Godło

Najlepsze technika 2019

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

Dla nauczyciela

Młodzież dla Miasta

 

Raz, dwa trzy!

To już trzeci rok z rzędu, kiedy Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie bierze udział w projekcie „Młodzież {dla} Miasta”.

Był film „Prawdziwymi potworami są ludzie”, było schronisko „Kundelek” z projektem „I ty możesz podać pomocną łapę”  – a czym zaskoczymy Rzeszów tym razem?

Siedmiu uczniów naszej szkoły:  Aleksander Cholewa, Elżbieta Dziadosz, Faustyna Krawczyk, Ida Mikulska, Iga Bajda, Kamil Mazur, Michał Obacz i Wiktoria Rząsa we współpracy z Estradą Rzeszowską, której patronuje Prezent Miasta Rzeszowa, pracują nad kolejnym projektem, tym razem: „Skok po zdrowie”.  Koordynatorem przedsięwzięcia w szkole jest mgr Karolina Winiarska.

W tym roku stawiamy na aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia. Chcemy wypromować te wartości wśród dzieci i młodzieży!

Nasi uczniowie zostali gruntownie przeszkoleni przez organizatorów. Wiedzą jak pracować w grupie, jak pozyskać sponsorów i jak zarządzać całym przedsięwzięciem. 

Projekt, jak co ro roku, jest okazją do rozwoju. Uczniowie nabywają szereg niezbędnych umiejętności społecznych, organizacyjnych i logistycznych, po to, by unieść ciężar przedsięwzięcia, które planują. Zdobywają nie tylko umiejętności kluczowe ale i doświadczenie, które w dorosłym życiu może okazać się bezcenne.

Co grupa szykuje na wiosnę? GRĘ MIEJSKĄ dla uczniów szkół podstawowych – czyli dobrą zabawę na świeżym powietrzu, połączoną z edukacją i aktywnością fizyczną!

Praca wre, uczniowie pracują a w między czasie opowiadają o swojej pracy w Radio Rzeszów.

 

https://www.radio.rzeszow.pl/audycje/content/108/swiat-mlodych#ajx/audycje/28187/tak-dziala-mlodziez-dla-miasta

Wigilia kl 1B

20 grudnia klasa 1b wraz z wychowawcą zorganizowała Wigilię Szkolną. Uczniowie przygotowali świąteczny stół,  a na nim tradycyjne: pierogi i  ciasta przygotowane samodzielnie przez  uczniów . Po wspólnej modlitwie , życzeniach i połamaniu się opłatkiem zasiedliśmy do wigilijnej wieczerzy.  Wspólnie zaśpiewane kolędy pozwoliły poczuć świąteczną, domową atmosferę.

TO RADOSNY CZAS! O TRADYCJACH BOŻEGO NARODZENIA

W dniu 9 grudnia 2019 r. uczniowie klasy II B wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym i warsztatach plastycznych pt. „To radosny czas! O tradycjach Bożego Narodzenia”. Zajęcia poświęcone były zwyczajom, symbolice, dawnym oraz współczesnym tradycjom Świąt Bożego Narodzenia i odbyły się w Muzeum Zamku w Łańcucie.

Młodzieży została przedstawiona szczegółowo symbolika i obyczaje świąt. Uczniowie mieli możliwość podziwiać misternie wykonane ręcznie ozdoby świąteczne oraz wspólnie przygotowywaliśmy dekoracje i ozdoby choinkowe. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zachwyceni tematyką, poczuli atmosferę zbliżających się świąt. Tego typu wyjazdy dotyczące między innymi tradycji świątecznych to świetna forma edukacji młodzieży.

Opiekę nad uczniami sprawowały mgr inż. Agnieszka Wójcik i dr inż. Celina Jagiełowicz – Ryznar.

Czy można otrzymać energię ze śmieci?

Na to i inne pytania szukali odpowiedzi uczniowie klasy 4c oraz 4a (grupa technik reklamy) pod opieką Doroty Bukowskiej i Małgorzaty Wojtali w ubiegły piątek (13.12.2019) zwiedzając Instalację Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii, której właścicielem jest spółka PGE.
Celem wycieczki było poznanie procesu technologicznego produkcji energii cieplnej
i elektrycznej z odpadów.

Zakład PGE w Rzeszowie jest najnowocześniejszym tego typu przedsiębiorstwem w Polsce. Wytwarza on energię cieplną i elektryczną z odpadów komunalnych, które pochodzą z naszego miasta i okolic. Odpady, których z roku na rok przybywa, są spalane w instalacji termicznej, a powstałe spaliny, są oczyszczane z substancji toksycznych w zaprojektowanej do tego celu instalacji.
Spalanie odpadów komunalnych dostarcza dużych ilości ciepła, które wykorzystywane jest do wytworzenia pary wodnej, która z kolei uruchamia turbinę, a ta z kolei produkuje energię.
Te i inne ciekawe informację na temat zagospodarowania odpadów i ich termicznego wykorzystania przedstawił nam Kierownik Wydziału ITPOE w PGE Energia Ciepła S.A. – Oddział Elektrociepłownia Rzeszów Adam Dybowski wraz ze swoim zastępcą, za co bardzo im serdecznie dziękujemy.

ZBIÓRKA MIKOŁAJKOWA 🎄🎄🎄

Klasa 1b w dniach 20-23 listopada przeprowadziła zbiórkę przedmiotów na rzecz domu dziecka w Budziwoju-pluszaki, zabawki, artykuły szkolne, gry i inne. 6 grudnia uczennice organizujące zbiórkę, wraz z katechetą Rafałem Kanią zawieźli prezenty do placówki. Dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się swoim dobrym sercem.❤️

Konkurs Kolęd Obcojęzycznych 🎅🎅🎅

W dniu 17 grudnia 2019 roku czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w „V Międzyszkolnym Konkursie Kolęd Obcojęzycznych” w Zespole Szkół nr 2 w Rzeszowie. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Danuta Chmura i Michalina Chudzik. Pani Danuta Chmura była równocześnie jednym z organizatorów całego wydarzenia.
Publiczność powitana została przez prowadzących w kilku językach. Muzyczną część spotkania rozpoczął występ uczniów wykonujących w duecie utwór „Ti Amo”. Podczas konkursu młodzi artyści podzieleni zostali na dwie kategorie: uczniowie klas podstawowych oraz uczniowie klas ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.
Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie reprezentowali następujący wokaliści:
– Adrianna Magiera (1BG) z utworem „Natale Italiano” (język włoski)
– Yuliana Holinska (1AG) z utworem „Ide, ide Bog na saniach” (język ukraiński)
– Gabriela Łach (3D) z utworem „Silent night” (język angielski)
– Olaf Przybylski (1DG) z utworem „Mary, did you know?” (język angielski)
Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem przy akompaniamencie fortepianu, co wprowadziło zgromadzonych w świąteczny nastrój.

SZKOLNE WYJŚCIE DO KINA W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

17 grudnia 2019 r. w ramach innowacji „Filmowe lekcje profilaktyki uzależnień”, uczniowie 21 klas wraz z nauczycielami obejrzeli film „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, który przybliżył uczniom wybitną postać charyzmatycznego, polskiego pianisty jazzowego, Mieczysława Kosza.”

Projekcję filmu poprzedził wykład pana Andrzeja Zajdla, krytyka filmowego i dziennikarza redakcji programów kultury wysokiej i publicystyki w Polskim Radiu Rzeszów, na temat twórczości tego niepogodzonego ze światem outsidera, buntującego się przeciwko swoim ograniczeniom wynikającym z niepełnosprawności, przeciwko kanonom muzycznym, czy też przeciwko normom społecznym, w jakie chciano go wpisać; który zapłacił uzależnieniem i śmiercią za swój sukces.

Autor innowacji: mgr K. Dawidowska.

 

HASTA LA VISTA, WALENCJO! 🥰


W sobotę w nocy wróciła do kraju 25 osobowa grupa uczniów naszej szkoły odbywająca
w Hiszpanii praktykę zawodową w ramach projektu „Walencja kluczem do sukcesu zawodowego”.
Podróż była komfortowa. Z Walencji lecieliśmy samolotem niemieckiego przewoźnika lotniczego Lufthansa do Monachium, a następnie po krótkim oczekiwaniu na lotnisku w Monachium, kolejnym samolotem do Jasionki. Młodzież kształcąca się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali ze szczególnym zainteresowaniem oglądała monachijskie lotnisko, należące do największych w Europie.
Podczas ostatniego tygodnia pobytu w Walencji pogoda nam dopisywała. Po pracy uczniowie korzystali więc z uroków nadmorskiej plaży, nadrabiali zaległości w zwiedzaniu miasta i poznawali smaki hiszpańskich potraw.
Na podsumowanie pobytu, organizacja przyjmująca zorganizowała nam grę miejską, polegającą na jak najszybszym dotarciu do celu, którym okazały się Ogrody królewskie. Żeby tam dotrzeć trzeba było rozwiązać zagadki związane z Walencją, wykazać się szybkością, inteligencją, znajomością miasta i języka hiszpańskiego oraz mieć trochę szczęścia. Podczas gry miejskiej wszyscy dobrze się bawili, poznając przy tym nieodkryte jeszcze zakątki Walencji. Zwyciężyła drużyna w następującym składzie: Klaudia Pięta, Wiktoria Stafiej, Ola Łukasik i Oliwia Waltoś. Gratulacje!!!
 
Praktyki zawodowe w Hiszpanii trwały 3 tygodnie. Czas ten upłynął bardzo szybko. Młodzież zrealizowała w pełni zaplanowany w projekcie program, zdobyła cenne doświadczenia zawodowe i świetnie poradziła sobie w międzynarodowym środowisku pracy. Nawiązała również liczne kontakty z hiszpańskimi współpracownikami
i pracodawcami, z którymi trudno było się rozstawać.
Na zakończenie praktyk, podczas uroczystego obiadu, wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.
Zdobyte w Hiszpanii doświadczenia zawodowe i nawiązane kontakty na pewno zaprocentują w przyszłości.
 
Opiekunowie grupy:
Iwona Kwater
Paweł Muszyński

Wycieczka edukacyjna w Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekovita”

W dniu 11.12.2019 klasa 1ag (technik analityk) była na wycieczce edukacyjnej
w Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekovita” odział w Trzebownisku. Uczniowie zapoznali się
z procesem uzdatniania wody i oczyszczania ścieków w zakładzie oraz zwiedzili linie produkcyjne. Odwiedzili też laboratoria, m.in chemiczne, wykonujące badania z analizy ilościowej i instrumentalnej. Zajęcia tego typu wzbogacą i poszerzą wiadomości uczniów
z zakresu przedmiotów zawodowych w techniku analityku.

Opiekunami były panie Małgorzata Alibożek i Magdalena Szul.