Godło

Najlepsze technika 2019

Nabór elektroniczny

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Nasi partnerzy

Szkoła partnerskaKEZiT

Szkoła promująca zdrowie

Archiwum

Dla nauczyciela

SZLACHETNA PACZKA

 
W dniach 7-8 grudnia 2019 r. uczniowie klasy 1fg, Izabela Ryś i Michał Obacz, wzięli udział w „Weekendzie Cudów”, czyli najważniejszych dniach XIX edycji Szlachetnej Paczki. Wolontariusze ciężko pracowali kilka tygodni, by rodziny, które zakwalifikowały się do programu, otrzymały pomoc. W całej Polsce były to aż 14562 rodziny. Łączna wartość paczek przekazanych przez ludzi dobrej woli, darczyńców, opiewała na 45 860 684 zł.
 
Zdjęcia: Jakub Wawruch.

Mikołajki 2A w Laserowej Twierdzy

 

9 grudnia klasa 2A wybrała się na Mikołajkowe wyjście integracyjne na laserowy paintball. Drużyny czerwonych i niebieskich dzielnie walczyły ze sobą nie szczędząc amunicji i ofiarnie poświęcając swe życie za swoich kompanów. Były emocje, duch rywalizacji, łzy szczęścia i super zabawa, a na koniec pizza. Tak zintegrowani możemy wracać na lekcje, bo już wiemy, że nikt i nic nas nie pokona!

Wych. A. Wisz

Opiekunowie: B. Bernat, K. Kwoka

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO BORGWARNER

 
W dniu 02.12.19 uczniowie klasy 4 d pod opieką pani A. Górniak i pani E. Bród-Sikora, brali udział w wycieczce do BorgWarner.
 
 
Podczas pobytu na terenie firmy młodzież odwiedziła jeden z działów Turbo System. Kierownik produkcji oprowadził młodzież po hali produkcyjnej i zapoznał z procesem produkcji turbosprężarek do samochodów osobowych. Na linii produkcyjnej uczniowie zobaczyli jak wygląda obróbka wałka z kołem turbiny. Ponadto zapoznali się z systemem SAP oraz metodą Kanban do optymalizowania procesów produkcyjnych. Uczniowie odwiedzili również magazyn, gdzie zapoznali się z systemami magazynowania oraz urządzeniami transportu bliskiego.
Pobyt w BorgWarner był bardzo interesującym i cennym doświadczeniem. Młodzież miała okazję utrwalić zdobytą wiedzę teoretyczną oraz zobaczyć jak można ją wykorzystać
w praktyce.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „POWSTRZYMAJMY AIDS”

W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny „Powstrzymajmy AIDS”.
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie plakatu przestrzegającego młodzież przed podejmowaniem ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowań skutkujących zakażeniem HIV oraz promującego postawy tolerancji i pomocy dla osób żyjących z HIV lub chorych na AIDS.

W dniu 6 grudnia 2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród dla zwycięzców konkursu.

1 miejsce – Małgorzata Daszykowska – kl. 1 DG
2 miejsce – Wiktoria Kalandyk – kl. 1 DG
3 miejsce – Karolina Szpiech – kl. 1 AS

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizator konkursu w szkole: mgr Angelina Tabor.

DNI JĘZYKÓW OBCYCH W NASZEJ SZKOLE – LEKCJE KULTUROWE

W ramach DNI JĘZYKÓW OBCYCH, obchodzonych corocznie w listopadzie i grudniu, nauczycielki języka angielskiego przygotowały szereg zajęć audiowizualnych, które w atrakcyjny sposób przybliżyły uczniom różne aspekty życia codziennego rodzimych użytkowników tego języka.

Klasa 1cs miała okazję poznać głębiej Australię – jej historię i geografię. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego Aussie mówią po angielsku i jakie wydarzenia historyczne zbliżyły Australię i Wielką Brytanię. Największym jednak zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się bogata flora i fauna Australii. z pewnością taka lekcja zostanie w ich pamięci na dłużej. (mgr Agnieszka Wisz).

Klasa 1ag, po obejrzeniu filmu na temat Australii, zmagała się z quizem, a pytania dotyczyły ciekawostek geograficznych i odkrywczych. Uczniowie również poznali historię Australii. (mgr Małgorzata Alibożek).

Klasy: 1 ES, 1 DG oraz 2C zajęły się tematem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Na podstawie materiału filmowego poznaliśmy różnice pomiędzy Zjednoczonym Królestwem, Wielką Brytanią oraz Anglią. Uczniowie poznali również najciekawsze zabytki i atrakcje Londynu, a z pomocą aplikacji Google Street View udaliśmy się na wirtualny spacer. Na koniec uczniowie rozwiązali krótki quiz. (mgr Angelina Tabor)

W ramach Dni Języków Obcych uczniowie klasy 1ds obejrzeli film przedstawiający najciekawsze miejsca w Londynie. Uczniowie dowiedzieli się z niego między innymi, w którym centrum handlowym można kupić niemal wszystko (Harrods) oraz z jakiej legendy słynie Tower of London. Niemal wszyscy, po zapoznaniu się z atrakcjami stolicy Wielkiej Brytanii, zgodnie stwierdzili, że jest to miasto warte zwiedzenia a jego historia i zabytki są fascynujące. (mgr Karolina Winiarska)

Uczniowie klas: 1bs, 1cg, 1dg oraz 2e uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego, które były poświęcone obchodzonemu w listopadzie przez Amerykanów Świętu Dziękczynienia (Thanksgiving Day). Poznali historię, tradycje oraz zwyczaje związane z tym dniem. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kulinarna strona święta, tj. pieczony indyk, sos żurawinowy oraz ciasto dyniowe. (mgr Barbara Chuchla).

Klasy 1 as, 1 ds i 2 b przyswoiły wiedzę na temat historii i geografii Nowej Zelandii, nazywanej przez rdzennych mieszkańców, Maorysów, „Krajem Wielkich Białych Chmur”. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali ciekawostek na temat tego odległego kraju wyspiarskiego, którego populacja należy do najmniejszych na świecie a przyroda wygrywa walkę z technologią. Na koniec zajęć uczniowie mieli możliwość sprawdzenia i utrwalenia wiedzy w formie quizu. (mgr Katarzyna Dawidowska).

Jesteśmy pewni, że zdobyta wiedza zaprocentuje na przyszłość nie tylko wiedzą językową, ale również i przedmiotową.

Nauczyciele angliści.

SZKOLNE WYJŚCIE NA ANGLOJĘZYCZNE PRZEDSTAWIENIE „TOM SAWYER” MARKA TWAINA🎭

W dniu 3 grudnia 2019 r. uczniowie z klas: 1 AS, 1 BG, 1 ES, 1 FG, 2 D, 3 D, 4 A i 4 D wraz z opiekunami, p. Karoliną Winiarską i p. Katarzyną Dawidowską, wybrali się na spektakl w języku angielskim „Tom Sawyer”, wystawiany przez brytyjski teatr objazdowy TNT Theatre Britain w Instytucie Muzyki UR.

Wyjście zorganizowane było w ramach innowacji pedagogicznej „Kiedy historia spotyka się z literaturą – praktyczna nauka języka angielskiego poza murami szkoły”, autorstwa mgr Karoliny Winiarskiej.

Powieści Marka Twaina, które zna prawie każdy, świetnie odzwierciedlają tło kulturowo-społeczne południowej części Stanów Zjednoczonych XIX wieku. Reżyser sztuki, Gaspard Legendre, w sposób przystępny i ciekawy przedstawił pełne przygód życie Tomka i jego przyjaciół, przypominając uczniom, że zasobność portfela nie jest głównym wyznacznikiem szczęścia, lecz lojalna przyjaźń, braterstwo, niezłomność charakteru i niesienie pomocy innym.

Obejrzane przedstawienie pozwoliło uczniom usłyszeć na żywo język, którego tajniki zgłębiają od wielu lat, a połączenie sztuki z nauką wpłynęło na wielowymiarowe kształtowanie młodego człowieka.

LISTA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH NA STAŻ DO WALENCJI

Lista osób zakwalifikowanych do wyjazdu do Hiszpanii

z projektu

Walencja kluczem do sukcesu zawodowego”

01– 21.03.2020 r.

GRUPA II

wycieczka do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej

W dniu 19.11. uczniowie klasy 3 b, 1 fg i 2 b, pod opieką pani H. Machowskiej, pani M. Długoń i pani U. Jarek, brali udział w wycieczce do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej.

Podczas pobytu na terenie muzeum, poznaliśmy losy rodziny Ulmów, która poświęciła swoje życie, chcąc ratować od Zagłady swoich sąsiadów Żydów. Dowiedzieliśmy się również, że na terenie obecnego województwa podkarpackiego takich udokumentowanych przypadków pomocy ludności żydowskiej było dużo więcej.

Wewnątrz muzeum znajdują się informacje na temat rodzimy Ulmów, ich codziennego życia i tragicznej śmierci. Multimedialna scenografia i towarzyszące jej eksponaty opisane zostały w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim.

Przed budynkiem muzeum znajduje się plac z podświetlanymi tabliczkami z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Środek placu zajmuje płyta z inskrypcją – pomnik poświęcony pamięci żydowskich ofiar Holokaustu i ich polskich wspomożycieli.

Z kolei, na murze obok budynku muzeum, umieszczono tabliczki z nazwiskami pomagających Żydom, mieszkańców Podkarpacia.

Pobyt w tym miejscu był dla nas niezwykłą lekcją historii, pełną emocji i wzruszeń.

U. Jarek

WARSZTATY Z OCHRONY POWIETRZA 🌏

W dniu 14 listopada 2019 r. klasy: 2A, 3A i 4A (technik analityk) pod opieką mgr inż. Moniki Kluz-Kuli, mgr inż. Anny Spirały i mgr Magdaleny Szul, wzięły udział w warsztatach z ochrony powietrza organizowanych przez Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Szkolenie rozpoczęliśmy w Centrum Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym, które odpowiada za zarządzanie ruchem w zależności od jego natężenia. Stosowany tam system SOSRD umożliwia szybkie informowanie kierowców o utrudnieniach, aktualnej pogodzie, zmianach w organizacji ruchu czy zalecanych objazdach i sytuacji meteorologicznej. Informowanie kierowców odbywa się za pośrednictwem 17 tablic zmiennej treści
i serwisu internetowego.

Następnie zapoznaliśmy się z wyposażeniem i działaniem mobilnego laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które przeprowadza pomiary zanieczyszczeń gazowych i pyłowych powietrza w centrum miasta. W ten sposób monitorowana jest jakość i czystość powietrza 24 godziny na dobę; na ich podstawie dokonywana jest analiza składu powietrza oraz publikowane są raporty o emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Na rynku odbyły się warsztaty z emisji związane z porównaniem kotłów węglowych starej i nowej generacji oraz zaprezentowana została pompa ciepła. Uczniowie zapoznali się
z przepisami dotyczącymi ochrony powietrza, niskiej emisji zanieczyszczeń oraz zaletach wymiany źródeł ciepła na ekologiczne.

Warsztaty umożliwiły w sposób naoczny przekonać się o jakości spalania w zależności od rodzaju zastosowanego pieca. Omówione zostały negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska i zdrowia ludzi.

Technik organizacji reklamy w TVP Rzeszów 🎥📺

W dniu 19 listopada 2019 r. klasa 2A (technik organizacji reklamy)

w ramach innowacji „Od teorii do praktyki
– podwyższenie kwalifikacji praktycznych
w zawodzie technik organizacji reklamy
poprzez wycieczki szkoleniowe do zakładów pracy”
odwiedziła rzeszowski oddział Telewizji Polskiej.

Opiekunami grupy była p. Edyta Kraska i wychowawczyni, p. Agnieszka Wisz.
Dzięki temu mieliśmy okazję zobaczyć pracę dziennikarzy „od kuchni”. Oglądaliśmy m.in. archiwum telewizyjne, w którym mogliśmy zobaczyć profesjonalne taśmy nagraniowe oraz poznaliśmy sposób przechowywania nagranych programów.

Największe wrażenie zrobiła na nas reżyserka, a zwłaszcza znajdujący się w niej sprzęt
i urządzenia z pulpitami sterowniczymi i mnóstwem przeróżnych suwaków i guzików. Poznaliśmy zasady montażu programu telewizyjnego, jego oprawy graficznej
i dźwiękowej. Szczególne zainteresowanie wzbudziły miksery do kompozycji wizji
i obrazu, jak i sprzęt wykorzystywany do montażu dźwięku.

Jednak widok studia telewizyjnego wielu z nas zaparł dech w piersi. Naszym oczom ukazała się sala, widziana zawsze z drugiej strony kamery, mnóstwo świateł w różnych kolorach, kamery i monitory. Każdy z nas miał możliwość usiąść na fotelu prezentera ”Aktualności” i sprawdzić się w tej roli, a inni wcielili się w operatorów kamer telewizyjnych.Dla każdego z nas były to mile spędzone chwile i lekcja, która pozwoliła nam poznać pracę dziennikarzy i świat telewizji od wewnątrz.

Autor innowacji – mgr inż. Edyta Kraska.