Godło

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Szkoła partnerskaArchiwum

Informacje dla rodzica

ODZNACZENIA PAŃSTWOWE, NAGRODY I WYRÓŻNIENIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Odznaczenia państwowe, medale i nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze odebrali w piątek 13 października szczególnie zasłużeni nauczyciele Zespołu Szkól Spożywczych w Rzeszowie. Pracownikom szkoły wręczyły je kurator oświaty Małgorzata Rauch i wojewoda Ewa Leniart. Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego oraz w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Medalami Komisji Edukacji Narodowej, nadawanymi za szczególne zasługi dla oświaty
i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej
i opiekuńczej, odznaczeni zostali:

dr Katarzyna Nowak, mgr inż. Zdzisława Sanetra i mgr Marta Bar-Zamoyska.

Medale za Długoletnią Służbę, jako nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa, wręczono:

mgr inż. Iwonie Kwater – złoty medal;

mgr Urszuli Jarek, mgr Magdalenie Szul – srebrny medal;

mgr Katarzynie Dawidowskiej, mgr Agnieszce Wisz – brązowy medal.

10


Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa za znaczące osiągnięcia w pracy pedagogicznej otrzymały:

dr Katarzyna Nowak i mgr inż. Anna Ulan.

 

Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych spektakularnych sukcesów, ale także satysfakcji z codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.

 

Z tej okazji w dniu 13 października 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, w której wzięła udział pani dyrektor mgr inż. Aleksandra Wanic, pani wicedyrektor mgr Jadwiga Gargaś, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych. Dzień ten był okazją do wręczenia nagród Dyrektora Szkoły nauczycielom szczególnie wyrożniającym się w swojej pracy.

 


Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczennice klas: 4d, 4b i 4a: Barbarę Niewczas, Gabrielę Włodarczyk, Karolinę Piejko i Joannę Krokowską.


Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie części artystycznej i dekoracji: Katarzyna Dawidowska i Danuta Chmura.

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA „UCZYĆ O LUDOBÓJSTWIE”

W dniach 8-9 października 2017 r. dwoje nauczycieli historii: Marta Bar-Zamoyska i Urszula Jarek wzięły udział w międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie. Główny temat konferencji to „Uczyć o ludobójstwie”.

Przekazywanie młodym ludziom wiedzy o tragedii ludobójstwa jest obowiązkiem każdego systemu edukacji.

„Uczyć o ludobójstwie” to mierzyć się z faktami historii, ale i stawiać fundamentalne kwestie etyczne, a także dotykać sfery uczniowskiej tożsamości i zdolności odczuwania empatii. Podczas dwóch całodziennych sesji dyskutowano m.in. o globalnych kontekstach ludobójstwa, metodologii badań, a także o sprawach związanych ściśle z praktyką szkolną.

SZLACHETNA PACZKA

nowy-obraz-4

SZLACHETNA PACZKA to projekt Stowarzyszenia WIOSNA, który  w wyjątkowy sposób inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej, do wygrywania swojego życia i zostania  Bohaterem. To wizja nowego kraju, w którym podziały między bogatymi a biednymi zostają zniesione.

SZLACHETNA PACZKA jest projektem organizowanym przez Stowarzyszenie WIOSNA bezpośredniej pomocy, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie na terenie całego kraju.

nowy-obraz-5

Również w naszej szkole przeprowadzamy rozpoznanie sytuacji materialnej uczniów w celu zdiagnozowania możliwości zakwalifikowania ich jako beneficjentów tego projektu. Dzięki temu dostaną szansę doświadczenia mądrej pomocy, czyli wsparcia w postaci paczki odpowiadającej na konkretne potrzeby rodziny.

Zapraszamy również wszystkich chętnych uczniów do zapisywania się jako wolontariusze tego projektu. Waszym zadaniem będzie docieranie do rodzin, które straciły wiarę w lepsze jutro.

Dodatkowych informacji udzielają opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu:

Alina Szemberska-Baran, Anna Górniak

RADA MŁODZIEŻY RZESZOWA

nowy-obraz-11

W dniu 9 października 2017 r.  w Młodzieżowym Domu Kultury  w Rzeszowie odbyło się zebranie Rady Młodzieży Rzeszowa. Uczennice naszej szkoły   Klaudia Wilczak, Wiktoria Choroba oraz Izabella Kiszka  z klasy 2b wraz z opiekunem SU Barbarą Bernat uczestniczyły w tym  spotkaniu, na którym zaprezentowano Statut i program działalności RMR.

 Uczennice otrzymały mandaty i  będą reprezentować naszą szkołę jako Radni XIII kadencji  Rady Młodzieży Rzeszowa.

PRAKTYKI ZAGRANICZNE W MALADZE

W sobotę 7.10.2017r. druga grupa uczniów z kierunków: technik organizacji reklamy i technik hotelarstwa  wyjechała na staż  do Malagi.
Projekt mobilności realizowany w ramach programu POWER pod tytułem „Nowe trendy w hotelarstwie i reklamie” został napisany przez mgr inż. Edytę Kraskę i mgr inż.  Małgorzatę Pabjańską.
Do Hiszpanii uczniowie polecieli samolotem z Warszawy. Pogoda była bardzo ładna,  więc   z lotu ptaka mogli podziwiać  polską stolicę i ziemię andaluzyjską.
Zostaliśmy zakwaterowani w  sześciopokojowym apartamencie w samym centrum Malagi.W niedzielę udało nam się zobaczyć i zwiedzić najważniejsze zabytki Malagi: katedrę, zamek Alcazar i starożytny rzymski teatr. Po południu spędziliśmy czas na plaży nad Morzem Śródziemnym.W poniedziałek spotkaliśmy się z pracownikami Tribeki – organizacji przyjmującej i udaliśmy się do naszych miejsc pracy.
Serdecznie i gorąco  pozdrawiamy z upalnej Malagi dyrekcję szkoły, grono pedagogiczne, pracowników szkoły i uczniów.
Marta Brud- opiekun grupy

„Podziel się dobrym posiłkiem”

W dniach 29-30 września uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie wzięli udział
 w akcji charytatywnej „Podziel się dobrym posiłkiem” organizowanej przez Podkarpacki Bank Żywności. Wolontariusze serdecznie zapraszali do udziału w akcji, rozdając ulotki i dziękując za okazaną pomoc.

Podczas dwudniowej zbiórki zgromadziliśmy ok. 190 kg produktów spożywczych, z których zostaną przygotowane paczki dla potrzebujących uczniów z naszej szkoły.

SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH ZAANGAŻOWANYCH WOLONTARIUSZY I POLECAMY SIĘ NA PRZYSZŁOŚĆ

 

Opiekunowie:      Alina Szemberska-Baran, Anna Górniak

PODSUMOWANIE PRAKTYK ZAGRANICZNYCH

W dniu 08.10.2017 wróciła do Rzeszowa pierwsza grupa realizująca w Sewilli praktyki zawodowe w ramach projektu Erasmus+ „Poznajemy hiszpańskie porty i terminale”.
Czas spędzony w Sewilli upłynął bardzo szybko. Młodzież poznała pracę w hiszpańskich firmach, nabrała pewności siebie w porozumiewaniu się w języku angielskim i hiszpańskim. Niektórzy uczniowie poczynili w tym zakresie naprawdę znaczące postępy, które dostrzegli nawet ich pracodawcy. Ci ostatni docenili również pracowitość, sumienność, zaangażowanie i kulturę osobistą naszych uczniów. We wszystkich zakładach opiekunowie praktyk wypowiadali się o naszej młodzieży bardzo pozytywnie. Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobyte doświadczenie zawodowe i nabyte umiejętności.
Podczas miesięcznych praktyk uczniowie przyzwyczaili się do swoich obowiązków, zaprzyjaźnili ze współpracownikami i pożegnania nie zawsze były łatwe. Niektórym smutno było opuszczać Sewillę i po ukończeniu szkoły chcieliby wrócić do pracy do Hiszpanii.
Zdobyte doświadczenia na pewno zaprocentują w przyszłości.
W czasie wolnym zwiedzaliśmy Sewillę i jej okolice. W ostatnią niedzielę odwiedziliśmy Gibraltar, gdzie mieliśmy okazję podziwiać typowo angielskie miasto z centralnym placem i ulicą Main street oraz katedrą i ogrodem botanicznym. Widzieliśmy Port Lotniczy Gibraltar, który jest uznawany za jedno z bardziej nietypowych lotnisk międzynarodowych i jedno z najbardziej ekstremalnych, za sprawą drogi przechodzącej przez środek pasa startowego. Największą atrakcją była jednak wspinaczka na wysoką Skałę Gibraltarską, górującą nad miastem. W czasie wspinaczki towarzyszyły nam małpy, makaki berberyjskie, które są jedynymi w Europie małpami żyjącymi na wolności. Chętnie pozowały nam do zdjęć, wskakiwały na plecy, zabierały kanapki z plecaków. Wszyscy się przy tym świetnie bawili i na szczęście małpy nikomu nie zrobiły krzywdy.
Podczas naszego pobytu w Hiszpanii cały czas mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, spotkaliśmy wielu życzliwych ludzi, zobaczyliśmy dużo pięknych miejsc i wiele się nauczyliśmy.


Następna grupa ma szansę wyjechać do Sewilli, w ramach tego projektu, już w marcu 2017 r.

Opiekun grupy
Iwona Kwater

,,PCK dla potrzebujących” Godne Dzieciństwo

W dniach 22 – 24 września 2017 r. wolontariusze PCK kwestowali w sklepie Tesco  w ramach zbiórki publicznej ,,PCK dla potrzebujących” Godne Dzieciństwo. W tę szczytną akcję  oprócz wolontariuszy z Zespołu Szkół Spożywczych włączyli się również i wolontariusze z innych rzeszowskich szkół: Zespołu Szkół Plastycznych, Zespołu Szkół nr 2, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 22 oraz I Liceum Ogólnokształcącego.  Zebrana kwota to  4892 złote.  BRAWO !!!

Szczególne podziękowania dla uczniów:

Agnieszki Hetel  kl. 2b

Klaudii Wilczak  kl. 2b

Bernadetty Jeż  kl. 2b

Marleny Cioch   kl. 2b

Izabelli Kiszki     kl. 2b

Wiktorii Choroby  kl. 2b

Natalii Czachor  kl. 2b

Wiktorii Piwońskiej  kl. 2b

Kamili Pastuły kl. 2b

Martyny Serafin kl. 2b

Marzeny Siłki kl. 2b

Natalii Dworak kl. 2b

Sylwii Chmiel  kl. 2e

Weroniki Gwizdak  kl. 2e

Sylwii  Saneckiej   kl. 2e

Moniki Siembrzuch  kl. 2e

Kamila Szczepańskiego  kl. 3e

Macieja Żyradzkiego kl. 3e

AKCJA CHARYTATYWNA

W dniach 19-20 września uczniowie  naszej szkoły: Natalia Paśkiewicz, Jagoda Trzyna z klasy 3D oraz Michał Mazur z klasy 2C, przeprowadzili akcję zbiórki pieniędzy dla Marka, 27 letniego chłopaka chorującego na nowotwór złośliwy. Jedyna nadzieją dla chłopaka jest bardzo kosztowny zabieg, który zostanie przeprowadzony za granicą po zebraniu konkretnej kwoty. Wspólnymi siłami zebraliśmy 720 zł za co

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM!!!