Godło

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

Dla nauczyciela

„KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE, RATUJE CAŁY ŚWIAT”

„Holocaust. Brzmienie tego słowa wciąż budzi w nas głęboką trwogę. Przywodzi bowiem na myśl jeden z najczarniejszych rozdziałów historii ludzkości, spisany krwią milionów niewinnych istnień. Choć od końca II wojny światowej minęło już ponad 70 lat, problematyka Zagłady nadal wymyka się racjonalnemu pojmowaniu, kieruje do refleksji nad naturą człowieka i genezą zła. To jedna z tych ran, która na zawsze pozostanie otwarta; jedna z tych, której upływający czas nie pomaga w procesie gojenia” (Jacek Piwoński).

50891655_1674749082671326_2750688169518170112_n

31 stycznia 2019 r. w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego „Film jako narzędzie kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży”, uczniowie 17 klas wraz z nauczycielami obejrzeli w kinie Helios
film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”.

Poruszająca historia metamorfozy Oskara Schindlera, który uratował ponad tysiąc istnień ludzkich przed eksterminacją, przypomniała uczniom, że fundamentalne wartości takie jak bezinteresowna pomoc, empatia, czy gotowość do poświęceń są uniwersalne
i ponadczasowe.

 

Film ten stał się punktem wyjścia do dyskusji poprowadzonej przez dziennikarza Polskiego Radia Rzeszów, pana Adama Głaczyńskiego.

Organizator wyjścia: Katarzyna Dawidowska.

MAMY ZWYCIĘŻCZYNIĘ I ETAPU XV MIĘDZYNARODOWEJ OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO

indeks
11 stycznia 2019 r. odbył się w naszej szkole
I etap XV Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego,
organizowanej przez Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Humanistyczną
w Bielsku-Białej.
Do testu pisemnego przystąpiło 26 uczniów z klas 3 i 4 technikum, a najwyższe notowania uzyskały następujące uczennice:
1. KINGA WALENDZIAK, kl. 4 D
2. JULIA KWOSZCZ, kl. 4 D
3.  ex aequo KLAUDIA CZYŻ i ANIELA OLBRYCHT, kl. 3 D.
GRATULUJEMY WYNIKÓW!!!

Podczas II etapu olimpiady, który odbędzie się 16 marca 2019 r. w Bielsku-Białej, naszą szkołę reprezentować będzie KINGA WALENDZIAK (kl. 4 D), która przeszła z wynikiem pozytywnym przez etap I.

Trzymamy kciuki i życzymy sukcesu podczas kolejnego etapu!!!

 
Organizator Olimpiady w szkole: Katarzyna Dawidowska.

Szkolny konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych „HOW WELL DO YOU KNOW THE UK AND THE USA?”

1

Konkurs odbędzie się w dniu 1 marca 2019 r. i będzie dotyczył wiedzy o kulturze, geografii i historii Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszone są o zgłaszanie swojego uczestnictwa do nauczycieli języka angielskiego do dnia 08.02.2019 r.

Serdecznie zapraszam!

Organizator konkursu: Angelina Tabor

KAROLINA MATERNIA WYGRAŁA ELIMINACJE OKRĘGOWE OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI, A MARZENA SIŁKA ZAJĘŁA III MIEJSCE.

SAMSUNG CSC

W piątek, 11 stycznia 2019 roku Zespół Szkół Spożywczych już po raz 23 gościł najlepszych uczniów z województwa podkarpackiego, którym nie zabrakło odwagi, by stanąć w szranki rywalizacji w eliminacjach okręgowych Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, której celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów problemem racjonalnego żywienia oraz promocja zdrowia w codziennym życiu.

Tematyka wiodąca tegorocznej edycji to ”Produkty mleczne – technologia i rola
w żywieniu człowieka”
. A ujmując rzecz trochę kolokwialnie, chodzi o znaczenie mleka
i jego przetworów w prawidłowym żywieniu dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także
o roli napojów fermentowanych i bakterii probiotycznych w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych i nowotworowych.

Otwarcia olimpiady dokonała pani mgr Jadwiga Gargaś, dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych, która serdecznie przywitała wszystkich uczestników olimpiady oraz ich opiekunów w gościnnych progach naszej szkoły i życzyła przysłowiowego połamania pióra. Następnie głos zabrał przewodniczący olimpiady dr inż. Tomasz Cebulak, który jest pracownikiem Uniwersytetu Rzeszowskiego, a potem zastępca przewodniczącego komisji pani mgr Marta Jadach–Stupnicka, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Zasady przeprowadzania eliminacji okręgowych oraz regulamin olimpiady przypomniała mgr inż. Anna Ulan, która pełni rolę sekretarza olimpiady. Kolejnym etapem było losowanie 5 nauczycieli, którzy oceniali prace olimpijczyków.

W eliminacjach okręgowych wzięło udział 49 uczniów z różnych szkół, zarówno
z techników jak i liceów. 

Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 80 zadań, wśród których było 40 zadań jednokrotnego wyboru, w następnych 20 zadaniach należało zadecydować
o prawdziwości lub fałszu, tzw. zadania na TAK lub NIE. Ostatnie 20 pytań to przyporządkowania; za prawidłowe zestawienie 3 par można było uzyskać 2 pkt. Łączna ilość punków za cały test to 100.

 

Zwycięzcą 23 edycji została Karolina Maternia, uczennica II B technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Spożywczych im. T. Rylskiego w Rzeszowie, która uzyskała 83 punkty, co jest 3 wynikiem w Polsce.    II miejsce zajął Piotr Koceniak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu,  a III miejsce zdobyła uczennica Marzena Siłka z III B technikum żywienia i usług gastronomicznych w naszej szkole.                         

Do eliminacji okręgowych uczennice przygotowywała pani mgr inż. Anna Ulan.

Olimpiada ma charakter ogólnopolski, ponieważ w tym samym czasie obywają się eliminacje w 11 okręgach w całej Polsce. Do etapu centralnego Komitet Główny olimpiady kwalifikuje około 60 uczniów z najlepszymi wynikami ze wszystkich okręgów w Polsce.
Z bardzo dużym prawdopodobieństwem  nasze uczennice i trójka pozostałych uczestników będą reprezentować Podkarpacie na eliminacjach centralnych, które w tym roku odbędą w dniach 28 – 30 marca 2019 w Szczecinie.

Serdecznie gratulujemy laureatom i ich opiekunom merytorycznym oraz życzymy powodzenia na szczeblu centralnym.

Uczestnicy olimpiady oraz ich opiekunowie mieli możliwość zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną Rzeszowa oraz unikatowe Muzeum Mleczarstwa, które zawsze stoi otworem dla naszych gości. Dla chętnych była też możliwość uczestniczenia w zajęciach językowych  „Hiszpański i włoski na wesoło – gry i zabawy językowe” oraz możliwość wysłuchania wykładu prof. dr hab. Józefa Korczaka pod tytułem „Znaczenie technologii gastronomicznej w racjonalnym żywieniu człowieka”.

W przygotowanie olimpiady i jej właściwy przebieg zaangażowani byli  następujący nauczyciele:

1. Przygotowanie sali –  B. Bernat, M. Szul, nagłośnienie L. Sienko.
2. Przygotowanie stołów degustacyjnych i obsługa gości oraz prace porządkowe –
M. Pabjańska, I. Kwater, A. Ulan. H. Machowska, M. Chuchla, A. Górniak, M. Latocha.

3. Przygotowanie obiadu, poczęstunku i ciast dla gości: M. Borzęcka, M. Świder, pracownicy kuchni internatu pod kierunkiem pani F. Gołąb.
4. Obsługa recepcji – D. Bukowska,
5. Przygotowanie materiałów związanych z olimpiadą oraz drukowanie dyplomów
i prezentacja filmu  – E. Kraska, P. Muszyński, K. Latocha, M. Kluz – Kula, S. Stecka.

6. Pozyskanie nagród od sponsorów i przygotowanie upominków – A. Ulan
7. Oprowadzanie po Podziemnej Trasie Turystycznej  –  M.Krok, E. Matuszkiewicz.
8. Hiszpański i włoski na wesoło –  gry i zabawy językowe – D. Chmura, M. Duda.
9. Oprowadzanie po Muzeum Mleczarstwa – M. Kluz-Kula.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom za pracę podczas organizacji olimpiady. Dziękujemy również naszym wspaniałym uczniom z klas: 2 B, 2 C, 3 B, 3 C i 4 B  za wielkie zaangażowanie podczas przygotowań oraz profesjonalną obsługę gości.

Koordynatorem działań była M. Kluz-Kula.

Za nami 23 edycja „Olimpiady żywieniowej”. Mamy nadzieję, że nasi goście byli zadowoleni z pobytu w naszej szkole. Podstawowe wydatki związane z organizacją Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności finansuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dodatkowo sponsorami nagród i upominków była: Agencja Reklamowa – WALDI, Neogast – profesjonalne wyposażenie gastronomii, ICN Polfa Rzeszów, Podkarpackie Stowarzyszenie Diabetyków w Rzeszowie oraz Zespół Szkół Spożywczych im. T.Rylskiego.                                                    

Nad całością organizacji olimpiady czuwała p. mgr inż. Anna Ulan.

rogowska-julia

 

XXIX SPOTKANIE OPŁATKOWE SOLIDARNOŚCI OŚWIATOWEJ 2019

SONY DSC

12.01.2019 r. w Zespole Szkół nr 2 w Rzeszowie odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe „Solidarności” Oświatowej, w którym uczestniczyli m.in. wojewoda podkarpacki – E. Leniart, Podkarpacka Kurator Oświaty – M. Rauch, bp E. Białogłowski, posłanka K. Skowrońska, w-ce prezydent H. Wolicki, w-ce przewodniczący sejmiku wojewódzkiego J. Cypryś oraz przedstawiciele instytucji oświatowych (w tym Panie Dyrektor z naszej szkoły), a nasza młodzież została poproszona o uświetnienie go swoim programem artystycznym.

SONY DSC

SONY DSC

Przedstawiciele klas: 1b, 1d, 2a, 2b i 2d wykonali etiudę muzyczno-taneczną „Dla Tej, co nie zginęła…” oraz pastorałkę, która wprowadziła uczestników spotkania w świąteczną atmosferę.

TECHNIK ANALITYK NA ZAJĘCIACH LABORATORYJNYCH NA POLITECHNICE

1
 
W styczniu uczniowie klasy 3 a (technik analityk), pod opieką p. Magdaleny Szul, uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej. Uczniowie pod nadzorem p. Beaty Mossety-Leszczak, prof. Politechniki Rzeszowskiej, wykonywali ćwiczenia z zakresu analizy instrumentalnej, dzięki czemu wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności o nowe doświadczenia zawodowe.

ETAP SZKOLNY XV MIĘDZYNARODOWEJ OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO JUŻ ZA NAMI!

start-1
 
11 stycznia 2019 r. odbył się w naszej szkole
I etap XV Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego,
organizowanej przez Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Humanistyczną
w Bielsku-Białej.

Po otwarciu Olimpiady przez Panią Wicedyrektor, dr Katarzynę Nowak, 27 uczniów z klas: 3 C, 3 D, 4 A, 4 B, 4 C i 4 D, pod okiem anglistek: mgr Agnieszki Wisz i mgr Katarzyny Dawidowskiej, przystąpiło do rozwiązywania pisemnego testu gramatyczno-leksykalnego z języka angielskiego.

Do etapu II, który odbędzie się w siedzibie organizatora w marcu, dopuszczone zostaną osoby, które przeszły z wynikiem pozytywnym przez etap I.

Trzymajmy kciuki za wyniki naszych uczniów!!!

 
Organizator Olimpiady w szkole: Katarzyna Dawidowska.

Wojewódzki Turniej o Tytuł Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik

20190108_103139_resized

W dniu 8 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie odbyła się XVI edycja

Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III E: Monika Siembrzuch i Jakub Stachowicz. Turniej składał się z dwóch części: testu pisemnego i zadania praktycznego. Temat przewodni turnieju brzmiał: ”Rzemiosło – nasza przyszłość”.  Zadaniem uczniów podczas etapu praktycznego było wykonanie tortu okolicznościowego, ciasteczek bankietowych i figurek z masy marcepanowej. Nasi uczniowie wykazali się znajomością procesów technologicznych produkcji wyrobów cukierniczych oraz umiejętnościami praktycznymi podczas wykonywania zadań. Jakub Stachowicz wykonał tort w barwach narodowych z eksponatami z czekolady przedstawiającymi dłonie rzemieślników, którzy zaczynali tworzyć w Polsce cechy w najstarszych zawodach: bartnik (pszczelarz) oraz późniejsze np. w zawodach mechanicznych.

Monika Siembrzuch wykonała tort promujący cech rzemiosł w Rzeszowie oraz nawiązała do zawodu cukiernika, zegarmistrza i kowala wykonując figurki marcepanowe.  

 

Nad przygotowaniem uczniów do turnieju czuwali: Marta Świder – nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz mistrzowie cukiernicy z Cukierni Orłowski i Rak
w Rzeszowie – pan Kazimierz Rak i Julian Orłowski.

Uczniom gratulujemy pomysłowości i odwagi oraz życzymy sukcesów w nauce oraz przyszłej pracy zawodowej!!!

VII Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej

1

3.01.2019 r. w gościnnych progach Politechniki Rzeszowskiej odbył się już VII Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej organizowany przez Klaster Edukacji Zawodowej
i Technicznej w Rzeszowie
skupiający wszystkie szkoły z miasta kształcące przyszłych techników i uczniów szkół zasadniczych lub branżowych. Ogromna liczba odwiedzających (ok. 1500) miała możliwość zapoznać się z bardzo bogatą ofertą edukacyjną rzeszowskich szkół średnich przygotowujących do pracy w różnych zawodach, wziąć udział w VI Konferencji ”Kształcenie innowacyjnych kadr zawodowych dla gospodarki Podkarpacia”
(z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Urzędu Miasta, Politechniki Rzeszowskiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej), przysłuchać się debacie uczniowskiej dot. różnych kierunków kształcenia, skorzystać z porad doradców zawodowych, zwiedzić pracownię obrabiarek PRz, oglądnąć branżowy pokaz mody czy ciekawe lekcje.

W tym roku nasza szkoła była głównym organizatorem targów, stąd w ich przygotowaniu
i przeprowadzeniu wzięła udział większość nauczycieli i przedstawiciele prawie wszystkich klas. Wszystkim dziękujemy za ogromne zaangażowanie.

img_0077