Godło

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Szkoła partnerska

Archiwum

Informacje dla rodzica

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY!!!

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY

27 KWIETNIA 2017

GODZ. 9.00-14.00

logo_zss-768x462

KOLEJNY SUKCES DRUŻYNY PCK Z NASZEJ SZKOŁY

21.04.2017 r. szkolna drużyna PCK w składzie Weronika Czenczek, Sylwia Kopacz, Marlena Prokopiec z klasy 4ER oraz Dominika Hebda z klasy 2D i Mateusz Górski z klasy 2A zajęła III miejsce na XXV Rejonowych Mistrzostwach  Pierwszej Pomocy PCK.

Serdecznie gratulujemy drużynie i opiekunowi- p. L. Sieńko

Zakończenie II edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa

5 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie II edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Przez cały rok co miesiąc 35 uczniów naszej szkoły, pod opieką p. Urszuli Jarek i pedagoga szkolnego, brało udział w zajęciach Akademii. Program poruszał sprawy bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, zagrożeń związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii i elektronicznych narzędzi przetwarzania oraz zasad bezpiecznego z nich korzystania.  Odbyły się też zajęcia na temat środków odurzających i substancji psychotropowych, zasadach odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia, odpowiedzialności karnej za agresje i przemoc. Uczestniczyliśmy w zajęciach praktycznych – w symulowanej rozprawie sądowej z zakresu prawa karnego i prawa cywilnego. Bardzo ciekawe były zajęcia z nowoczesnych technik kryminalistycznych. Zajęcia praktyczne poświęcone były zabezpieczeniu śladów daktyloskopijnych, mechanoskopijnych, biologicznych. Uczestniczyliśmy też w symulowanych oględzinach miejsca zdarzenia.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć, które pozwoliły im stać się świadomymi użytkownikami nowoczesnych technologii i uświadomiły znaczenie prawa w życiu każdego człowieka.

Podczas uroczystego zakończenia Akademii otrzymaliśmy dyplomy za udział w zajęciach.

ELIZA MIAZGA FINALISTKĄ IX OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY HOTELARSKIEJ

  W dniach 3-6 kwietnia 2017 r. w Kołobrzegu odbył się etap centralny IX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizatorem i Patronem Akademickim olimpiady jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy i Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu.

         W etapie centralnym wzięło udział 39 najlepszych uczniów z całej Polski, zakwalifikowanych z 350 szkół o profilu hotelarskim oraz kształcących w zakresie zawodu technik hotelarstwa z całej Polski. W gronie 39 najlepszych adeptów hotelarstwa znalazła się także uczennica naszej szkoły Eliza Miazga.

         W pierwszym etapie uczniowie mieli za zadanie rozwiązać w ciągu 60 minut test zawierający 100 pytań. 15 uczniów z najwyższymi wynikami przechodziło do etapu drugiego, podczas którego mieli za zadanie przedstawić scenki związane z obsługą gości w recepcji w wybranym języku obcym oraz wykonać zadanie związane z obsługą konsumenta w restauracji hotelowej.

         Szkoda, że Elizie brakło tylko jednego punktu,  by wejść do ścisłej czołówki i uzyskać tytuł laureata, ale pomimo tego ogromnym sukcesem było wejście do grona finalistów i podjęcie bardzo trudnych zmagań już w etapie pisemnym.

         Cieszymy się z wielkiego sukcesu Elizy i zachęcamy naszych uczniów do kontynuowania tradycji olimpijskich w hotelarstwie już w przyszłym roku.

LEKCJA MUZEALNA W ŁAŃCUCKIM ZAMKU

4 kwietnia 2017 r. po raz kolejny młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła w ciekawej lekcji muzealnej w  zamku w Łańcucie. Tym razem pani przewodnik Bożena Lauzer, otoczona ciekawymi eksponatami (ręcznie wykonanymi pisankami, świątecznymi kartkami z życzeniami, pamiątkami przywiezionymi z Ziemi Świętej, przeróżnymi formami na drożdżowe baby i mazurki),   z pasją opowiadała o Świętach Wielkanocnych i poprzedzającym je okresie  Wielkiego Postu. Motywem przewodnim była szlachecka tradycja (pełna głębokiej symboliki) towarzysząca świątecznemu okresowi. Dowiedzieliśmy się, że na okazjonalnym magnackim stole widniały baranki paschalne,  pieczone prosiaki i kiełbasy, całe szynki, drożdżowe baby, mazurki – wszystko przybrane bukszpanem i rokiciną.  Młodzież uczestnicząca w ciekawej lekcji mogła samodzielnie wykonać świąteczne kartki, bawiąc się przy tym i dając upust wyobraźni. Opiekę nad  młodzieżą sprawowały: p. R. Skoczylas i p. A. Węglowska.

WIELKANOC 2017

Kochani,

Aby Święta Wielkiej Nocy
były wzorem duchowego wzbogacenia

i umocnienia dającego radość,

pokój i nadzieję.
Wszelkiej pomyślności

z serca życzy

 

 

Aleksandra Wanic

 

               Dyrektor

          Zespołu Szkół Spożywczych

w Rzeszowie

UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY WŚRÓD NAJLEPSZYCH CUKIERNIKÓW W POLSCE

 

W dniach 3 – 5 kwietnia we Wrocławiu odbyła się XXII edycja Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Temat przewodni tegorocznej edycji to „W krainie dobranocek”. W turnieju uczestniczyli wszyscy zwycięzcy wojewódzkich eliminacji z 14 województw całej Polski i najlepsi spośród uczniów,  którzy zajęli drugie miejsce.  Podkarpacie reprezentowała uczennica naszej szkoły  Barbara Bartoń – która zwyciężyła w eliminacjach wojewódzkich w Krośnie. Uczennica odbywa praktykę w cukierni Rak – Orłowski.  Tam ćwiczyła praktyczne umiejętności, a wiadomości teoretyczne zdobywała podczas konsultacji pod okiem mgr inż. Wandy Kot.

Rozgrywka turniejowa rozpoczęła się w poniedziałek od godzinnego testu sprawdzającego wiadomości z teoretycznych przedmiotów zawodowych. Barbara uzyskała 24 punkty, co jest drugim wynikiem w Polsce. We wtorek w cukierni „Wolak” odbyła się część praktyczna. Tam powstawały torty, ciasteczka bankietowe, marcepanowe figurki oraz eksponaty z masy karmelowej lub czekolady inspirowane tegorocznym tematem.

W łącznej klasyfikacji Barbara Bartoń zajęła piąte miejsce, uzyskując tytuł laureata

Tegoroczna edycja stała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Od czwartego miejsca Basię dzieliło 0,3 pkt, a od pierwszego 1,5 pkt. W poprzednich latach pierwszych sześciu cukierników zostawało laureatami, a w tym roku laureatów było aż dwunastu.

Torty i eksponaty wykonane przez młodych cukierników przeniosły nas w dobranockowe krainy Muminków, Kota Filemona, Kasztaniaków, Reksia, Kubusia Puchatka wraz z Przyjaciółmi oraz Misia Uszatka. 

Basia wykonała tort w kształcie starego telewizora z obchodzącym w tym roku 50. urodziny Rozbójnikiem Rumcajsem.

Najwięcej emocji wywołuje zawsze eksponat, ponieważ  świadczy o umiejętnościach praktycznych i zdolnościach artystycznych cukiernika. Barbara wykonała czekoladowy kopiec, z którego wychodził Krecik wykonany z  dmuchanego karmelu.

Za ten eksponat Barbara Bartoń uzyskała specjalną nagrodę w postaci pucharu od Wrocławskich Rzemieślników. Uzyskała też wyróżnienie i nagrodę od Dyrekcji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Basi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Trzy dni we Wrocławiu upłynęły bardzo  miło, bo oprócz trudów turniejowych, znaleźliśmy chwilę, by pospacerować i zwiedzić piękny Wrocław, a także największą atrakcję Wrocławia – Panoramę Racławicką.

 

SŁODKO I Z UŚMIECHEM

LEKCJA BIOLOGII

W środę, tj. 05.06.2017 roku uczniowie klasy 2b i 3b z technika żywienia i usług gastronomicznych pod opieką Małgorzaty Wojtali uczestniczyli w zajęciach z biologii zorganizowanych przez Stowarzyszenie „EKOSKOP” w Rzeszowie. Warsztaty prowadził dr Maciej Kunysz, wiceprezes Stowarzyszenia i członek PAN.

Tematem lekcji były Owady. W czasie zajęć uczniowie poznali wiele gatunków tych zwierząt, ich budowę, charakterystyczne organy i ich funkcje oraz zwyczaje. Nauczyli się również odróżniać aparaty gębowe, kończyny i płeć, a w niektórych przypadkach nawet wiek owadów. Okazało się, że mimo niewielkich rozmiarów tych organizmów, świat owadów jest ogromny i bardzo ciekawy.

W formie larwalnej żyją 6-9miesięcy, aby przeobrazić się w imago, podczas jednej z najkrótszych nocy roku, a następnie odbyć taniec godowy, złożyć jaja i umrzeć. Czy wiesz dlaczego? My już wiemy!

Krótki wykład i… dużo ćwiczeń

TARGI GMINNE W GŁOGOWIE MAŁOPOLSKIM

 

Dnia 4 kwietnia 2017 r. w Głogowie Małopolskim odbyły się Gminne Targi dla gimnazjalistów z Głogowa, Bud Głogowskich, Przewrotnego i Wysokiej Głogowskiej. Aż 19 szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic prezentowało swoją ofertę edukacyjną. Szczególnym zainteresowaniem młodzieży cieszył się pięknie nakryty stół oraz pokaz flambirowania truskawek. Przybyłych gimnazjalistów i ich wychowawców częstowaliśmy pysznymi ciasteczkami oraz flambirowanymi truskawkami.

W spotkaniach z gimnazjalistami uczestniczyli uczniowie klas:

 4 TŻ  Andrzej Sowa i 3 B Weronika Michalik, Magdalena Kaszuba, Agnieszka Piwońska, Dominika Węglowska, Grzegorz Sowa, pod opieką nauczycielek: Edyty Kraski oraz Małgorzaty Pabjańskiej.