka komunikacji i narzędzia do poszukiwania informacji.

Rejestracja internetowa do 5 listopada 2018 r. na stronie konkursu. Opublikowanie pytań konkursowych – 8 października 2018 r.

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW ZOSTAŁA JUŻ OTWARTA!!!
http://knowamerica.pl/#contest

Na stronie znajdziesz również regulamin i harmonogram konkursu.

Wszelkich informacji udzielają nauczyciele języka angielskiego

ZAPRASZAMY!!!

Zajęcia kulturowe – KADYKS

41836299_2012619942324753_303832441854885888_n

To już półmetek naszego pobytu na stażu w Sewilli. W kolejny weekend w słonecznej Hiszpanii realizujemy zajęcia kulturowe zwiedzając Kadyks. 

Kadyks promuje się hasłem „Ciudad que sonríe” czyli „Miasto, które się uśmiecha”. Będąc tam trudno się z tym nie zgodzić. Kadyks to najstarsze miasto z zachodniej Europie. Jego historia sięga w okolice 1.100 roku p.n.e., kiedy rybacką osadę o nazwie Gadir założyli tam Fenicjanie (istnieją tam również odkrycia archeologiczne datowane na okres starszy
o 2.000 lat). Położona na smukłym półwyspie aglomeracja stała się jednym
z najważniejszych ośrodków handlowych dla ich następców: Kartagińczyków, Rzymian, Wizygotów, Maurów. Miasto nie straciło na swoim znaczeniu również po chrześcijańskiej rekonkwiście. To z tamtejszego portu wyruszyła druga ekspedycja Kolumba do Ameryki. Miasto stało się wówczas centrum handlu z Nowym Światem i przez kolejne stulecia utrzymało swój kolonialny charakter.

Katedra w Kadyksie to prawdziwy cud architektoniczny łączący w sobie różne style
i epoki. Znana jest jako „wieczna katedra”. To idealny punkt wyjścia do spaceru po Starym Mieście, dzielnicy rybackiej La Viña i po pasażu ciągnącym się wzdłuż wybrzeża wyspy.

Stare miasto wypełnione jest licznymi budowlami, pomnikami oraz parkami. Bardzo urzekła nas twierdza Castillo San Sebastian o której legenda głosi, że była świątynią Kronosa, łączy się z promenadą wąskim pomostem. Przez długie lata służyła jako zabezpieczenie przed ewentualnymi atakami na północnej stronie miasta.

1

Ostatnim etapem naszej sobotniej wycieczki był kilkugodzinny wypoczynek na plaży La Caleta. Pogoda sprzyjała kąpielom w oceanie, opalaniu oraz robieniu zdjęć na tle przepięknego krajobrazu. Po tak emocjonującym i gorącym dniu, późnym popołudniem wróciliśmy do Sevilli. Ten dzień na pewno zostanie na długo w naszej pamięci.

Ze słonecznej i upalnej Andaluzji pozdrawiamy Dyrekcję, Grono Pedagogiczne oraz Koleżanki i Kolegów z naszej szkoły.

Katarzyna Długosiewicz wraz z uczniami z klas 2 D i 3 D.

WIZYTA MONITORUJĄCA W SEWILLI

1

Minął już pierwszy tydzień staży naszych uczniów z projektu „Poznajemy hiszpańskie porty i terminale” w Sewilli. Pierwszy tydzień to zarówno dla uczniów jak i opiekuna czas wielkich wyzwań, gdyż uczniowie poznają zakłady pracy, w których odbywają staż, zapamiętują drogę, autobusy jakimi będą się przemieszczać w tym czasie by realizować program praktyk. 

Uczniowie sprawnie zapoznali się z wymaganymi informacjami, przeszli szkolenia bhp oraz harmonogramem, pozwalającym na realizowanie programu praktyk w wyznaczonych firmach logistycznych oraz trybem różnorodnych zajęć popołudniowych, które zapewnia im nasz partner Mobility Project.

1

W pierwszym tygodniu praktyk grupę odwiedziły Katarzyna Nowak – współautorka projektu oraz Monika Duda – nauczycielka przygotowująca grupę z języka hiszpańskiego.

41375504_246661442857701_8806428122271449088_n

Podczas trzech dni pobytu w ramach wizyty monitorującej miały okazję zwiedzić nowy zakład pracy, w którym 6 uczniów realizuje praktyki – firmę OK Rent a car…

…zwiedzić lotnisko na Gibraltarze, zaliczane do jednych z najdziwniejszych lotnisk świata…

…oraz przyjrzeć się realizacji zajęć kulturowych odwiedzając z uczniami Narodowy Park w Gibraltarze, zwiedzając Plac Hiszpański, Katedrę czy Alcazar w Sewilli. 

Dla nauczycieli było to duże doświadczenie zawodowe, możliwość przyjrzenia się pracy uczniów, a także zdobywanie nowych doświadczeń zawodowych i językowych, które z całą pewnością wykorzystają w swojej pracy w szkole. Dla uczniów jest to wielka przygoda zawodowo-turystyczna, która zostanie uwieńczona otrzymaniem certyfikatu liczącego się na europejskim rynku pracy.

Pozdrawiamy Dyrekcję, Nauczycieli oraz Uczniów.

Katarzyna Nowak, Monika Duda i Katarzyna Długosiewicz – opiekunka uczniów.

Technik eksploatacji portów i terminali zdobywa doświadczenie w Sewilli

W sobotę 1 września trzecia 15-osobowa grupa uczniów kształcąca się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali, wraz z opiekunem, mgr inż. Katarzyną Długosiewicz, wyleciała z lotniska Kraków-Balice do Sevilli, gdzie rozpoczyna swoją 4-tygodniową przygodę z hiszpańskimi portami lotniczymi, rzecznymi i kolejowymi, a także centrami logistycznymi. Po zakwaterowaniu się i odpoczynku uczniowie wyruszyli na wycieczkę „rozpoznawczą” po mieście, by poznać miasto, zasady komunikacji do/z miejsc praktyk, sklepy. Młodzieży bardzo spodobało się pierwsze spotkanie z Sevillą, jednak najważniejsza część wyjazdu – staże w hiszpańskich firmach logistycznych – jeszcze przed nimi. Oczekujemy z niecierpliwością na ich relacje.

Staże realizowane są w ramach projektu „Poznajemy hiszpańskie porty i terminale” autorstwa Katarzyny Nowak i Sabiny Steckiej – nauczycielek przedmiotów zawodowych, w ramach którego trzy 15-osobowe grupy uczniów pod opieką nauczycieli będą poznawać zagraniczne firmy logistyczne i lotnicze związane z ich profilem nauczania i realizować program stażu przewidziany dla tego zawodu.