Godło

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Szkoła partnerska

Archiwum

Dla ucznia i nauczyciela STOWARZYSZENIE

POZDROWIENIA ZE SŁONECZNEJ MALAGI!!!

Po raz kolejny pozdrawiamy ze słonecznej Malagi!!!

Czas biegnie nieubłaganie, za nami już półmetek praktyk, z których wszyscy jak na razie są zadowoleni.

 W agencjach reklamowych młodzież projektuje wizytówki, ulotki, wystawy sklepowe, wyszukuje zdjęcia i obrazki na strony firm oraz uczy się programów do obróbki grafiki. W hotelach młodzież obsługuje gości w restauracji, pomaga przy wydawaniu śniadań
i nakrywaniu stołów oraz pracuje w służbie pięter.

Czas wolny spędzamy bardzo intensywnie. W sobotę byliśmy na plaży i wygrzewaliśmy się na słońcu, a w niedzielę intensywnie zwiedzaliśmy  zabytki Malagi. Obejrzeliśmy mauretańską twierdzę Alcazaba, wspięliśmy się na wzgórze (o wysokości 131 m n.p .m.), na którym znajduje się zamek Gibralfaro. Z góry podziwialiśmy piękne widoki na miasto, port i daleki Gibraltar. Odwiedziliśmy również muzeum Pabla Picassa, który urodził się w Maladze
i oglądaliśmy namalowane przez niego obrazy. Musimy przyznać, że oglądane „na żywo”,
w szczególnej atmosferze Malagi, wywarły na nas duże wrażenie.

We wtorek byliśmy na wycieczce w Granadzie i zwiedzaliśmy jeden z cudów świata, Alhambrę. Jest to ogromny, warowny zespół pałacowy, najczęściej odwiedzany przez turystów zabytek Hiszpanii. Przewodniczka bardzo interesująco opowiadała o historii obiektu, widoki też były przepiękne. Niestety, w tym dniu pogoda nam nie dopisała, było zimno i padał deszcz. Generalnie jednak pogoda jest bardzo ładna. Po pracy spacerujemy po pięknych uliczkach zabytkowej Malagi lub po nadmorskiej promenadzie. Architektura
i przyroda są tu inne niż w Polsce, ale wszystko się nam tu podoba.

Pozdrawiamy słonecznie

Uczestnicy stażu „Nowe trendy w hotelarstwie i reklamie” wraz z opiekunem

Iwona Kwater

CZY BEZGLUTENOWE ZNACZY GORSZE?

W dniu 18 marca 2017 r. w naszej szkole zostaną przeprowadzone warsztaty kulinarne dla osób z nietolerancją glutenu. Projekt realizowany przez uczniów II LO w Rzeszowie
i Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie zagłębia się w tajniki zdrowego odżywiania
z naciskiem na eliminację glutenu z codziennej diety. Jest skierowany do osób chorych na celiakię, jak i zainteresowanych zdrowymi nawykami żywieniowymi. Przygotowując projekt
i warsztaty, chcemy udowodnić, że bezglutenowe nie znaczy mniej apetyczne i dowieść, że życie bez glutenu nie jest trudne.

„KAŻDE MARZENIE JEST PIĘKNE”

Każde marzenie jest piękne, ale to,
w którym chcemy pomóc też innym,
zyskuje największą wagę i wartość”.

Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w spełnianiu marzenia Macieja, który spośród wszystkich  możliwych marzeń wybrał jedno  największe i  najpiękniejsze. Przyszły piłkarski trener marzy o tym, aby w szkole podstawowej i gimnazjum w Malawie przeprowadzić specjalistyczne badania dla uczniów  pod kątem wczesnego wykrycia chorób nowotworowych.

13 lutego 2017 r. w Zespole Szkół w Malawie Fundacja „Mam marzenie” przygotowała konferencję dotyczącą zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży.

Było to jedno z trzech spotkań realizujących marzenia Maćka. Uczniowie naszej szkoły: Izabela, Agnieszka, Monika, Grzegorz i Piotr z klasy 3 B z uśmiechem opowiadali  o zdrowym odżywianiu i częstowali obecnych na spotkaniu uczniów wcześniej przygotowanymi dietetycznymi przekąskami. Sara i Mateusz, nasi wolontariusze, chętnie pomagali
w organizacji przedsięwzięcia. Opiekę nad młodzieżą sprawowała pani mgr inż. Iwona Kwater, zdrowy poczęstunek przygotowali uczniowie kl. 2 B i kl. 3 B pod opieką mgr inż. Marzeny Borzęckiej, mgr inż. Małgorzaty Pabjańskiej i mgr inż. Krystyny Radomskiej.

NARADA Z PRACODAWCAMI

Dnia 01.03.2017 r. Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie gościł pracodawców z regionu, kształcących pracowników młodocianych w zawodach cukiernik i kucharz. Wśród gości zaproszonych obecni byli przedstawiciele:

Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie – Beata Streb

Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie – Barbara Piątkiewicz

Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP – Ewa Ogorzałek

Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie – Tomasz Pelc

Urzędu Miasta Rzeszów – Jadwiga Miąsik, Monika Neusser

Cechu Rzemiosł Wielobranżowych w Rzeszowie – Leon Hoffman.

Naradę otworzyła pani Aleksandra Wanic, Dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych
w Rzeszowie, witając wszystkich uczestników spotkania i przedstawiając program szkolenia. Następnie omówiła drogę kariery zawodowej pracownika młodocianego zgodnie z nową reformą szkolnictwa zawodowego. 

Wystąpienia zaproszonych gości dotyczyły zmian w szkolnictwie zawodowym, refundacji kosztów szkolenia praktycznego, obecnej sytuacji bezrobocia na powiatowym rynku pracy, kwalifikacji zawodowych i egzaminów potwierdzających te kwalifikacje.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z wychowawcami klas pracowników młodocianych.  W zawodzie cukiernik informacji udzielali:  Barbara Wielgos, Barbara Bernat
i Marta Bar-Zamoyska, a w zawodzie kucharz: Agnieszka Węglowska, Małgorzata Alibożek
i Anna Kokoszka.

Pracodawców reprezentowali właściciele lub instruktorzy praktycznej nauki zawodu
z wymienionych firm: Cukiernia Orłowski&Rak w Rzeszowie, Cukiernia Wiedeńska
w Rzeszowie, Zakład Cukierniczo-Piekarniczy „IZA’ w Rzeszowie, Zakład Cukierniczy
L. Leśniak
w Rzeszowie, Cukiernia MIKOŁAJ w Rzeszowie, Piekarnia-Cukiernia R. Rak
w Zaczerniu, Zakład Cukierniczy ANNA w Stobiernej, Zakład Cukierniczo-Piekarniczy SOWA w Łące, Hotel Rzeszów, Restauracja „Sabatini” w Rzeszowie, POLIBAR w Rzeszowie, Ośrodek MARATON
w Lubeni, EKAM –E. Rzepka w Rzeszowie, Bar WIKO w Rzeszowie, GASPACHO w Rzeszowie oraz  DR Invest w Głogowie Małopolskim.

V Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej

23 lutego 2017 r. w budynkach Politechniki Rzeszowskiej odbył się IV Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej, w czasie którego 11 szkół z Rzeszowa promowało wśród gimnazjalistów swoje kierunki kształcenia. Tłumy uczniów przyciągały nie tylko stoiska, ale też pokaz mody branżowej, ciekawa lekcja czy uczniowska debata. Również nasza szkoła brała aktywny udział w targach. Wielu gimnazjalistów zgromadzonych wokół naszego stoiska z podziwem przyglądało się wykonywaniu ozdób w karmelu czy pokazom carvingu, a także delektowało pysznymi słodkościami, koktajlem czy koreczkami przygotowanymi przez naszych nauczycieli i uczniów. Mamy nadzieję, że część spośród gimnazjalistów odwiedzających nasze stoisko będziemy mogli powitać w progach Zespołu Szkół Spożywczych już we wrześniu – jako naszych uczniów.

Przygotowanie targów to ciężka praca nie tylko wielu nauczycieli, ale również świetnie spisujących się i chętnych do pomocy uczniów klas: IB, IC, IIA, IIC, IIIA, IIIB,  IIIC, IIID i IVTŻ.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy

Ogólnopolska Olimpiada ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

 

W ostatnich dniach stycznia został rozstrzygnięty etap szkolny tej olimpiady, w którym wzięło udział ponad 24,5 tysiąca uczniów  z 774 szkół ponadgimnazjalnych  w Polsce. Chociaż  nasi uczniowie z klas zasadniczych  cukiernik i kucharz: Joanna Sykała, Izabela Nizioł z klasy 3e i Mateusz Rak z klasy 3f nie zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego, to  mają  oni  zapewne  satysfakcję z udziału w olimpiadzie, w której brali udział uczniowie z liceów i techników z całej Polski, pogłębili swoją wiedzę, która im się przyda w pracy zawodowej, a także  otrzymali  drobne upominki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


 

 Już  jesienią   zapraszamy chętnych uczniów z klas technikum  i klas zasadniczych do udziału w kolejnej edycji olimpiady.

 Opiekun  Zdzisława Sanetra

SEMINARIUM NA POLITECHNICE

W dniu 10.02.17 roku klasa IIa technik analityk razem z nauczycielem chemii p. Magdaleną Szul uczestniczyli w XXIV Seminarium „Wybrane problemy chemii”. Organizatorem tych zajęć był Wdział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Seminarium obejmowało 2 wykłady pt.: „Czy analiza chemiczna może uratować życie?” oraz „Kompozyty polimerowe jako materiały konstrukcyjne XXI wieku”. Po zakończeniu części wykładowej uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych zorganizowanych przez pracowników i studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej.

KOMUNIKAT

NARADA Z PRACODAWCAMI W ZESPOLE SZKÓŁ SPOŻYWCZYCH W RZESZOWIE
dotycząca kształcenia pracowników młodocianych
01.03.2017r. o godz.13.00 w sali nr 4

Plan spotkania:
1) Wystąpienie Dyrektora szkoły – informacje o zmianach w szkolnictwie zawodowym.
2) Wystąpienia gości zaproszonych (Kuratorium Oświaty, Izba Rzemieślnicza, Urząd Miasta, Powiatowy Urząd Pracy, Komenda Wojewódzka OHP).
3) Spotkanie z wychowawcami klas uczniów młodocianych.
4) Sprawy różne.

Wszystkich zainteresowanych i chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy.
Aleksandra Wanic
Dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie

OLIMPIADA HOTELARSKA

ELIZA MIAZGA Z KL. IV HKL

W FINALE IX OLIMPIADY

HOTELARSKIEJ

W dniu 10 stycznia 2017 roku dwie uczennice Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie
Eliza Miazga oraz Izabela Maleszka z kl. IV HKL
reprezentowały naszą szkołę w etapie okręgowym IX Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. W bieżącym roku szkolnym odbył się on w dziewięciu okręgach na terenie całego kraju i wzięło w nim udział ponad 320 uczniów. Siedzibą naszego okręgu był Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 80 pytań w czasie 90 minut. Tematyka pytań obejmowała zagadnienia sprawdzające wiadomości i umiejętności w zawodzie technik hotelarstwa w zakresie planowania i realizacji usług w recepcji, obsługi gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie, a także z wyposażenia technicznego w hotelarstwie.
Eliza Miazga z kl. IV HKL zajęła trzecie miejsce i zakwalifikowała się do etapu centralnego, znajdując się w zaszczytnym gronie 39 najlepszych uczniów w całej Polsce w dziedzinie hotelarstwa.

Eliza Miazga w dniach 3-6 kwietnia br. w Kołobrzegu będzie walczyć o tytuł Mistrza Wiedzy Hotelarskiej. Etap centralny odbędzie się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak przy ul. Łopuskiego 13 w Kołobrzegu.
Będziemy ją wspierać i trzymać za nią kciuki.
Opiekunowie: mgr Dorota Bukowska, mgr inż. Iwona Kwater, dr Katarzyna Nowak