Godło

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Szkoła partnerska

Archiwum

Dla rodzica – STOWARZYSZENIE

KOLEJNY SUKCES DRUŻYNY PCK Z NASZEJ SZKOŁY

21.04.2017 r. szkolna drużyna PCK w składzie Weronika Czenczek, Sylwia Kopacz, Marlena Prokopiec z klasy 4ER oraz Dominika Hebda z klasy 2D i Mateusz Górski z klasy 2A zajęła III miejsce na XXV Rejonowych Mistrzostwach  Pierwszej Pomocy PCK.

Serdecznie gratulujemy drużynie i opiekunowi- p. L. Sieńko

ELIZA MIAZGA FINALISTKĄ IX OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY HOTELARSKIEJ

  W dniach 3-6 kwietnia 2017 r. w Kołobrzegu odbył się etap centralny IX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizatorem i Patronem Akademickim olimpiady jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy i Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu.

         W etapie centralnym wzięło udział 39 najlepszych uczniów z całej Polski, zakwalifikowanych z 350 szkół o profilu hotelarskim oraz kształcących w zakresie zawodu technik hotelarstwa z całej Polski. W gronie 39 najlepszych adeptów hotelarstwa znalazła się także uczennica naszej szkoły Eliza Miazga.

         W pierwszym etapie uczniowie mieli za zadanie rozwiązać w ciągu 60 minut test zawierający 100 pytań. 15 uczniów z najwyższymi wynikami przechodziło do etapu drugiego, podczas którego mieli za zadanie przedstawić scenki związane z obsługą gości w recepcji w wybranym języku obcym oraz wykonać zadanie związane z obsługą konsumenta w restauracji hotelowej.

         Szkoda, że Elizie brakło tylko jednego punktu,  by wejść do ścisłej czołówki i uzyskać tytuł laureata, ale pomimo tego ogromnym sukcesem było wejście do grona finalistów i podjęcie bardzo trudnych zmagań już w etapie pisemnym.

         Cieszymy się z wielkiego sukcesu Elizy i zachęcamy naszych uczniów do kontynuowania tradycji olimpijskich w hotelarstwie już w przyszłym roku.

WYCIECZKA SZKOLENIOWA DO SOSNOWCA I DĄBROWY GÓRNICZEJ

dsc_0048

28 marca uczniowie z klasy II D i III C z zawodu technik eksploatacji portów i terminali uczestniczyli w wycieczce szkoleniowej do Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.

Niniejsza wycieczka rozpoczęła się w Sosnowcu w firmie Raben-Polska. To właśnie tutaj uczniowie mieli okazję zobaczyć realia pracy na magazynie. Zapoznali się z tajnikami logistyki tranzytowej oraz kontraktowej. Ponadto mieli okazję zobaczyć z praktycznego punktu widzenia proces odbioru, kompletacji zamówienia czy konsolidacji ładunku, a następnie przekazania go do wysyłki.

Kolejnym etapem wycieczki były zajęcia warsztatowe, które odbyły się w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Temat zajęć: Jak zdobywać wymarzone stanowisko pracy. Kreatywne CV i mapy myśli drogą do rozwoju kariery. Warsztaty poprowadziła Pani Małgorzata Małecka-Tomala – pracownik WSB. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w udział w warsztatach, wszyscy chętnie wykonywali powierzone zadanie i świetnie się przy tym bawili.

Kolejną niespodzianką był udział uczniów w laboratoriach logistycznych, które poprowadził Pan dr inż. Paweł Sobczak -wykładowca WSB w Dąbrowie Górniczej. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z obsługą magazynowego systemu informatycznego stosowanego w gospodarce magazynowej. Podczas warsztatów został wykorzystany program WMS w ramach którego uczniowie ćwiczyli przyjęcie zamówienia, umieszczanie towaru w strefie składowania oraz wydawanie towaru w oparciu o technologię pick by light.

Opiekunowie wycieczki: mgr inż. Anna Górniak, mgr inż. Kazimierz Latocha, mgr inż. Zdzisława Sanetra, mgr Sabina Stecka.

DNI OTWARTE POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ

30 marca 2017 r. klasa 4ER pod opieką wychowawcy Agnieszki Wisz wzięła udział w Dniach Otwartych Politechniki Rzeszowskiej, gdzie większość uczniów tej klasy będzie kontynuowała naukę. Uczniowie zwiedzili strefę wystawienniczą uczelni, zapoznali się z jej bogatą ofertą edukacyjną, mieli okazję porozmawiać ze studentami Politechniki na temat ich dalszej kariery, która miałaby łączyć ich pasje zawodowe z przyszłą nauką i pracą. W Studium  Języków Obcych uczniowie dowiedzieli się jakie certyfikaty językowe będą przydatne na studiach
i w dalszej pracy zawodowej.

Największą popularnością wśród uczniów tej klasy cieszą się kierunki takie jak Logistyka, Transport, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Bezpieczeństwo Wewnętrzne, Lotnictwo
i Kosmonautyka, Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość. Stąd też udział w takich wykładach jak „Zarządzanie kryzysowe a bezpieczeństwo wewnętrzne” oraz „Logistyka i jej rozwój”
a także „Fejsbukowa firma, czyli social media a biznes”  były dla nich niezwykłą atrakcją.

10

 

Miłą przerwą w szukaniu dalszej drogi kariery zawodowej był pokaz tańca japońskiego oraz warsztaty kaligrafii japońskiej, które dostarczyły wielu pozytywnych emocji
i niezapomnianych wrażeń.

MAMY WIELKI SUKCES!!!

GRZEGORZ GAWEŁ, UCZEŃ KLASY III B, LAUREATEM

OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI

A ZUZANNA HEPNAR, UCZENNICA KLASY IV TŻ, ZOSTAŁA JEJ FINALISTKĄ.

1

W dniach 23 – 25 marca 2017 r. w Szczecinie odbyły się XXI eliminacje centralne Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej
i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Otwarcia olimpiady dokonał prof.dr hab. Jan Gawęcki, który mówił o roli, jaką w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia odgrywa zdrowy styl życia oraz racjonalne żywienie, a także przedstawił nową przewodniczącą  Komitetu Głównego olimpiady – panią prof. dr hab. Danutę Górecką.

Tematyką wiodącą olimpiady były Zboża – technologia i rola w żywieniu ludzi zdrowych
i chorych”.
Uczniowie mieli do rozwiązania bardzo trudny test dotyczący wiedzy z zakresu biologii, chemii, technologii gastronomicznej, żywienia człowieka, dietetyki oraz szeroko rozumianej obsługi konsumenta. Po bardzo trudnym i pełnym emocji teście uczniowie mieli do rozwiązania projekt dotyczący planowania jadłospisów, oceny sposobu żywienia, procesów technologicznych oraz zasad obsługi gości. W sobotę 25 marca 2017r. nadszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. Do zaszczytnego już grona profesorów dołączył wiceminister edukacji pan Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN, który złożył wszystkim laureatom serdeczne gratulacje, a nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do olimpiady wyrazy wdzięczności.

Grzegorz Gaweł  uzyskał tytuł Laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu
i Żywności
.
Jako ciekawostkę należy dodać, że w tym zaszczytnym gronie znalazło się tylko 2 uczniów z technikum, reszta to licealiści.

Zuzanna Hepnar uzyskała tytuł Finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu
i Żywności
.

 

3

Zarówno Grzegorz jak i Zuzanna otrzymali mnóstwo bardzo ciekawych nagród, wśród których są książki, sprzęt elektroniczny (czytniki, mp4, głośniki i inne rzeczy). Fundatorami nagród było Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz władze miasta Szczecina. Jako laureat i finalistka, nasi uczniowie mają mnóstwo uprawnień
w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia np. 100% z egzaminu maturalnego z biologii na niektóre uczelnie…oraz 100% z testu pisemnego z kwalifikacji  T.06 i T.15. Dodatkowo firma Zeelandia ufundowała profesjonalne szkolenie dla Grzegorza oraz opiekuna mgr inż. Anny Ulan.   

A jak wygląda olimpiada w liczbach? Komitet Główny zakwalifikował do zawodów III stopnia 65 osoby
z 60 szkół, w tym 25 uczniów z technikum.

W I etapie (szkolnym) uczestniczyło prawie 6,5 tys. uczniów z ponad 430 szkół ponadgimnazjalnych
z różnych stron Polski.

Do zawodów II stopnia (etapu okręgowego) zakwalifikowało się 741 uczniów z 400 szkół. Zawodnicy rozwiązywali test składający się z 80 zadań. Najlepszy wynik w tym etapie uzyskała Joanna Wilkosz
z I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Grzegorz Gaweł w tym etapie uplasował się na 3. miejscu w Polsce.

 Olimpiadzie towarzyszył bardzo ciekawy wykład prof. dra hab. Jana Gawęckiego na temat „Kolorowo o wartości odżywczej warzyw i owoców”, podnoszący rangę roli warzyw i owoców
w różnych kolorach w utrzymaniu dobrego zdrowia i zmniejszaniu ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych
i nowotworowych.

Uczniowie mieli  także możliwość uczestniczenia w warsztatach: 1.Sporządzanie przekąsek koktajlowych, 2. Sztuka parzenia kawy „Latte Art”, 3. Dekoracyjne składanie serwetek.

Eliminacjom towarzyszyła też bardzo ciekawa wycieczka – Szczecin wczoraj i dziś oraz spotkanie
z muzami pod tytułem „Wiosna jest kobietą” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 6 im.Mikołaja Reja w Szczecinie, który był gospodarzem tych centralnych eliminacji. Bardzo serdecznie gratulujemy Grzegorzowi uzyskania tytułu laureata, a Zuzannie tytułu finalisty, ponieważ wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą zbóż, technologii produkcji potraw i napojów, nietolerancji glutenu oraz ogólnie pojętego żywienia i żywności. 

Do olimpiady uczniów przygotowywała pani mgr inż. Anna Ulan 

https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/olimpiada-wiedzy-o-zywieniu-i-zywnosci-final-z-udzialem-wiceministra-edukacji.html#prettyPhoto

KOMUNIKAT

CZY BEZGLUTENOWE ZNACZY GORSZE?

W dniu 18 marca 2017 r. w naszej szkole zostaną przeprowadzone warsztaty kulinarne dla osób z nietolerancją glutenu. Projekt realizowany przez uczniów II LO w Rzeszowie
i Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie zagłębia się w tajniki zdrowego odżywiania
z naciskiem na eliminację glutenu z codziennej diety. Jest skierowany do osób chorych na celiakię, jak i zainteresowanych zdrowymi nawykami żywieniowymi. Przygotowując projekt
i warsztaty, chcemy udowodnić, że bezglutenowe nie znaczy mniej apetyczne i dowieść, że życie bez glutenu nie jest trudne.

„KAŻDE MARZENIE JEST PIĘKNE”

Każde marzenie jest piękne, ale to,
w którym chcemy pomóc też innym,
zyskuje największą wagę i wartość”.

Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w spełnianiu marzenia Macieja, który spośród wszystkich  możliwych marzeń wybrał jedno  największe i  najpiękniejsze. Przyszły piłkarski trener marzy o tym, aby w szkole podstawowej i gimnazjum w Malawie przeprowadzić specjalistyczne badania dla uczniów  pod kątem wczesnego wykrycia chorób nowotworowych.

13 lutego 2017 r. w Zespole Szkół w Malawie Fundacja „Mam marzenie” przygotowała konferencję dotyczącą zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży.

Było to jedno z trzech spotkań realizujących marzenia Maćka. Uczniowie naszej szkoły: Izabela, Agnieszka, Monika, Grzegorz i Piotr z klasy 3 B z uśmiechem opowiadali  o zdrowym odżywianiu i częstowali obecnych na spotkaniu uczniów wcześniej przygotowanymi dietetycznymi przekąskami. Sara i Mateusz, nasi wolontariusze, chętnie pomagali
w organizacji przedsięwzięcia. Opiekę nad młodzieżą sprawowała pani mgr inż. Iwona Kwater, zdrowy poczęstunek przygotowali uczniowie kl. 2 B i kl. 3 B pod opieką mgr inż. Marzeny Borzęckiej, mgr inż. Małgorzaty Pabjańskiej i mgr inż. Krystyny Radomskiej.

NARADA Z PRACODAWCAMI

Dnia 01.03.2017 r. Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie gościł pracodawców z regionu, kształcących pracowników młodocianych w zawodach cukiernik i kucharz. Wśród gości zaproszonych obecni byli przedstawiciele:

Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie – Beata Streb

Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie – Barbara Piątkiewicz

Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP – Ewa Ogorzałek

Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie – Tomasz Pelc

Urzędu Miasta Rzeszów – Jadwiga Miąsik, Monika Neusser

Cechu Rzemiosł Wielobranżowych w Rzeszowie – Leon Hoffman.

Naradę otworzyła pani Aleksandra Wanic, Dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych
w Rzeszowie, witając wszystkich uczestników spotkania i przedstawiając program szkolenia. Następnie omówiła drogę kariery zawodowej pracownika młodocianego zgodnie z nową reformą szkolnictwa zawodowego. 

Wystąpienia zaproszonych gości dotyczyły zmian w szkolnictwie zawodowym, refundacji kosztów szkolenia praktycznego, obecnej sytuacji bezrobocia na powiatowym rynku pracy, kwalifikacji zawodowych i egzaminów potwierdzających te kwalifikacje.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z wychowawcami klas pracowników młodocianych.  W zawodzie cukiernik informacji udzielali:  Barbara Wielgos, Barbara Bernat
i Marta Bar-Zamoyska, a w zawodzie kucharz: Agnieszka Węglowska, Małgorzata Alibożek
i Anna Kokoszka.

Pracodawców reprezentowali właściciele lub instruktorzy praktycznej nauki zawodu
z wymienionych firm: Cukiernia Orłowski&Rak w Rzeszowie, Cukiernia Wiedeńska
w Rzeszowie, Zakład Cukierniczo-Piekarniczy „IZA’ w Rzeszowie, Zakład Cukierniczy
L. Leśniak
w Rzeszowie, Cukiernia MIKOŁAJ w Rzeszowie, Piekarnia-Cukiernia R. Rak
w Zaczerniu, Zakład Cukierniczy ANNA w Stobiernej, Zakład Cukierniczo-Piekarniczy SOWA w Łące, Hotel Rzeszów, Restauracja „Sabatini” w Rzeszowie, POLIBAR w Rzeszowie, Ośrodek MARATON
w Lubeni, EKAM –E. Rzepka w Rzeszowie, Bar WIKO w Rzeszowie, GASPACHO w Rzeszowie oraz  DR Invest w Głogowie Małopolskim.