Godło

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Szkoła partnerska

Archiwum

Dla ucznia i nauczyciela STOWARZYSZENIE

KOLEJNY SUKCES DRUŻYNY PCK Z NASZEJ SZKOŁY

21.04.2017 r. szkolna drużyna PCK w składzie Weronika Czenczek, Sylwia Kopacz, Marlena Prokopiec z klasy 4ER oraz Dominika Hebda z klasy 2D i Mateusz Górski z klasy 2A zajęła III miejsce na XXV Rejonowych Mistrzostwach  Pierwszej Pomocy PCK.

Serdecznie gratulujemy drużynie i opiekunowi- p. L. Sieńko

ELIZA MIAZGA FINALISTKĄ IX OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY HOTELARSKIEJ

  W dniach 3-6 kwietnia 2017 r. w Kołobrzegu odbył się etap centralny IX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizatorem i Patronem Akademickim olimpiady jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy i Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu.

         W etapie centralnym wzięło udział 39 najlepszych uczniów z całej Polski, zakwalifikowanych z 350 szkół o profilu hotelarskim oraz kształcących w zakresie zawodu technik hotelarstwa z całej Polski. W gronie 39 najlepszych adeptów hotelarstwa znalazła się także uczennica naszej szkoły Eliza Miazga.

         W pierwszym etapie uczniowie mieli za zadanie rozwiązać w ciągu 60 minut test zawierający 100 pytań. 15 uczniów z najwyższymi wynikami przechodziło do etapu drugiego, podczas którego mieli za zadanie przedstawić scenki związane z obsługą gości w recepcji w wybranym języku obcym oraz wykonać zadanie związane z obsługą konsumenta w restauracji hotelowej.

         Szkoda, że Elizie brakło tylko jednego punktu,  by wejść do ścisłej czołówki i uzyskać tytuł laureata, ale pomimo tego ogromnym sukcesem było wejście do grona finalistów i podjęcie bardzo trudnych zmagań już w etapie pisemnym.

         Cieszymy się z wielkiego sukcesu Elizy i zachęcamy naszych uczniów do kontynuowania tradycji olimpijskich w hotelarstwie już w przyszłym roku.

SŁODKO I Z UŚMIECHEM

Technik organizacji reklamy w Polskim Radiu Rzeszów

dsc_0172

Dnia 28 marca 2017 roku uczniowie z klasy III A (grupa technik organizacji reklamy) wraz
z wychowawcą Pawłem Muszyńskim  i nauczycielką przedmiotów zawodowych – Edytą Kraską – odwiedzili Polskie Radio Rzeszów. Dzięki temu mieliśmy możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy dziennikarza radiowego oraz z wyposażeniem i sprzętem znajdującym się
w rozgłośni, a zwłaszcza konsoletą (mikserem) do montażu dźwięku. Zwiedziliśmy reżyserkę, studio nagrań programów dziennych, studio nagrań audycji nocnych, studio nagrań (koncertowe) im. Tadeusza Nalepy. Mieliśmy niezwykłą okazję oglądnąć, jak powstaje serwis informacyjny i wiadomości „na żywo”. Zobaczyliśmy jak wygląda praca realizatorów, kto siedzi za radiowymi mikrofonami. Poznaliśmy „ramówkę radiową” czyli układ programów informacyjnych, publicystycznych muzycznych przez całą dobę. Następnie poznaliśmy zasady produkcji i emisji reklam radiowych oraz wytyczne KRRIT.

WYCIECZKA SZKOLENIOWA DO SOSNOWCA I DĄBROWY GÓRNICZEJ

dsc_0048

28 marca uczniowie z klasy II D i III C z zawodu technik eksploatacji portów i terminali uczestniczyli w wycieczce szkoleniowej do Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.

Niniejsza wycieczka rozpoczęła się w Sosnowcu w firmie Raben-Polska. To właśnie tutaj uczniowie mieli okazję zobaczyć realia pracy na magazynie. Zapoznali się z tajnikami logistyki tranzytowej oraz kontraktowej. Ponadto mieli okazję zobaczyć z praktycznego punktu widzenia proces odbioru, kompletacji zamówienia czy konsolidacji ładunku, a następnie przekazania go do wysyłki.

Kolejnym etapem wycieczki były zajęcia warsztatowe, które odbyły się w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Temat zajęć: Jak zdobywać wymarzone stanowisko pracy. Kreatywne CV i mapy myśli drogą do rozwoju kariery. Warsztaty poprowadziła Pani Małgorzata Małecka-Tomala – pracownik WSB. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w udział w warsztatach, wszyscy chętnie wykonywali powierzone zadanie i świetnie się przy tym bawili.

Kolejną niespodzianką był udział uczniów w laboratoriach logistycznych, które poprowadził Pan dr inż. Paweł Sobczak -wykładowca WSB w Dąbrowie Górniczej. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z obsługą magazynowego systemu informatycznego stosowanego w gospodarce magazynowej. Podczas warsztatów został wykorzystany program WMS w ramach którego uczniowie ćwiczyli przyjęcie zamówienia, umieszczanie towaru w strefie składowania oraz wydawanie towaru w oparciu o technologię pick by light.

Opiekunowie wycieczki: mgr inż. Anna Górniak, mgr inż. Kazimierz Latocha, mgr inż. Zdzisława Sanetra, mgr Sabina Stecka.

DNI OTWARTE POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ

30 marca 2017 r. klasa 4ER pod opieką wychowawcy Agnieszki Wisz wzięła udział w Dniach Otwartych Politechniki Rzeszowskiej, gdzie większość uczniów tej klasy będzie kontynuowała naukę. Uczniowie zwiedzili strefę wystawienniczą uczelni, zapoznali się z jej bogatą ofertą edukacyjną, mieli okazję porozmawiać ze studentami Politechniki na temat ich dalszej kariery, która miałaby łączyć ich pasje zawodowe z przyszłą nauką i pracą. W Studium  Języków Obcych uczniowie dowiedzieli się jakie certyfikaty językowe będą przydatne na studiach
i w dalszej pracy zawodowej.

Największą popularnością wśród uczniów tej klasy cieszą się kierunki takie jak Logistyka, Transport, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Bezpieczeństwo Wewnętrzne, Lotnictwo
i Kosmonautyka, Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość. Stąd też udział w takich wykładach jak „Zarządzanie kryzysowe a bezpieczeństwo wewnętrzne” oraz „Logistyka i jej rozwój”
a także „Fejsbukowa firma, czyli social media a biznes”  były dla nich niezwykłą atrakcją.

10

 

Miłą przerwą w szukaniu dalszej drogi kariery zawodowej był pokaz tańca japońskiego oraz warsztaty kaligrafii japońskiej, które dostarczyły wielu pozytywnych emocji
i niezapomnianych wrażeń.

KOMUNIKAT

POZDROWIENIA ZE SŁONECZNEJ MALAGI!!!

Po raz kolejny pozdrawiamy ze słonecznej Malagi!!!

Czas biegnie nieubłaganie, za nami już półmetek praktyk, z których wszyscy jak na razie są zadowoleni.

 W agencjach reklamowych młodzież projektuje wizytówki, ulotki, wystawy sklepowe, wyszukuje zdjęcia i obrazki na strony firm oraz uczy się programów do obróbki grafiki. W hotelach młodzież obsługuje gości w restauracji, pomaga przy wydawaniu śniadań
i nakrywaniu stołów oraz pracuje w służbie pięter.

Czas wolny spędzamy bardzo intensywnie. W sobotę byliśmy na plaży i wygrzewaliśmy się na słońcu, a w niedzielę intensywnie zwiedzaliśmy  zabytki Malagi. Obejrzeliśmy mauretańską twierdzę Alcazaba, wspięliśmy się na wzgórze (o wysokości 131 m n.p .m.), na którym znajduje się zamek Gibralfaro. Z góry podziwialiśmy piękne widoki na miasto, port i daleki Gibraltar. Odwiedziliśmy również muzeum Pabla Picassa, który urodził się w Maladze
i oglądaliśmy namalowane przez niego obrazy. Musimy przyznać, że oglądane „na żywo”,
w szczególnej atmosferze Malagi, wywarły na nas duże wrażenie.

We wtorek byliśmy na wycieczce w Granadzie i zwiedzaliśmy jeden z cudów świata, Alhambrę. Jest to ogromny, warowny zespół pałacowy, najczęściej odwiedzany przez turystów zabytek Hiszpanii. Przewodniczka bardzo interesująco opowiadała o historii obiektu, widoki też były przepiękne. Niestety, w tym dniu pogoda nam nie dopisała, było zimno i padał deszcz. Generalnie jednak pogoda jest bardzo ładna. Po pracy spacerujemy po pięknych uliczkach zabytkowej Malagi lub po nadmorskiej promenadzie. Architektura
i przyroda są tu inne niż w Polsce, ale wszystko się nam tu podoba.

Pozdrawiamy słonecznie

Uczestnicy stażu „Nowe trendy w hotelarstwie i reklamie” wraz z opiekunem

Iwona Kwater

CZY BEZGLUTENOWE ZNACZY GORSZE?

W dniu 18 marca 2017 r. w naszej szkole zostaną przeprowadzone warsztaty kulinarne dla osób z nietolerancją glutenu. Projekt realizowany przez uczniów II LO w Rzeszowie
i Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie zagłębia się w tajniki zdrowego odżywiania
z naciskiem na eliminację glutenu z codziennej diety. Jest skierowany do osób chorych na celiakię, jak i zainteresowanych zdrowymi nawykami żywieniowymi. Przygotowując projekt
i warsztaty, chcemy udowodnić, że bezglutenowe nie znaczy mniej apetyczne i dowieść, że życie bez glutenu nie jest trudne.

„KAŻDE MARZENIE JEST PIĘKNE”

Każde marzenie jest piękne, ale to,
w którym chcemy pomóc też innym,
zyskuje największą wagę i wartość”.

Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w spełnianiu marzenia Macieja, który spośród wszystkich  możliwych marzeń wybrał jedno  największe i  najpiękniejsze. Przyszły piłkarski trener marzy o tym, aby w szkole podstawowej i gimnazjum w Malawie przeprowadzić specjalistyczne badania dla uczniów  pod kątem wczesnego wykrycia chorób nowotworowych.

13 lutego 2017 r. w Zespole Szkół w Malawie Fundacja „Mam marzenie” przygotowała konferencję dotyczącą zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży.

Było to jedno z trzech spotkań realizujących marzenia Maćka. Uczniowie naszej szkoły: Izabela, Agnieszka, Monika, Grzegorz i Piotr z klasy 3 B z uśmiechem opowiadali  o zdrowym odżywianiu i częstowali obecnych na spotkaniu uczniów wcześniej przygotowanymi dietetycznymi przekąskami. Sara i Mateusz, nasi wolontariusze, chętnie pomagali
w organizacji przedsięwzięcia. Opiekę nad młodzieżą sprawowała pani mgr inż. Iwona Kwater, zdrowy poczęstunek przygotowali uczniowie kl. 2 B i kl. 3 B pod opieką mgr inż. Marzeny Borzęckiej, mgr inż. Małgorzaty Pabjańskiej i mgr inż. Krystyny Radomskiej.