Godło

Najlepsze technika 2019

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

Dla ucznia i nauczyciela STOWARZYSZENIE

Klasa 1eg na WATCH DOCS

8 listopada klasa 1eg wzięła udział w 17 Objazdowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie, odbywającym się w auli Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.

Prezentowane filmy poruszały różne tematy.

Czarna owca – problem nietolerancji rasowej, tożsamości i potrzeby akceptacji. Żeby przetrwać, czarnoskóry chłopiec zaprzyjaźnia się ze swoimi prześladowcami, chce być jednym z nich – jaka jest cena za „przyjaźń”?

Granice pracy – o pracy w nieludzkich warunkach i za bardzo małe pieniądze, o łamaniu praw pracowniczych w Czechach, kraju UE.

I wreszcie „Punkt krytyczny. Energia OdNowa” – polski film o zagrożeniach ekologicznych, np.: smog, ocieplanie klimatu, wskazujący przyczyny tych zjawisk na przykładzie Polski. Podpowiada również rozwiązania, które mogą te procesy zatrzymać. Świetna lekcja na temat energetyki i jej kierunków rozwoju.

                           Podsumowaniem całości był wykład Mateusza Sojki.

Młodzież NEET, czyli o zjawisku, które dotyczy generacji osób młodych, urodzonych po 1990 roku – nie tylko nieaktywnych na rynku pracy, ale także pozostających poza sferą edukacji i szkoleń, czyli o pokoleniu „ani-ani”.

Mamy wiele tematów do dyskusji nie tylko na lekcjach wychowawczych.

Wyjście zorganizowała Dorota Bukowska, a opiekę zapewniła Celina Jagiełowicz-Ryznar.

UWAGA! WAŻNA INFORMACJA dotycząca rekrutacji do projektu Erasmus+ (II wyjazd), Hiszpania.

Pisemny test kompetencji językowych (język angielski) odbędzie się w piątek 15 listopada 2019 r. w salach 101 i 102 o godz 8.00.

Część ustna tej części rekrutacji odbędzie się w środę 20 listopada 2019 r. w sali 302
o godz. 9.45.

SZKOLNE WYJŚCIE DO KINA W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

30 października 2019 r. w ramach innowacji „Filmowe lekcje profilaktyki uzależnień”, uczniowie 26 klas wraz z nauczycielami obejrzeli film „Mój piękny syn”, ukazujący trud rodzicielstwa, bezwarunkową miłość i bezsilność w zderzeniu z destrukcyjnym uzależnieniem własnego dziecka.

Film ten stał się punktem wyjścia do ożywionej dyskusji na temat wyniszczających uzależnień, poprowadzonej przez panią psycholog Natalię Tomalę.

Projekcję filmu poprzedziła prelekcja nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przygotowana przez Agnieszkę Mazur i Łukasza Szurę, pracowników stowarzyszenia Kierowca.pl.

Autor innowacji: Katarzyna Dawidowska.

KONFERENCJA

W dniu 28.10.19 piątka uczniów naszej szkoły Izabela, Martyna, Weronika, Zuzanna i Dominik z klasy 3d oraz dwóch nauczycieli mgr Inż. Katarzyna Długosiewicz i mgr inż. Iwona Kwater uczestniczyło w konferencji zorganizowanej w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie i organizację Universal Mobility. Konferencja odbyła się w siedzibie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie i miała na celu wymianę doświadczeń związanych z realizacją staży zagranicznych. Universal Mobility to organizacja mająca swoją siedzibę w Hiszpanii, z którą nasza szkoła ściśle współpracuje już od kilku lat. Wspólnie zrealizowaliśmy projekt „Poznajemy hiszpańskie porty i terminale”. Aktualnie w ramach tej współpracy jest realizowany projekt „Walencja kluczem do sukcesu zawodowego”, napisany przez panie mgr inż. Sabinę Stecką i mgr inż. Katarzynę Długosiewicz, dzięki któremu dwudziestu pięciu uczniów naszej szkoły rozpocznie już w listopadzie swoje zagraniczne staże w Walencji.

WYJŚCIE INTEGRACYJNE KLASY 1 BG 🥰

W dniu 15.10.2019 r. klasa 1bg wraz z opiekunami, p. A. Węglowską i p. R. Skoczylas, udała się do Kręgielni „Kula” na spotkanie integracyjne. Czas upłynął na zdrowej rywalizacji, zajadaniu się pizzą, a przede wszystkim na lepszym poznaniu siebie nawzajem, poza szkolną rzeczywistością.

Wszyscy bawili się doskonale i postanowili częściej razem spędzać wolny czas. W końcu przed pierwszakami, najpiękniejsze lata, spędzone w szkole średniej…

WYJŚCIE INTEGRACYJNE KLASY 1 EG

8 października klasa 1eg pod opieką wychowawczyni p. D. Bukowskiej oraz p. M. Długoń integrowała się w kręgielni „Kula”. Była zacięta rywalizacja, walka o punkty, emocje i dużo zabawy.

Dalsza integracja przeniosła się do pizzerii, gdzie śmiechom i rozmowom nie było końca.

Czas szybko minął w miłej atmosferze.

POZDROWIENIA Z RIMINI 🥰

Serdecznie pozdrawiamy ze słonecznego ☀️☀️☀️ Rimini Dyrekcję Szkoły, Nauczycieli, Uczniów i wszystkich pracowników!!!

Upłynął nam już drugi tydzień stażu, który uczniowie naszej szkoły odbywają we Włoszech w ramach projektu ’’Mój zawód – moja przyszłość”.

Młodzież pracuje w trzech agencjach reklamowych i czterech restauracjach na terenie miasta Rimini. Włosi dużo pracują i dużo wymagają od naszej młodzieży. Uczniowie świetnie sobie radzą, pracodawcy są bardzo zadowoleni i wypowiadają się o nich
w samych superlatywach💕.

Czas pracy jest bardzo różny; część stażystów pracuje rano, natomiast inni rano i po południu z kilkugodzinną przerwą w ciągu dnia. Taki system pracy typowy dla Włochów jest dla nas trochę uciążliwy.

Przerwę w pracy młodzież najczęściej spędza na pobliskiej plaży 🏄‍♀️🏄‍♂️, korzystając
z pięknej, słonecznej pogody. Całą grupą spotykamy się dopiero po godzinie 22
i w weekendy.

Opiekun grupy: M. Pabjańska.

BANKIET Z OKAZJI MIEJSKICH OBCHODÓW DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

W Dniu Święta Edukacji Narodowej14 października 2019 r. w Instytucie Muzyki odbył się miejski Dzień Edukacji Narodowej, podczas którego Prezydent miasta Rzeszowa wręczył nagrody nauczycielom za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Wśród nagrodzonych znalazła się trójka nauczycieli Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie. Tej bardzo doniosłej uroczystości towarzyszył bankiet, który przygotowali uczniowie naszej szkoły.

W menu przyjęcia znalazły się następujące pozycje: melon z szynką serrano, boczek ze śliwką, szpinakowe ślimaczki, kurkumowe ruloniki z konfiturą i orzechami, pierożki z pieczarkami
i sosem czosnkowym, roladki z łososia, tuńczykowe babeczki, półmiski wędlin, deski serów
a także sałatki warzywne.

Te wszystkie potrawy przygotowali uczniowie z klasy 4 B (Iza, Natalia, Kuba, Marlena, Ewelina, Gabrysia, Martyna, Kamila, Klaudia, Wiktoria i Gabryś), 4 C (Dorota, Gabrysia, Magda, Patryk, Mateusz, Darek, Natalia i Michał) oraz Maksymilian z klasy 2 B. Uczniowie pracowali pod czujnym okiem mgr inż. Anny Ulan i pomocy mgr inż. Agnieszki Wójcik.

W menu znalazły się również ciasteczka kruche, które przygotowali cukiernicy z klas:
1 GS, 1 GG oraz 3 E, pod kierunkiem mgr inż. Marty Świder.

Nakryciem stołów bankietowych i obsługą znamienitych gości zajęli się uczniowie klasy 4 C (Kasia, dwie Angeliki, Ola, Roksana, Emilka i Michał) oraz 3 C (dwie Anie, Karolina, dwie Ole, Julia, Weronika, Lidka i Mateusz) pod kierunkiem mgr inż. Iwony Kwater. Wspomagali ich uczniowie klasy 3 E wraz z opiekunem mgr inż. Haliną Machowską.

Nieoceniona okazała się również pomoc naszego kierowcy, pana Zbyszka, oraz pracowników administracji, którzy pomogli przy pracach transportowych.

Goście uczestniczący w bankiecie docenili trud naszych uczniów, bardzo chwalili przygotowane przez nich potrawy, nakrycie stołów i obsługę. Za całość organizacji przyjęcia wystawili nam ocenę celującą😊.

AKADEMIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

 

14 października, w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, obchodzony jest
w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Tego dnia Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody ministra za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

W naszej szkole uczciliśmy Dzień Nauczyciela akademią w dniu 10.11.2019 r., przygotowaną przez uczniów naszej szkoły. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru oraz uczennice klasy 2d i 1ag.

Małgorzata Latocha.

Wizyta monitorująca w Rimini

W dniach 12-15 października Dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych Jadwiga Gargaś
i koordynator projektów unijnych Katarzyna Nowak odbyły wizytę monitorującą we włoskim Rimini, gdzie od 7 października 16-osobowa grupa uczniów kształcących się w zawodach technik organizacji reklamy i technik żywienia i usług gastronomicznych realizują
3-tygodnowie staże zawodowe w ramach projektu „Mój zawód – moja przyszłość”.

Kończący się już projekt autorstwa nauczycielek Edyty Kraski i Małgorzaty Pabjańskiej obejmował wyjazd trzech 16-osobowych grup do włoskich zakładów pracy, podczas którego uczniowie zdobywali swoje zagraniczne doświadczenia zawodowe pod okiem doświadczonych fachowców zarówno w obszarze kulinarnym jak i reklamy. Goście zostali powitani w porcie lotniczym im. Federica Felliniego w Rimini przez Mario Pappano – właściciela zarówno hotelu La Perla, w którym uczniowie mieszkają jak i właściciela Taverny degli Artisti, w której uczniowie w kuchni i w sali obsługi konsumenta odbywają praktyki.

Podczas pobytu Pani Dyrektor oraz koordynator projektów odwiedziły także inne zakłady pracy, w których uczniowie pracowali, a na zakończenie monitoringu spotkały się z opiekunami naszej grupy w siedzibie Sistema Turismo, by podsumować projekt. Poza realizacją praktyk uczniowie mieli czas na zwiedzanie i poznawanie Włoch.

W ramach zajęć kulturowych wraz z gośćmi udali się do Wenecji, gdzie zobaczyli najważniejsze zabytki tego pięknego turystycznego miejsca: Bazylikę św. Marka, Plac św. Marka, Pałac Dożów, Most Westchnień, Most Rialto. Klimat tego miejsca poznawali płynąc Canale Grande, obserwowali pływające gondole.