Godło

Najlepsze technika 2019

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

Informacje dla rodzica

SZLACHETNA PACZKA

 
W dniach 7-8 grudnia 2019 r. uczniowie klasy 1fg, Izabela Ryś i Michał Obacz, wzięli udział w „Weekendzie Cudów”, czyli najważniejszych dniach XIX edycji Szlachetnej Paczki. Wolontariusze ciężko pracowali kilka tygodni, by rodziny, które zakwalifikowały się do programu, otrzymały pomoc. W całej Polsce były to aż 14562 rodziny. Łączna wartość paczek przekazanych przez ludzi dobrej woli, darczyńców, opiewała na 45 860 684 zł.
 
Zdjęcia: Jakub Wawruch.

Mikołajki 2A w Laserowej Twierdzy

 

9 grudnia klasa 2A wybrała się na Mikołajkowe wyjście integracyjne na laserowy paintball. Drużyny czerwonych i niebieskich dzielnie walczyły ze sobą nie szczędząc amunicji i ofiarnie poświęcając swe życie za swoich kompanów. Były emocje, duch rywalizacji, łzy szczęścia i super zabawa, a na koniec pizza. Tak zintegrowani możemy wracać na lekcje, bo już wiemy, że nikt i nic nas nie pokona!

Wych. A. Wisz

Opiekunowie: B. Bernat, K. Kwoka

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO BORGWARNER

 
W dniu 02.12.19 uczniowie klasy 4 d pod opieką pani A. Górniak i pani E. Bród-Sikora, brali udział w wycieczce do BorgWarner.
 
 
Podczas pobytu na terenie firmy młodzież odwiedziła jeden z działów Turbo System. Kierownik produkcji oprowadził młodzież po hali produkcyjnej i zapoznał z procesem produkcji turbosprężarek do samochodów osobowych. Na linii produkcyjnej uczniowie zobaczyli jak wygląda obróbka wałka z kołem turbiny. Ponadto zapoznali się z systemem SAP oraz metodą Kanban do optymalizowania procesów produkcyjnych. Uczniowie odwiedzili również magazyn, gdzie zapoznali się z systemami magazynowania oraz urządzeniami transportu bliskiego.
Pobyt w BorgWarner był bardzo interesującym i cennym doświadczeniem. Młodzież miała okazję utrwalić zdobytą wiedzę teoretyczną oraz zobaczyć jak można ją wykorzystać
w praktyce.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „POWSTRZYMAJMY AIDS”

W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny „Powstrzymajmy AIDS”.
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie plakatu przestrzegającego młodzież przed podejmowaniem ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowań skutkujących zakażeniem HIV oraz promującego postawy tolerancji i pomocy dla osób żyjących z HIV lub chorych na AIDS.

W dniu 6 grudnia 2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród dla zwycięzców konkursu.

1 miejsce – Małgorzata Daszykowska – kl. 1 DG
2 miejsce – Wiktoria Kalandyk – kl. 1 DG
3 miejsce – Karolina Szpiech – kl. 1 AS

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizator konkursu w szkole: mgr Angelina Tabor.

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO ICN POLFA RZESZÓW S.A.

 

W dniu 04.12.2019 uczniowie z klas 2A i 3A kształcący się  w zawodzie technik analityk byli na wycieczce edukacyjnej w ICN Polfa Rzeszów S.A.

W trakcie pobytu mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym zakładem produkcyjnym, w którym produkuje się ok.150 różnego rodzaju leków w formie tabletek, drażetek, kropli, syropów, kapsułek i maści.

Uczniowie zobaczyli typowe dla przemysłu farmaceutycznego ciągi produkcyjne, instalacje do wytwarzania płynnych form leków, maszyny do tabletkowania, powlekania oraz automatyczne linie pakujące. Zostali również zapoznani z technologią oczyszczania wody przeznaczonej do celów produkcji leków oraz z urządzeniami do tego służącymi.

Wycieczka na pewno pozwoliła uczniom wzbogacić się o nowe doświadczenia zawodowe, które są bardzo ważne w ich dalszym kształceniu na kierunku technik analityk.

mgr inż. Magdalena Szul

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W dniach 29-30 listopada WOLONTARIUSZE z Zespołu Szkół Spożywczych uczestniczyli w ŚWIĄTECZNEJ ZBIÓRCE ŻYWNOŚCI organizowanej we współpracy z BANKIEM ŻYWNOŚCI oraz RZESZOWSKIM TOWARZYSTWEM POMOCY IM. ŚW. BRATA ALBERTA.
Podczas zbiórki udało się uzyskać produkty, z których zrobiliśmy 63 Świąteczne Paczki dla potrzebujących uczniów naszej szkoły.
DZIĘKUJEMY Z CAŁEGO SERCA WSZYSTKIM DARCZYŃCOM ORAZ NASZYM WSPANIAŁYM WOLONTARIUSZOM – JESTEŚCIE NAJLEPSI!!!

DNI JĘZYKÓW OBCYCH W NASZEJ SZKOLE – LEKCJE KULTUROWE

W ramach DNI JĘZYKÓW OBCYCH, obchodzonych corocznie w listopadzie i grudniu, nauczycielki języka angielskiego przygotowały szereg zajęć audiowizualnych, które w atrakcyjny sposób przybliżyły uczniom różne aspekty życia codziennego rodzimych użytkowników tego języka.

Klasa 1cs miała okazję poznać głębiej Australię – jej historię i geografię. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego Aussie mówią po angielsku i jakie wydarzenia historyczne zbliżyły Australię i Wielką Brytanię. Największym jednak zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się bogata flora i fauna Australii. z pewnością taka lekcja zostanie w ich pamięci na dłużej. (mgr Agnieszka Wisz).

Klasa 1ag, po obejrzeniu filmu na temat Australii, zmagała się z quizem, a pytania dotyczyły ciekawostek geograficznych i odkrywczych. Uczniowie również poznali historię Australii. (mgr Małgorzata Alibożek).

Klasy: 1 ES, 1 DG oraz 2C zajęły się tematem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Na podstawie materiału filmowego poznaliśmy różnice pomiędzy Zjednoczonym Królestwem, Wielką Brytanią oraz Anglią. Uczniowie poznali również najciekawsze zabytki i atrakcje Londynu, a z pomocą aplikacji Google Street View udaliśmy się na wirtualny spacer. Na koniec uczniowie rozwiązali krótki quiz. (mgr Angelina Tabor)

W ramach Dni Języków Obcych uczniowie klasy 1ds obejrzeli film przedstawiający najciekawsze miejsca w Londynie. Uczniowie dowiedzieli się z niego między innymi, w którym centrum handlowym można kupić niemal wszystko (Harrods) oraz z jakiej legendy słynie Tower of London. Niemal wszyscy, po zapoznaniu się z atrakcjami stolicy Wielkiej Brytanii, zgodnie stwierdzili, że jest to miasto warte zwiedzenia a jego historia i zabytki są fascynujące. (mgr Karolina Winiarska)

Uczniowie klas: 1bs, 1cg, 1dg oraz 2e uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego, które były poświęcone obchodzonemu w listopadzie przez Amerykanów Świętu Dziękczynienia (Thanksgiving Day). Poznali historię, tradycje oraz zwyczaje związane z tym dniem. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kulinarna strona święta, tj. pieczony indyk, sos żurawinowy oraz ciasto dyniowe. (mgr Barbara Chuchla).

Klasy 1 as, 1 ds i 2 b przyswoiły wiedzę na temat historii i geografii Nowej Zelandii, nazywanej przez rdzennych mieszkańców, Maorysów, „Krajem Wielkich Białych Chmur”. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali ciekawostek na temat tego odległego kraju wyspiarskiego, którego populacja należy do najmniejszych na świecie a przyroda wygrywa walkę z technologią. Na koniec zajęć uczniowie mieli możliwość sprawdzenia i utrwalenia wiedzy w formie quizu. (mgr Katarzyna Dawidowska).

Jesteśmy pewni, że zdobyta wiedza zaprocentuje na przyszłość nie tylko wiedzą językową, ale również i przedmiotową.

Nauczyciele angliści.

Wycieczka szkoleniowa do Laboratorium Kontroli Jakości Leków w Rzeszowie

W dniu 28 listopada 2019r. klasa 4A technik analityk wraz z opiekunami: kierownik szkolenia praktycznego Anną Spirałą i Moniką Kluz-Kulą odbyli wycieczkę szkoleniową do Laboratorium Kontroli Jakości Leków LKJL w Rzeszowie. Zostało ono powołane decyzją Krajowego Inspektora Farmaceutycznego, jako jedno z ośmiu laboratoriów tego typu w Polsce. Jest komórką organizacyjną wchodzącą w skład Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Rzeszowie. Funkcjonuje zgodnie z system zarządzania jakością na podstawie wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025. Świadczy usługi w zakresie fizykochemicznej i mikrobiologicznej analizy próbek. Laboratorium zaprezentowała nam pani kierownik mgr Renata Rokita omówiła zakres działania, metody badawcze i sprzęt. Zwiedziliśmy też poszczególne pracownie fizykochemiczne i mikrobiologiczne pracujące tam panie bardzo dokładnie przedstawiły rodzaj wykonywanych badań, stosowane techniki, aparaturę kontrolno-pomiarową, przeprowadziły pokazowe analizy leków. Szkolenie było bardzo owocne poszerzyło i utrwaliło wiedzę.

 

SZKOLNE WYJŚCIE NA ANGLOJĘZYCZNE PRZEDSTAWIENIE „TOM SAWYER” MARKA TWAINA🎭

W dniu 3 grudnia 2019 r. uczniowie z klas: 1 AS, 1 BG, 1 ES, 1 FG, 2 D, 3 D, 4 A i 4 D wraz z opiekunami, p. Karoliną Winiarską i p. Katarzyną Dawidowską, wybrali się na spektakl w języku angielskim „Tom Sawyer”, wystawiany przez brytyjski teatr objazdowy TNT Theatre Britain w Instytucie Muzyki UR.

Wyjście zorganizowane było w ramach innowacji pedagogicznej „Kiedy historia spotyka się z literaturą – praktyczna nauka języka angielskiego poza murami szkoły”, autorstwa mgr Karoliny Winiarskiej.

Powieści Marka Twaina, które zna prawie każdy, świetnie odzwierciedlają tło kulturowo-społeczne południowej części Stanów Zjednoczonych XIX wieku. Reżyser sztuki, Gaspard Legendre, w sposób przystępny i ciekawy przedstawił pełne przygód życie Tomka i jego przyjaciół, przypominając uczniom, że zasobność portfela nie jest głównym wyznacznikiem szczęścia, lecz lojalna przyjaźń, braterstwo, niezłomność charakteru i niesienie pomocy innym.

Obejrzane przedstawienie pozwoliło uczniom usłyszeć na żywo język, którego tajniki zgłębiają od wielu lat, a połączenie sztuki z nauką wpłynęło na wielowymiarowe kształtowanie młodego człowieka.

Święto 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich

29 listopada uczniowie klas 1cs, 1dg, 2a oraz wychowankowie internatu wzięli udział w niezapomnianej lekcji obywatelskiej w jednostce wojskowej przy ul. Lwowskiej. Święto rozpoczęło się wprowadzeniem kompanii honorowej ze sztandarem i złożeniem meldunku dowódcy brygady. Po wygłoszeniu przemówień przez zaproszonych gości, wręczone zostały odznaczenia. Kolejnym etapem była uroczysta defilada i musztra paradna. Batalion jest jedną z największych jednostek 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Od początku swojego istnienia batalion przykładał wielką wagę do szkolenia specjalistycznego – narciarskiego i wspinaczkowego.

 

Można było zobaczyć sprzęt wojskowy, jakim dysponują żołnierze batalionu, pojazdy, broń strzelecką, sprawdzić się na ściance wspinaczkowej oraz strzelać do celu z trenażera. Na końcu czekała ciepła herbata i smaczna grochówka z kuchni polowej.

Opiekunowie: B. Bernat, B. Chuchla, M. Chuchla, M. Długoń, E. Jurek. K. Kwoka, A. Tabor, A. Wisz