Godło

Najlepsze technika 2019

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

Biblioteka

Narodowe Czytanie 2018 – Stefan Żeromski „Przedwiośnie”

20180908_164051

 

8 września 2018 r. na placu przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie odbyło się VII ogólnopolskie „Narodowe Czytanie”. W tym roku mieszkańcy Rzeszowa, dziennikarze
i zaproszeni goście wspólnie przeczytali powieść Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”.

Tegoroczną lekturę wybrała Para Prezydencka, pod której honorowym patronatem odbywa się „Narodowe Czytanie”. W lutym tego roku Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wybór ten ma związek z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Imprezę prowadził Maciej Owczarek, aktor Teatru Maska w Rzeszowie. 

Podczas trwania imprezy, każdy z uczestników mógł skorzystać z możliwości opieczętowania prywatnych egzemplarzy lektury pamiątkową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP, które odbywało się w specjalnie przygotowanym wnętrzu stylizowanym na lata 20. i 30.

Grupa Przyjaciół naszej Biblioteki również wzięła udział w tej imprezie.

Bibliotekarze

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W dniu 06.12. w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania. Na początku każdej lekcji nauczyciele czytali swoim uczniom przez 5 minut fragmenty nowych, ciekawych książek zakupionych z projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym celem było zachęcenie uczniów do czytania książek, ponieważ czytanie uczy myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę, rozwija zainteresowania i  więzi  międzyludzkie, pomaga w pokonywaniu problemów okresu dorastania, kształtuje nawyk czytania na całe życie. Można stwierdzić, że nauczyciele wybrali właściwe, interesujące pozycje książkowe, ponieważ w tym dniu drzwi do biblioteki się nie zamykały, a biblioteka zyskała wielu nowych czytelników, zresztą nie tylko spośród uczniów, ale również i nauczycieli – nie ma się czemu dziwić, wszak czytanie łączy pokolenia.

KLUB MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻKI

KMK – PoczytajTa

 

Lubisz książki?

Kochasz dyskutować?

Uwielbiasz dyskutować o książkach?

Dołącz do

KLUBU MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻKI!

Szukamy właśnie ciebie!

 

Szczegóły w bibliotece 🙂

SPOTKANIA AUTORSKIE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W br. szkolnym wzięliśmy udział w dwóch spotkaniach autorskich.
Pierwsze z nich z p. Moniką Sznajderman, autorką książki „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” odbyło się w WiMBP w Rzeszowie w dniu 16.11.17r.
Pisarka opowiadała o swoich żydowskich korzeniach, własnej rodzinie i o życiu w Wołowcu. Dowiedzieliśmy się, że tytuł książki odwołuje się do epizodów z getta żydowskiego,
a pierwszymi czytelnikami książki były dzieci autorki i najbliższa rodzina.

Natomiast drugie, to spotkanie z Katarzyną Bondą – popularną autorką kryminałów (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka, Pochłaniacz, Okularnik), które miało miejsce w rzeszowskiej Galerii MILLENIUM HALL w dniu 25.11.17r.
Pisarka odpowiadała na pytania: w jaki sposób „montuje” powieść, skąd bierze nazwiska, czy w postaci wnosi coś z siebie, dlaczego takie właśnie miejsce akcji, itp. Do polskiej powieści kryminalnej autorka wprowadziła nowy typ detektywa, którym jest psycholog policyjny Hubert Meyer.
Odwiedziliśmy też Targi Książki i z przyjemnością buszowaliśmy wśród stoisk z nowościami wydawniczymi!

Opiekun: R. Skoczylas

KONFERENCJA NAUKOWA NA TEMAT CUKRZYCY

W dniu 14 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole konferencja naukowa pod hasłem

„Cukrzyca – lepiej zapobiegać niż leczyć”

połączona z badaniami profilaktycznymi.

1

Celem konferencji było podniesienie świadomości na temat profilaktyki, objawów choroby, sposobów jej leczenia oraz konsekwencji, jakie grożą w przypadku zaniedbań. Patronat Honorowy nad konferencją objął Podkarpacki Kurator Oświaty. W wydarzenie to wpisuje się realizacja projektu edukacyjnego związanego z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa – nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej.

dsc_5622

Ponieważ jesteśmy szkołą promującą zdrowie, zakupiono książki na temat zdrowego stylu życia, w tym pozycje dotyczące zapobiegania i walki z cukrzycą. Jeszcze przed konferencją wychowawcy klas przeprowadzili szereg zajęć na ten temat, wykorzystując księgozbiór znajdujący się w bibliotece, a uczniowie wykonali plakaty.

 

Otwarcia konferencji dokonała pani dyrektor mgr inż. Aleksandra Wanic, która powitała zaproszonych gości oraz uczniów biorących udział w konferencji. Pierwszy wykład „Dobry metabolizm to nie wszystko” wygłosiła pani dietetyk mgr Agnieszka Momora. Następnie sporą dawkę wiedzy dostarczył nam podolog pan Piotr Bielawski, który w wykładzie „Stopy, które nas noszą” poruszył problem chorób wywołanych niewłaściwą higieną, źle dopasowanym obuwiem oraz konsekwencjami, jakie mogą się pojawić przy cukrzycy; mowa tu o stopie cukrzycowej, z powodu której w ciągu roku w Polsce dokonuje się około 14000 amputacji kończyn dolnych. Kolejnym punktem programu był wykład pani mgr inż. Anny Ulan pod tytułem „Cukier – mały słodki drań”.

img_1855

Dużą dawkę medycznych wiadomości przekazała nam pani doktor diabetolog Anna Juza, która w wykładzie „Cukrzyca – choroba, która nie boli” mówiła o objawach, sposobach leczenia oraz konsekwencjach nieleczonej cukrzycy. A ponieważ wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie, sportową atrakcją naszej konferencji był występ zespołu Largo z Hermanowej z pięknym układem tanecznym „Jezioro Łabędzie”. Ostatnim punktem programu była projekcja filmu „Cały ten cukier”. Film ten bardzo porusza wyobraźnię i pokazuje konsekwencje nadmiaru cukru w diecie. 

 

Dzięki współpracy z panem Andrzejem Mielcarkiem, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Rzeszowie, nasi goście, uczniowie i nauczyciele mieli możliwość wykonania następujących badań: oznaczenie poziomu glukozy we krwi oraz pomiar ciśnienia tętniczego. Badania te wykonywały panie pielęgniarki z Centrum Medycznego Medyk oraz z Przyszpitalnej Przychodni Diabetologicznej w Rzeszowie. Salon Optyczny „Doktor Marchewka” przeprowadzał badanie wzroku, a pani dietetyczka określała skład masy ciała za pomocą specjalistycznej wagi. Uczniowie mieli również możliwość obliczenia i interpretacji BMI.           

Sponsorami naszej konferencji byli: Supermarket Piotr i Paweł z galerii Millenium Hall, który zapewnił naszym  uczniom smaczne, zdrowe i pozbawione cukru przekąski na bazie zbóż, orzechów i migdałów oraz super pyszne owoce. Kolejnym sponsorem była firma Jurajska sp. z o.o., która jest producentem Naturalnej Wody Mineralnej „Jurajska” o bardzo dobrym składzie makro i mikroelementów.

„Logistyką uczniów” na badania koordynowały panie: mgr inż Anna Górniak oraz mgr inż. Małgorzata Wojtala. W czasie przerwy nasi goście mieli możliwość spróbowania zdrowych przekąsek, wśród których znalazły się pierożki z pieczarkami i dipem czosnkowym, naleśniki ze szpinakiem, ciasto marchewkowo – orzechowe oraz koktajl truskawkowy, wykonanych przez naszych uczniów pod kierunkiem pani mgr inż. Krystyny Radomskiej. Ciasteczka owsiane o niskim indeksie glikemicznym wykonali uczniowie pod okiem pani mgr inż. Marty Świder. Nad przygotowaniem stołu bankietowego oraz obsługą gości i nauczycieli czuwała pani mgr inż. Małgorzata Pabjańska.

 

Dekorację sali koordynowały panie mgr Barbara Bernat, mgr Urszula Jarek oraz mgr Renata Skoczylas.  Mamy nadzieję, że olbrzymia dawka wiedzy, którą dostali uczniowie wpłynie zdecydowanie pozytywnie na konsekwencje, jakie niesie cukrzyca i jak wiele osób na nią choruje.

img_1862

Chcielibyśmy, aby wszyscy mając wybór – wybierali mądrze takie produkty i napoje, które nie zawierają nazbyt dużo cukru w swoim składzie. Pamiętajmy również, że w wielu przypadkach nasze zdrowie jest
w naszych rękach.

Bądźmy zdrowi!

   Organizatorem konferencji była mgr inż Anna Ulan.

KONKURS FOTOGRAFICZNY – Książkowe foto inspiracje

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!

Wszystkich chętnych
prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

tapeta-stary-aparat-i-ksiazki-leza-na-skrzyni

 

Regulamin

– popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu,

– promowanie książki i czytelnictwa,

– rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej,

– upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.

ZASADY OGÓLNE

 1. Konkurs polega na wykonaniu ciekawej fotografii, której tematem jest książka lub czytanie.
 2. Każdy reprezentant przedstawi maksymalnie 3 fotografie.
 3. Konkurs wyłoni 3 finalistów.
 4. W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie prace dotąd nigdzie niepublikowane.
 5. Praca musi być wykonana indywidualnie i samodzielnie.
 6. Z chwilą dostarczenia prac przechodzą one na własność Organizatora.
 7. Dostarczenie prac na konkurs oznacza akceptację jego warunków, wyrażonych
  w regulaminie.
 8. Prace należy przesłać do:

 lub

 

 1. Komisja konkursowa oceni prace, a wyniki zostaną ogłoszone na stronie szkoły.

ZASADY SZCZEGÓŁOWE

 1. Technika wykonania fotografii jest dowolna. Zdjęcie może być czarno – białe, w sepii lub kolorowe.
 2. Do każdej fotografii musi być dołączona metryczka pracy konkursowej (tytuł, autor, klasa).
 3. Prace należy przesyłać do 15 grudnia 2017 roku.

„PAPIERY DO KARIERY”

31 października uczniowie klas maturalnych wzięli udział w warsztatach pt. „Papiery do kariery”, które odbyły się w filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Rzeszowie.

Spotkanie poprowadziła p. Monika Lewicka-Bułatek, pracownik WSIiZ.

Spotkanie miało na celu zapoznanie młodzieży z rynkiem pracy oraz zaznajomieniem i analizą dokumentów składających się na portofolio Europassa.

 

Renata Skoczylas

Niezbędnik każdej damy, czyli kolejna lekcja muzealna w łańcuckim Zamku

              Styl rokoko – totalne szaleństwo!

Na początku listopada br. odwiedziliśmy Muzeum w Łańcucie. Wysłuchaliśmy opowieści, a także obejrzeliśmy repliki strojów i fryzur jednego z najciekawszych okresów w modzie.

Był to styl pełen przepychu. Jego cechami charakterystycznymi, odróżniającymi go od innych  była asymetria, delikatność szczegółów i lekkość. Najpowszechniejsze tkaniny to satyny, atłasy, brokaty oraz koronka, zwykle
w pastelowych odcieniach. Zasłynął też
z charakterystycznych sobie fryzur i peruk (pudrowanych na biało), które osiągały niezwykłe wprost rozmiary i ważyły nawet kilka kilogramów.

No cóż, jednak ten przepych nie szedł w parze z higieną. Ludzie popadli z jednej skrajności
w drugą: uwierzyli, że woda szkodzi zdrowiu, osłabia, niszczy skórę i tworzy idealne podłoże do szerzenia się chorób zakaźnych. W tym okresie triumfy święciło wszystko, co przeciwne naturze. Korygowano, upiększano, malowano i sznurowano co tylko się dało. Podstawowym środkiem kosmetycznym rokoko był puder. Nierozsądne używanie tego specyfiku sprawiało, że uroda ówczesnych piękności gasła przed trzydziestym rokiem życia. Panie bowiem szybko dostawały pryszczy i zaskórników, miały żółtą, zniszczoną i zwiotczałą skórę.

Och dziewczyny, chyba lepiej być damą w dzisiejszych czasach!

Renata Skoczylas, bibliotekarz.

 

AKCJA CZYTAJ PL „Upoluj swoją książkę”

To część największej akcji promującej czytelnictwo w Polsce, do której włączyła się nasza szkoła.

Honorowy Patronat nad nią objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach projektu otrzymaliśmy plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów z kodem QR. Po jego zeskanowaniu, przy pomocy smartfona, uczniowie otrzymują darmowy dostęp do książek
w formie e-booka i audiobooka. Akcja trwa przez miesiąc listopad 2017r.

Zachęcamy do lektury!!!

Miłośnicy książek mogą wypożyczyć za darmo e-booka. Do wyboru mają 12 pozycji. Wszystko w ramach akcji Czytaj PL, która ruszyła 2 listopada.

Plakaty znajdują się:

 • W bibliotece szkolnej.
 • Na parterze przy wejściu do szkoły.
 • Na pierwszym piętrze, pod tablicą ogłoszeń SU

… o czym z radością powiadamiają bibliotekarze !!!

LEKCJA W ŁAŃCUCKIM ZAMKU

Historia szlachecka 1811-1812

Pan Tadeusz, szlachta, sarmatyzm

 

Jak skutecznie zachęcić młodzież do przeczytania narodowej epopei ?

Odwiedzić zamek w Łańcucie i w jego wnętrzach wtopić się w klimat

 „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza!

pan-tadeusz

Słuchając opowieści o tych czasach przenosimy się do Soplicowa – centrum polskości i patriotyzmu. Wszystko jest tu podbudowane tradycją i dawnymi obyczajami polskimi. Kultywuje się tu wciąż dawne zachowania, choćby przy stole. Wyznaje się wielki szacunek dla osób starszych oraz dla płci pięknej, o czym wspomina się w mowie przy śniadaniu. Ważne są również takie zajęcia, jak polowanie z całym jego ceremoniałem, grzybobranie, szacunek dla mniejszości żydowskiej. Nie powinno się też zapominać o stosownym stroju odzwierciedlającym staropolskie zwyczaje…

Temat został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W lekcji uczestniczyła klasa IID, pod opieką p. R. Skoczylas i p. A. Kunickiej