Godło

Wirtualny spacer

Aktualny projekt UE

Szkoła partnerskaSzkoła promująca zdrowie

Archiwum

Nowości

KINO PATRIOTYCZNE

1

19 listopada 2018 r. w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego
„Film jako narzędzie kształtowania
postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży”
,
uczniowie 18 klas wraz z nauczycielami obejrzeli film „Kamerdyner”, traktujący
o skomplikowanej sytuacji na Pomorzu w I połowie XX wieku
oraz o zbrodni ludobójstwa w Lasach Piaśnickich.

„Zbrodnia piaśnicka jest jedną z pierwszych zbrodni hitlerowskich przeprowadzonych na tak wielką skalę w czasie II wojny światowej. Doświadczenia uzyskane w jej wyniku posłużyły Niemcom w realizacji planów eksterminacyjnych. Piaśnica stanowi największe, po obozie koncentracyjnym Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu.
W świadomości historycznej mieszkańców Wybrzeża Gdańskiego, a szczególnie Kaszubów, jest symbolem martyrologii ludności pomorskiej”.
(Muzeum Piaśnickie w Wejherowie).

Film przybliżył losy mieszkańców Pomorza: Kaszubów, Polaków i Niemców, od przełomu XIX i XX wieku, poprzez I i II wojnę światową, którzy byli zmuszeni do dokonywania trudnych wyborów tożsamościowych, politycznych i narodowych, bez możliwości współdecydowania o własnym losie.

Projekcję filmu poprzedził krótki wykład na temat produkcji filmu, który wygłosił pan Andrzej Zajdel, historyk i dziennikarz Radia Rzeszów.

K. Dawidowska.

KOLEJNY TYDZIEŃ ZA NAMI – PRAKTYKI W RIMINI, WŁOCHY 🇮🇹️

1

Upłynął już drugi tydzień praktyk, które uczniowie naszej szkoły odbywają w ramach projektu „Mój zawód- moja przyszłość” w Rimini.

Włosi dużo pracują i sporo wymagają od naszej młodzieży. Uczniowie jednak świetnie sobie radzą i wszyscy pracodawcy wypowiadają się o nich w samych superlatywach.

Pogoda trochę się nam zepsuła. Jest zimno, więc w czasie wolnym mniej chętnie chodzimy na plażę. Za to wieczorem większość grupy biega wzdłuż nadmorskiej promenady, spalając kalorie, których dostarczają nam posiłki kuchni włoskiej.

W weekendy jest czas na zwiedzanie. W sobotę byliśmy w Wenecji. Pojechaliśmy tam pociągiem. Zwiedziliśmy Plac św. Marka, Bazylikę św. Marka, widzieliśmy Pałac Dożów, mosty Rialto i Westchnień, płynęliśmy tramwajem wodnym po Canale Grande. Był też czas na spacery po wąskich uliczkach miasta, kawę w kawiarni i drobne zakupy.

Przed nami jeszcze tylko 5 dni praktyk i czas pakować walizki.

Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie.

Opiekun grupy: Iwona Kwater

HARMONOGRAM MATURY PRÓBNEJ

indeks

W dniach 26-30 listopada 2018 r. odbędzie się w naszej szkole matura próbna.

  • W dniach 27-28 listopada maturzyści są zwolnieni z wszystkich zajęć dydaktycznych;
  • W dniach 26 i 29-30 listopada maturzyści zwolnieni są z zajęć dydaktycznych tylko w godzinach trwania egzaminu;
  • Sale do próbnego egzaminu maturalnego przygotowują wychowawcy klas maturalnych i zespół WF.

OBECNOŚĆ NA PRÓBNYM EGZAMINIE
UCZNIÓW DEKLARUJĄCYCH PRZYSTĄPIENIE DO MATURY
JEST OBOWIĄZKOWA!!!

Harmonogram

Język polski, poziom podstawowy                      26.11.2018 r. GODZ. 9.00

sala nr 5  – KLASY 4 A, 4 B, 4 D

sala nr 6 – KLASA 4 C

Język polski, poziom rozszerzony                          26.11.2018 r. GODZ. 12.15
sala nr 6

Matematyka, poziom podstawowy                          27.11.2018 r.  GODZ. 9.00

sala nr 5  – KLASY 4 A, 4 B, 4 D

sala nr 6 – KLASA 4 C

Matematyka, poziom rozszerzony                            27.11.2018 r.  GODZ. 12.15

sala nr 6

Język angielski, poziom podstawowy                       28.11.2018 r.  GODZ. 9.00

sala nr 4 – KLASA 4 A

sala nr 6 – KLASA 4 C

sala nr 7 – KLASA 4 B

sala nr 106 – KLASA 4 D (nr 1-17)

sala nr 105 – KLASA 4 D (nr 18-36)

Język angielski, poziom rozszerzony                          28.11.2018 r. GODZ. 11.15

sala nr 7 – KLASA 4 A, 4 B

sala nr 4 – KLASA 4 C

sala nr 105 – KLASA 4 D

Geografia, poziom rozszerzony                              29.11.2018 r. GODZ. 9.00

sala nr 5

Biologia, Historia, poziom rozszerzony               29.11.2018 r. GODZ. 9.00

sala nr 7

Chemia, WOS, poziom rozszerzony                      30.11.2018 r. GODZ. 9.00

sala nr 7

WSZYSTKIM ZDAJĄCYM ŻYCZYMY POWODZENIA! 

Wypominki szkolne 2018 w Rzeszowie

img_20181115_095824

W czwartek 15 listopada, jak co roku, delegacja naszej Szkoły wraz ze Sztandarem uczestniczyła w wypominkach szkolnych w kościele p.w. Chrystusa Króla w Rzeszowie.

W modlitwie polecaliśmy zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracyjnych i uczniów.

Szkołę reprezentowali uczniowie klasy 1c: Mijalna Karolina, Pitaś Angelika, Siwiec Jakub
i Tomaka Martyna.

tablica

WATCH DOCS

????????????????

16 listopada 2018 r. klasa 1a pod opieką nauczycieli: M. Bar-Zamoyskiej i A. Wisz udała się na WSPiA, gdzie odbywa się Festiwal Filmów o Prawach Człowieka.

Młodzież obejrzała film pt. „Odpady nr 4: Dwie wyspy”. Tytułowe dwie wyspy to nowojorskie Staten Island i Hart Island. Pierwsza była w swoim czasie największym wysypiskiem śmieci na świecie. Druga to czynne do dziś publiczne miejsce pochówku dla bezdomnych, nierozpoznanych i opuszczonych.

Kolejnym punktem programu był wykład ks. dra M. Story pt. „ Społeczne aspekty dyskryminacji”. Wykład świetnie przybliżył uczniom pojęcia takie jak: uprzedzenie, stereotyp, dyskryminacja, ageizm, klasizm, ableizm czy seksizm. Wykładowca z własnego doświadczenia opowiedział uczniom o przejawach dyskryminacji wśród ubogiej warstwy społeczeństwa Argentyny. Z pewnością zarówno film jak i wykład będą wspaniałym materiałem do dyskusji na lekcjach wychowawczych.

NOC PAMIĘCI

1

W ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, 10 listopada 2018 r. uczestniczyliśmy z pocztem sztandarowym naszej szkoły i panią dyrektor, mgr Jadwigą Gargaś w „Nocy Pamięci”.

Wspólne spotkanie rozpoczęło się o godz. 19.30 na rynku w Rzeszowie przy Pomniku Tadeusza Kościuszki, gdzie miało miejsce odśpiewanie Hymnu Państwowego,  uroczyste złożenie wieńca, Apel Pamięci i salwa honorowa.

Poczet sztandarowy reprezentowali:

img_20181110_185732_hht

Joanna Lekowska, kl. 1B, Łucja Stachyra, kl. 1B, Adam Wojkowski, kl. 2E.

KLASA 1A NA LEKCJI BANKOWEJ W NBP

1

13 listopada 2018 roku nasza klasa pod opieką p. E. Kraski i A. Wisz udała się na zajęcia edukacyjne do  Narodowego  Banku Polskiego
przy ul. 3 Maja w Rzeszowie.

Podczas prelekcji pracownika banku dowiedzieliśmy się, że NBP to polski bank z siedzibą w Warszawie. Jego zadaniem jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu. Jako jedyny bank posiada wyłączne prawo emitowania pieniądza i znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Do zadań NBP należy także: organizowanie rozliczeń pieniężnych, prowadzenie gospodarki rezerwami dewizowymi, prowadzenie działalności dewizowej, prowadzenie bankowej obsługi budżetu państwa, regulowanie płynności banków oraz ich refinansowanie, kształtowanie warunków niezbędnych dla rozwoju systemu bankowego, opracowywanie statystyki pieniężnej i bankowej, bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej. Narodowy Bank Polski pełni trzy podstawowe funkcje: jest to  bank emisyjny, bank banków i centralny bank państwa. Nauczyliśmy się również jak rozpoznać fałszywe banknoty i co zrobić, jeśli zniszczy nam się banknot. Zaczerpnęliśmy  trochę z historii banku – poznaliśmy stare sposoby liczenia i maszyny do tego wykorzystywane. Dowiedzieliśmy się, gdzie przechowywane są pieniądze i że skarbiec to dobrze chroniona twierdza. Z bólem serca patrzyliśmy na worki pełne zniszczonych banknotów.

7

A kiedy zostało nam trochę wolnego czasu zaglądnęliśmy do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, żeby zmierzyć nasz umysł z wystawą Rzeszów 1914-1919 „W drodze do niepodległości”. Dla nas najciekawsze były świadectwa szkolne naszych przodków 🙂

Klasa 1a

plakat

W HOŁDZIE WOLNOŚCI I NIEPODLEGŁOŚCI

100-lecie-odzyskania-nie_6369

uid_e4edb2c644767f9a7f5607349dbffb5d1510903714004_width_1600_play_0_pos_0_gs_0_height_900